İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar filmi ile 2003 yılına geri dönüyoruz!

Hayatınızı sorgulatacak bir film arıyorsanız 2003 yılına geri dönüyoruz. Filmimiz Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring ya da orijinal adıyla Bom, Yeoreum, Gaeul, Gyeoul, Geurigo Bom. Koreli yönetmen Kim Ki-duk tarafından çekilen film hem üzerinde uzunca düşünülmesini gereken hem de bizleri çeşitli sorgulamalara sürükleyen bir yapım olarak dikkat çekiyor. Filmin kadrosunda yer alan isimler ise Yeong-su Oh, Kim Ki-duk, Young-min Kim, Jae-kyeong Seo, Yeo-jin Ha, Jong-ho Kim, Jung-young Kim. Film hakkında “Spoiler” olacak yazımızda buradan sonrası için bu uyarıyı yapmak durumundayız!

Yönetmen Kim Ki-duk filmde anlatmak istediklerini gölün ortasındaki manastırında yaşayan bir Budist keşiş ve onun yanında eğittiği çocuk ile bizlere sunuyor. Film, isminde de olduğu üzere mevsimleri ele alıp, insanın hayatını da bu mevsimler gibi bölümlere ayırıyor. Her geçen mevsim ile birlikte küçük çocukta büyüyor, değişiyor ve sorgulamaları, merakları ortaya çıkmaya başlıyor. Aslında her mevsimin üzerimizde yarattığı algı ve hissiyat çoğu zaman aynı olabilir. İlkbahar bir canlanma ve yenilenme. Yaz tamamen canlanmış duygular, mutluluk ve yaşam enerjisi. Sonbahar herkesin aklına geldiği gibi yaprak dökümü. Ve son olarak kış, zorlu, çetin ve durağan.

 

Film devam ederken her mevsim geçişinde, aslında hayatımızdan birer kesit ya da dönem bulabiliyoruz. Küçük çocuğun edindiği tecrübeler, büyümeye başladığında hayatına giren bir kadın ve yaptıkları, ardından özüne dönüş. Medeniyetten tamamen uzakta, sadece gerçek benliği ile yaşamaya devam ederken bir anda modern dünya ile buluşması ve sonuçları. Yaşadığımız hayatın bizi nasıl yönlendirdiği ve insanın içinde bastıramadığı duygular. Tabii tüm bunlar olurken bir de hocasının yaptıkları ve onunla yaşadıkları var. Filmin sonu ise hayatın nasıl bir kısır döngüye sahip olduğunu yüzümüze vuruyor.

En İyi Sonbahar Filmleri

Mevsim sonbahar ise serinleyen akşamlarda yapılacak en güzel şey; battaniye altında kahvenizi yudumlayarak bir film izlemek...

6080

Black Panther’den Türkçe Fragman

Marvel'ın merakla beklediğimiz Black Panther filminden şimdi de Türkçe altyazılı fragmanı yayınlandı.

43092

Wonder Woman Gösterimde

Merakla beklediğimiz Wonder Woman bugün gösterime girdi, kaçırmayın!

27920

Victoria & Abdul’den Altyazılı Fragman

Kraliçe Victoria ile Hintli bir katip olan Abdul Karim arasındaki ilginç dostluğu anlatan Victoria & Abdul filminden altyazılı fragman yayınlandı.

29250