Damien Chazelle’in Yükselişi

Yönettiği ve yazdığı ilk iki filmiyle kendine hayran bıraktıran, sinema dünyasının yetenekli ve genç yönetmenine şapka çıkarıyoruz.

  • 27PAYLAŞIM
  • 4442OKUMA

Damien Chazelle’in yönettiği iki film için kötü bir yorum duymanız neredeyse imkansız. Her iki filmi de çok büyük övgüler ile ödüller aldı, almaya da devam ediyor.

Yönetmenin ilk filmi Whiplash o kadar büyük bir gürültüyle geldi ki, harika davul sololarıyla, harika bir dram filmi, müzik filmi olarak geldi karşımıza. Whiplash’te izlediğimiz hikayeyi hem yazan hem de yöneten Damien doğru oyuncularla çalışarak yere sağlam basan harika bir film çıkardı. Usta oyuncu J.K. Simmons filmdeki rolü ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını eve götürürken davulun başındaki Miles Teller kariyerinin en parlak noktasına ulaştı. Film ayrıca En İyi Ses Miksajı Oscar’ını ve En İyi Film Kurgusu Oscar’ını kazandı. En İyi Film adaylığını da unutmayalım. Damien Chazelle ilk yönettiği film ile çıtayı yükseğe koymuştu diyebiliriz.

 

İkinci defa kameranın arkasına geçtiği ve yine senaryosunu yazdığı film ise La La Land oldu. Yeni filmi koyduğu çıtayı çoktan aşmış durumda. Evet, hani daha dün 7 ödül kazanarak Golden Globe’a damga vuran o film. Yine müzik dünyasından bir yolculuğa çıkardı bizi genç yönetmen, ama bu seferki bir müzikal. Damien Chazelle bu filminde de harika oyuncu seçimleri gerçekleştirdi. Emma Stone ve Ryan Gosling gibi iki sıra dışı oyuncuya başrolleri emanet etti. Emma Stone Altın Küre’de En İyi Kadın Oyuncu(Müzikal/Komedi) ödülünü kazanırken, Ryan Gosling de En İyi Erkek Oyuncu(Müzikal/Komedi) ödülünü kazandı. Gecede La La Land. En İyi Film(Müzikal/Komedi), En İyi Senaryo, En İyi Orijinal Şarkı, En İyi Film Müziği ödüllerine de uzanan film oldu. Son olarak ise Damien Chazelle En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

Kaçırmayın!

Biz genç yönetmenin elinden çıkan her iki filme de hayran kalmış durumdayız. Yeni sunacağı eserleri de şimdiden heyecanla bekliyoruz. Eğer filmleri kaçırdıysanız, izlemek için fırsat bulamadıysanız, planlarınız arasına hem Whiplash’i hem de La La Land’i bir an evvel ekleyin, hazır havalar da soğuk, tam zamanı!

 

Merakla beklenen Oscar adayları belli oldu!

Uzun zamandır merakla beklenen 91. Oscar Ödülleri adayları belli oldu.

4277

Oscar’da listeler belli oldu! Nuri Bilge Ceylan’a şok!

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi 9 ayrı dalda yarı finale kalan listeleri duyururken Nuri Bilge Ceylan'ın filmi listede yer almadı

4627

Ryan Gosling’li “Ay’da İlk İnsan”dan altyazılı fragman

Ryan Gosling'li "Ay'da İlk İnsan" filminden altyazılı fragman yayınlandı. 

2632

Ryan Gosling’in başrollüğünde First Man’den ilk fragman geldi!

Başrolünde Ryan Gosling'in yer aldığı uzun zamandır merakla beklenen First Man'den ilk fragman yayınlandı

2527