54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Öne Çıkanlar

Bugün yapılacak kapanış töreni ile geride bırakacağımız Türkiye’nin ilk ve en köklü film festivali 54. Uluslararası Antalya Film Festivali büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

  • 19PAYLAŞIM
  • 3192OKUMA
54. Uluslararası Antalya Film Festivalinde one cikanlar

Bu sene 21 – 27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 54. Uluslararası Antalya Film Festivali bugün kapanışını yapacak. Festival 21 Ekim tarihinde kırmızı halı ve açılış galasıyla başlarken, açılış töreninde Osman Sınav, Necla Nazır, Suzan Avcı, Erkan Aktaş ve Christopher Walken’a Onur Ödülü verildi. Walker ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada “Eşimle beraber bu güzel misafirperlik, temiz hava, dost insanlar, güzel yemekler için tekrar geri gelmek istiyoruz” diye konuştu.

Ayrıca, ABD’li aktris Juliette Lewis’e Büyükşehir Belediye Başkanı Türel tarafından Kalekapısı şeklinde sinema şehri anahtarı takdim edilirken Lewis, böylesine büyük bir festivalde olmaktan onur duyduğunu belirtti.

Yönetmenliğini Aida Begic’in yaptığı Suriye’deki dramı ve mülteci çocuklar konusunu işleyen Beni Bırakma isimli filmi festivalin açılış filmi olarak gösterilirken Begic, “Bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bizim için çok önemli. Dünyada ilk gösterim ve ben çok radikal bir şey söylemek istiyorum: Ben insanların beraber yaşayabileceğini düşünüyorum. Hepsi farklı olabilir, aynı dilleri konuşmuyor alabilirler. Biz farklı diller konuşuyoruz ama biz birbirimizi çok seviyoruz.” diye konuştu.

Geçen sene hayatını kaybeden Melih Gülgen, Halit Akçatepe, Fikret Hakan, Erdal Tosun, Ayberk Atilla, Engin Cezzar, Payidar Tüfekçioğlu, Vatansever Şaşmaz, Sezer Sezgin gibi sanatçıların anıldığı gecede festivalde bu sene yapılan yenilikler hakkında da bilgiler verildi. Jüri Başkanı Elia Suleiman ve diğer jüri üyeleri ve yarışma kapsamında olacak filmler tanıtıldı.

54. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında 7 gün boyunca Cam Piramit Açık Hava Sineması ve ek olarak 5 ayrı salonda 30’un üzerinde film gösterimi yapılırken; adaletsizlik, gençlik aşkı ile yaratıcılığı ve küresel göçmen krizini konu alan 10 film yarışma bünyesine yarışıyor.

54. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında bu sene 4’üncüsü düzenlenecek olan Antalya Film Forum gerçekleşirken, festival bölümlerinde kaldırılması tartışmalara da sebep olan ulusal yarışma gerçekleştirilmezken, Uluslararası yarışmanın yanında gala gösterimleri, çocuk bölümü ve retrospektifler ve gastronomi bölümleri de yer aldı.

4. Antalya Film Forum

54. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında bu sene 4’üncüsü düzenlenen Avrupa’daki en önemli endüstri etkinliklerinden biri haline gelen Antalya Film Forum 22-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. 500’e yakın dünya ve Türk sinema endüstrisinin ustalarını bir araya getiren Antalya Film Forum’un son günü 26 Ekim’de forum kapsamında verilen ödüller sahiplerini buldu.

Ödül töreninde konuşma yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve aynı zamanda festivalin de başkanlığını yürüten Menderes Türel, “Antalya’yı dünya sinema endüstrisinin merkezlerinden birisi haline getirmek ve festivalimizi dünyanın en önemli festivallerinden biri yapmak için, uluslararası alandaki en önemli markamız olan “Antalya Film Forum” bu yıl da dünya ve Türk sinema endüstrisinin ustalarını bir araya getirdi. En büyük maddi desteği verdiğimiz Forum, festivalimizin dünyaya açılan en önemli pencerelerinden biri olduğunu bir kez daha kanıtladı. Avrupa’daki en önemli endüstri etkinliklerinden biri haline gelen ve geçtiğimiz 3 yıl içerisinde dünya prömiyerlerini saygın festivallerde yapan pek çok projeye destek olan “ Antalya Film Forum” bu yıl 500’e yakın alanında uzman uluslararası sinema profesyonelini, Türkiye’deki sinema profesyonelleriyle buluşturdu. Bir çok iş ortaklığına imza atıldı” dedi.

