Dünyanın En Pahalı Film Afişi Dracula’nın Oldu

Tod Browning'in ünlü Dracula filminin posteri açık artırmada satıldı ve dünyadaki en değerli film afişi oldu.

  • 16PAYLAŞIM
  • 2646OKUMA
dracula

1931’de yayınlanan ve başrollerinde Hamilton Deane ve John L. Balderston’un oynadığı ikonik korku filmi, Bram Stoker’ın Dracula romanına dayanıyordu. Bela Lugosi’nin Dracula olarak başrolde oynadığı film yalnızca birçok eleştirmen tarafından sinematik bir başyapıt olarak görülmekle kalmıyor, aynı zamanda Universal Pictures’ın korku serisini de geliştirmeye yardımcı olan ilk örnek olarak anılıyor.

dracula

Dracula’nın bundan 86 yıl önce vizyona girmiş olduğu göz önüne aldığımızda, filmin orijinal posterlerinin çoğu bugün mevcut değil, kalanların da büyük kısmı fazlasıyla zarar görmüş durumda. İnsanların bu film için gördükleri posterlerin büyük çoğunluğu reprodüksiyon olmakla birlikte, orijinal posterlerden sadece ikisinin yıllara meydan okuduğu biliniyor. Bunlardan biri de inanılmaz bir meblağ karşılığında açık artırmada satıldı.

dracula

Heritage Auctions, 18 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirdiği açık artırmada orijinal Dracula posterini tam tamına 525,800 dolara sattı ve böylece en değerli film posteri için yeni bir dünya rekoru kırılmış oldu. Satış, Michael Curtiz’in Casablanca filmi için 1946’da basılan postere ödenen 478,000 dolarlık müzayede rekorunu geride bıraktı. Aşağıda yaklaşık iki buçuk milyon Türk Lirasına satılan Dracula posterinin dijital versiyonunu görebilirsiniz.

Dracula