Game of Thrones hayranlarının dikkatinden kaçmayan detay

Dün yayınlanan Game of Thrones dizisi sezon finali sonrası ekranlara bir senelik ara verdi. Birçok olayın yaşandığı evrende izleyenlerin gözüne öyle bir detay takıldı ki, her an her şeyin olabildiği dizinin geleceği hakkında önemli bir yere sahip (Dikkat bu haber spoiler içerir). Dünyanın dört bir yanında milyonlarca hayranı bulunan Game of Thrones’un 6. sezonu da […]

  • 9PAYLAŞIM
  • 1365OKUMA

Dün yayınlanan Game of Thrones dizisi sezon finali sonrası ekranlara bir senelik ara verdi. Birçok olayın yaşandığı evrende izleyenlerin gözüne öyle bir detay takıldı ki, her an her şeyin olabildiği dizinin geleceği hakkında önemli bir yere sahip (Dikkat bu haber spoiler içerir).

577272f486857618e89b57eb

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca hayranı bulunan Game of Thrones’un 6. sezonu da son buldu. Dizideki bir detay çoktan fanları arasında tartışılmaya başlandı. Bu, John Snow’un üstat eğitim alması için gönderdiği Hisar’ın kütüphanesinde göze takılan bir detaydı. Dizinin izleyicileri bunu gözden kaçırmadılar. O da kütüphanenin tavanından sallanan avizeydi.

Dizinin geleceği hakkında teoriler

Karakterleri ve hikayenin içerdiği olaylar kadar, jeneriği de Game of Thrones’un vazgeçilmezlerinden. Her bölümdeki gelişmeler kadar anlattığı evrenin gelişimini de aktaran jenerikte güneşi simgeleyen bir usturlap yer alıyor. İşte Sam’in Hisar’a vardığında Büyük Üstadı beklemesi için götürüldüğü büyüleyici kütüphanede karşılaştığı avize ile jenerikte güneşi simgeleyen usturlap birbirinin aynısı. Kütüphanedeki avizede ayrıca geçmişte yaşanmış savaş sahnelerine ait tasvirler yer alıyor.

Bu arada usturlap, astronomiyle uğraşanların gökcisimlerinin yerden uzaklığını tespit etmek için kullandıkları bir alet. Game of Thrones evreninde ise uzun süren mevsim farklılıkları usturlapla ölçülüyor. Mevsim değişikliği belirdiğinde ise üstatlar, bunu beyaz kargalarla haber veriyor. Sam’in Hisar’a doğru gittiği sırada ise, mevsim değişikliğini bildiren bu beyaz kargaların uçurulduğu görülmüştü. Zaten Winterfell’de de Sansa Stark, John Snow ile konuşurken, ilk kez olarak dizinin mottosu haline gelen “Kış geliyor”u değil, “Kış geldi” diyerek beyaz kargaların geldiğini haber vermişti.

Bu durum, dizideki sembolizmin izini süren izleyiciler tarafından çoktan gelecek sezona ve Game of Thrones’un hikayesine ilişkin tahminleri başlattı.

577276ace50aa91ac051fc8a

Buradan hareketle Game of Thrones hakkında üretilen teoriler ise şöyle:

– Aslında kütüphanedeki bu sembolik iz, dizide şu ana kadar izlediklerimizin aslında yaşanıp bittiğini ve Sam’in geriye dönerek geçmişi anlattığını gösteriyor.

-Dizide, Sam veya başka bir üstat açılışta gördüğümüz haritayı yeniliyor olabilir.

-Gökcisimlerinin yüksekliğini tayin etmede kullanılan bu eski gözlem aracı, tüm Westeros tarihi hakkında bilgi veriyor olabilir.

Her kılıç farklı bir anlam taşıyor

Dizinin jeneriğinde gösterildiği gibi, her kılıç, farklı bir savaşı temsil ediyor. İlk kılıç Aegon tarafından Westeros’un fethini, ikinci kılıç, kurt ve aslanın ejderhayı mağlup edişini gösteriyor (Baratheons, Starks ve Lannisterlar’ın Targaryenleri yenmesi). En son sahnede görünen kılıçda ise tüm Westeros’un erkek geyiğe (Baratheon) boyun eğdiği görülüyor.

Game of Thrones izleyicilerine müjdeli haber!

Dünya çapında milyonlarca hayran kitlesi bulunan Game of Thrones'un devam dizisi için onay verildi

903

2018 BAFTA Craft Ödülleri sahiplerini buldu

2018 BAFTA Craft Ödülleri sahiplerini bulurken gecenin kazananları Three Girls, Game of Thrones ve The Crown oldu.

315

Game of Thrones’un yıldızı Emilia Clarke’tan özel bir video geldi!

Game of Thrones‘un en ünlü karakterlerinden Daenerys Targaryen’a hayat veren Emilia Clarke, eğlenceli bir kamera arkası videosuyla izleyici karşısına çıktı.

553

Game of Thrones finalinde dev savaş  

Game of Thrones’un yardımcı yönetmeni, final sahnesi ile ilgili dizinin sevenlerini heyecanlandıracak bir paylaşımda bulundu

889