Forum’un direktörlüğü görevinde bulunan ünlü yapımcı Zeynep Atakan, bu sene 48 projenin yarıştığı Forum’un ödül töreninde yaptığı konuşmada “Çok heyecanlıyım. 4. Yılın bittiğine inanamıyorum. Günlerin nasıl geçtiğine inanamıyorum. Daha yapacak çok işimiz var. Çok güzel bir süreçyi, gelen her proje çok güzeldi” dedi.

54. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında yapılan 4.Antalya Film Forum’da dağıtılan ödüller şu şekilde:

1) Kısa Film Work in Progress Plat. (Özel Ödül)

Kısa Film MOJO FX Post Prodüksiyon Ödülü

Ödülü Veren: Zeynep Atakan

Sonsuz

Yönetmen: Murat Çetinkaya

Yapımcı: Dilek Aydın, Erkal Taşkın

2) Kısa Film Work in Progress Plat. (Özel Ödül)

Karga7 Post Prodüksiyon ve Renklendirme Ödülü

Ödülü Veren: İpek Tugay

Sana İnanmıyorum Ama Yer Çekimi Var

Yönetmen: Umut Subaşı

Yapımcı: Cemre Erül

3) Kısa Film Work in Progress Platformu

Kısa Film Work in Progress Platform Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Anne Parent, Danny Edgar Lennon

Hit Me Baby

Yönetmen: Semih Gülen

Yapımcı: Ozan Yoleri

4) Yapımcısını Arayan Projeler Platformu

RTNT Yapım Danışmanlığı Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Servan Güney

Beyaz Ekmek

Yönetmen/Yapımcı: Murat Eroğlu

5) Yapımcısını Arayan Projeler Platformu

Yapımcısını Arayan Projeler Platformu

Mansiyon Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Cat Villiers, Mira

Staleva, Rudolf Biermann

Vefa

Senarist: Zeliha Doğan, Simru Hazal Civan

6) Yapımcısını Arayan Projeler Platformu (2 Ödül)

Yapımcısını Arayan Projeler Platformu Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Cat Villiers, Mira

Staleva, Rudolf Biermann

Madam X

Yönetmen: Elsa Ginoux

Dönmez

Senarist: Tuğçe Aydın

60 Gün

Senarist: İsmail Doruk

7) Antalya Film Destek Fonu

Antalya Film Destek Fonu Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Tevfik Başer, Nurcan

Güzel, Andaç Haznedaroğlu, Burak Göral

Av

Senarist: Emre Akay, Deniz Cuylan

Yönetmen: Emre Akay

Yapımcı: Tolga Topçu, Diloy Gülün, Emre Akay

8) Belgesel Pitching Platformu (2 Ödül)

Belgesel Pitching Platformu Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Sevdije Kastrati, Tue

Steen Müller

12 Yıl Sonra

Yönetmen: Tayfur Aydın

Yapımcı: Mevlüt Akkaya

Mimaroğlu

Yönetmen: Serdar Kökçeoğlu

Yapımcı: Esin Uslu, Dilek

Aydın

9) Kurmaca Pitching Platformu (Özel Ödül)

Villa Kult Kültürel Rezidans Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Nehir Tuna

Küçük Şeyler

Yönetmen: Kıvanç Sezer

Yapımcı: Soner Alper

10) Kurmaca Pitcing Platformu (Özel Ödül)

TRT Proje Geliştirme Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: TRT TV Dairesi Başkan

Yardımcısı Cemil Yavuz

AF

Yönetmen/Yapımcı: Cem Özay

11) Kurmaca Pitching Platformu (2 Ödül)

Kurmaca Pitching Platformu Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Raymond Van der Kaij,

Nikos Moustakas

Bir Nefes Daha

Yönetmen: Nisan Dağ

Yapımcı: Müge Özen,

Jessica Caldwell

Mülksüzler

Yönetmen: Halit Eke

Yapımcı: Ziya Cemre

Kutluay

12) Work in Progress Platformu (Özel Ödül)

Chantier Films Pazarlama ve Dağıtım Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: İzlem Genç

Kardeşler

Yönetmen: Ömür Atay

Yapımcı: Funda Ödemiş

13) Work in Progress Platformu (Özel Ödül)

