Korku ve Fantastik Sanatlar Festivali İstanbul’da gerçekleşecek

“Fear & Fantasy Festival” 11 – 13 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşiyor.

Festival, Türkiye’nin korku ve fantastik türündeki sanatsal çalışmalarını tek bir çatı altında toplayan, bu alandaki ilk festival olma özelliği taşıyor.

FFF sinema, müzik, performans, sahne sanatları gibi birbirinden farklı disiplinlerde belli bir estetik anlayışı, dünya görüşü ve ifade biçimini bir araya getirmeyi hedefliyor. Festivalle birlikte başlayacak olan kısa film yarışması, Sony’nin desteğiyle Türkiye’de bu alanda çalışma yapan herkese kapılarını açıyor.

Ülkemizde de büyük beğeni toplayan İspanyol yazar Albert Sánchez Piñol’un Cold Skin / Soğuk Deri romanından uyarlanan ve aynı adı taşıyan film, festivalde Türkiye prömiyerini yapıyor. Yönetmeni Gens’ın katılımıyla yapılacak gösterimden sonra seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

Programda yer alan bir diğer film, özellikle 1970’li yıllarda İtalyan sinemasında önemli bir yeri olan ve korku, vahşet, psikolojik gerilim, gotik estetik gibi birçok unsuru barındıran tür “giallo”dan klasik ve bol kanlı bir örnek: Kızıl Kraliçe Yedi Kez Öldürür (The Red Queen Kills Seven Times).

Son film ise Türkiye’den bir yapım; senaryosunu Necati Er’in yazdığı, Umut Ulaş’ın başrolde oynadığı ve yönetmenliğini Yılmaz Duru’nun üstlendiği 1986 yılı yapımı yerli bir film, Kuşatma.

Festivalde film gösterimleri, Başka Sinema ortaklığında Kadıköy Sineması’nda gerçekleşiyor.

Festivalle birlikte başlayacak olan Sony Kısa Film Yarışması, korku ve fantastik türünde film yapan amatör ve profesyonel tüm sinemaseverleri kameranın başına çağırıyor.

Film biletlerine Kadıköy Sineması, konser ve performanslar içinse MAMA gişelerinden ulaşılabilecek. Tüm detaylı bilgilere çok yakında zamanda festivalin web sitesinden ulaşılabilecek.