Martin Scorsese, 71. Cannes Film Festivali’nde ödül alacak

Martin Scorsese, bu yıl 50. yılını kutlayacak Cannes paralel seçkisi Yönetmenlerin 15 Günü’nde Carrosse d’Or ödülünü alacak.

Gelecek vaat eden yönetmenleri sinema dünyasıyla buluşturan ve sinema tarihi içerisinde bağımsız yapımları keşfetmemize olanak sağlayan Yönetmenlerin 15 Günü (Directors’ Fortnight), her yıl Cannes Film Festivali’nin paralel seçkisi olarak 1968 Mayıs’ından bu yana gerçekleşmeye devam ediyor.

Bu yıl 50. kez gerçekleşmeye hazırlananYönetmenlerin 15 Günübölümü, Fransız Yönetmenler Birliği’nin çabalarıyla 2002 yılında bu yana bir nevi Onur Ödülü olarak adlandırabileceğimiz Carrosse d’Or ya da İngilizce ismiyle Golden Coach ödülü vermeye devam ediyor.

Martin Scorsese, 71. Cannes Film Festivali’nde Carrosse d’Or Ödülünü Alacak

Daha önce David Cronenberg, Werner Herzog ve Nuri Bilge Ceylan gibi isimlerin layık görüldüğü ödül bu yıl ise usta yönetmen Martin Scorsese‘ye verilecek. Ödül, bölümün açılış gecesi olan 9 Mayıs’ta Scorsese’ye takdim edilecek. Ek olarak Scorsese’nin 1974 yılındaYönetmenlerin 15 Günü‘nde sunmuş olmasının şerefine Mean Street’in bir gösterimi ve film gösterimi sonrasında yönetmenle bir sohbet gerçekleşecek.

Kaynak: Variety

Leonardo DiCaprio İle Martin Scorsese’den Bir Proje Daha

Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio, eski Amerika başkanlarından Teddy Roosevelt biyografisi için yeniden beraber çalışacak.

2356

Silence’ın Gösterim Tarihi Neden Ertelendi?

Martin Scorsese’in son filmi Silence sinemalarda kendine yer bulamadığı için gösterim tarihini erteledi.

9545