MOJO FX Post Prodüksiyon Ödülü

Ödülü Veren: Zeynep Atakan

Borç

Yönetmen – Yapımcı : Vuslat Saraçoğlu

14) Work in Progress Platformu

Work in Progress Platformu Mansiyon Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Cedomir Kolar/

Stefan Kitanov

Son Çıkış

Yönetmen: Ramin Matin

Yapımcı: Oğuz Kaynak, Emine Yıldırım

15) Work in Progress Platformu

Work in Progress Platformu Ödülü

Ödülü Veren / Sahneye Davet: Cedomir Kolar /

Stefan Kitanov

Güven

Yönetmen: Sefa Öztürk Çolak

Yapımcı: Serkan Acar, Dilek Aydın

Bugün Gerçekleşecek Kapanış Töreni’ne Yıldızlar Yağacak

6 günü geride kalan festivalin kapanış töreni ise bugün yapılacak. Törene dünyaca ünlü oyuncular Lindsay Lohan, Matt Dillon, Anthony Delon ve Adrian Greiner ile resmi seçkide yer alan “Florida Project” filminin oyuncuları Bria Vinaite, Mela Murder; “Misafir” filminin oyuncusu Saba Mubarak; “April’s Daughter” filminin oyuncusu Joanna Larequi ve Jüri Başkanı Elia Süleiman’ın eşi Lübnanlı şarkıcı Yasmine Hamdan katılacak.

Yerli ve yabancı sanatçıların kırmızı halı geçişiyle başlayacak olan kapanış gecesinde ödül töreni gerçekleştirilecek. Ulusal yarışmanın kaldırıldığı bu sene festivalin yarışma bölümü resmi seçkisinde yer alan 13 film var. Bunlardan 1’i yarışma dışı gösterim olarak yer alacakken, 12 tanesi bu sene Altın Portakal Ödülü için yarışacak. En İyi Film (50.000 Euro), En İyi Yönetmen (25.000 Euro), En İyi Kadın Oyuncu (25.000 Euro), En İyi Erkek Oyuncu (25.000 Euro), Behlül Dal Ödülü, Jüri Özel Ödülü ve Dr. Avni Tolunay Ödülü (İzleyici Ödülü ) (10.000 Euro) olmak üzere toplamda 7 ödül için yarışılacak.

Altın Portakal Ödülü için yarışacak olan filmler ise; yönetmenliğini Aida Begic’in yaptığı Bırakma Beni, Michel Franco’nun Nisan’ın Kızları filmi, Michel Hazanavicius’un Le Redoutable filmi, dünya prömiyerini yapacak, Türk / Ürdün ortak yapımı olan ve yönetmenliğini Andaç Haznedaroğlu’nuın yaptığı Misafir filmi, Mohammad Rasoulof’un Dürüst Bir Adam filmi, Sean Baker’ın Florida Projesi filmi, Ai Wei Wei’nin yönetmen koltuğunda oturduğu İnsan Seli filmi, Naomi Kawase’nin Aşkın Gözü filmi, Vivian Qu’nun Melekler Beyaz Giyer filmi, Aki Kaurismaki’nin Umudun Öteki Yüzü filmi, Ana Urushadze’nin Anne filmi, Ender Özkahraman’ın Zor Bir Karar filmi.

54. Uluslararası Antalya Film Festivali kapanış gecesi filmi ise yarışma dışı gösterim kapsamında Dorota Kobeila ve Hugh Welchman’ın yönettiği İngiltere ve Polonya ortak yapımı olan Loving Vincent filmi olacak.

 

Antalya Film Forum ödülleri sahiplerini buldu

55. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında bu yıl beşincisi düzenlenen Antalya Film Forum ödül töreni gerçekleştirildi.

2660

Antalya Film Festivali’nin ödülleri belli oldu

54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü Çinli yönetmen Wen Qi'nun yönettiği 'Melekler Beyaz Giyer' filmi aldı.

2709

Tereddüt Filmi Ödüle Doymuyor

Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği Tereddüt filmi ulusal ve uluslararası yarışmalardan ödül almaya devam ediyor.

3472

Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Onur Ödülleri Verilecek

Bu yıl 54'üncüsü düzenlenecek Uluslararası Antalya Film Festivali'nde, Osman Sınav, Suzan Avcı, Necla Nazır ve Erkan Aktaş'a Onur Ödülü verilecek.

2720