Tom Hanks’in en iyi 10 filmi

Ünlü aktör Tom Hanks'in en iyi 10 filmini sizler için derledik.

Hollywood her zaman yeni aktörlerin parladığı, bazılarının sadece tek bir filmde parlayıp söndüğü bir camia, ancak bazı aktörler var ki yetenekleriyle, imajlarıyla başarıdan başarıya koşanların sayısı da hiç az değil.

Ancak belli bir kesim var ki onlar Hollwood’un altınları, 2 Oscar ödüllü Tom Hanks de o altınlardan biri. En zor rollerin altından kalkabilen başarılı oyuncu, özellikleri dram filmlerinde sergilediği performanslar ile hem Oscar ödülünü aldı, hem de sinemaseverlerden büyük alkış topladı.

1956 yılı doğumlu oyuncu 59 yaşına basmış olsa da son olarak vizyona giren Casuslar Köprüsü filminde de bizlere kanıtlıyor ki, Hollywood’taki azımsanamaz yerini yakın zamanda bırakmaya niyeti yok! Bu galerimizde de ünlü oyuncunun 35 yıllık kariyeri içinde en çok dikkat çeken yapımlarını bir araya getirdik!

Yeşil Yol

Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli korkutucu görünümlü bir adamla tanışır. Ancak Coffey’in bu ürkütücü görünümünün altında oldukça saf bir ruh yatmaktadır.

Tom Hanks Yeşil Yol filmindeki Paul Edgecomb rolünde hem otoriter bir hapishane görevlisini hem de altın kalpli babacan bir adamı harmanlayarak seyirciye yansıtıyor. Kült filmler arasında yerini almış olan yapım filmin aldığı ödüllerle de bunu kanıtlıyor

 

Forrest Gump

Düşük I.Q. sahibi Forrest Gump Jenny ile tanışır ve aşık olur. Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur.

Tom Hanks bu filmde altından kalkılması zor bir rolü layığıyla beyazperdeye yansıtarak En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ı kucaklamıştı. Eleştirmenlerin övgüyle karşıladığı yapım aynı zamanda Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film arasında gösteriliyor.

 

Er Ryan’ı Kurtarmak

Dört çocuk annesi bir annenin İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir.Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir göreve, Ryan’ı kurtarma görevine atanır. Ancak yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı bu zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının meşruluğunu sorgulayacaktır.

Er Ryan’ı Kurtarmak ünlü oyuncunun belki de en şiddet içeren ve en dramatik yapımlarından biri. Zorlu sahnelerde oyunculuğunu konuşturan Hank bu filminde de harikalar yaratıyor ve performansıyla Oscar adaylığı kazanıyor.

 

Sıkıysa Yakala

FBI ajanları hiç şüphe yok ki kendilerine çok fazla güvenen bir emniyet biriminin elemanlarıdır; ancak bu kez karşılarındaki, onlar için bile pek de kolay bir lokma olmayacaktır. Henüz yirmili yaşlarında, çocuk yaşta bir adam onlarca ülke gezerek, bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı mesleklerine bürünerek FBI’ı peşinden koşturmaktadır. Bu kedi-fare oyununa son vermeye karar veren FBI ajanı Carl Hanratty olacaktır.

Sıkıysa Yakala Hanks’in dram-komedi yapımları arasında özel bir yere sahip. Müzmin Oscar adayı Leonardo DiCaprio ile başrolü paylaşan Tom Hanks’in her filminde yansıttığı babacan imaj bu filmde de mevcut.

 

Yeni Hayat

FedEx’te sistem analist uzmanı olan Chuck Noland Noel gecesi sırasında aldığı bir telefonda bir işi çözümlemek için Malezya’ya gitmesi gerektiğini öğrenir. Yola çıkan pilot Güney Pasifik’te uçtuğu sırada uçak bilinmeyen bir sebeple düşer. Bilincini kaybeden Noland uyandığında kendini ıssız bir adada tek başına bulur. Modern dünyanın nimetleriyle yaşamını sürdürmüş olan çaresiz adam bu adada ne kadar ayakta kalabilecektir?

Yönetmenliğini Robert Zemeckis’in üstlendiği dramatik yapım Yeni Hayat, modern bir Robinson Crusoe hikayesi olarak dikkat çekiyor. Issız bir adada yapayalnız kalan Tom Hanks, acıyı ve yalnızlığı iç burkan bir şekilde seyircilere yansıtarak bu filmle de beşinci Oscar adaylığı kazanmıştı.

 

Terminal

Krakozhia isimli bir ülkenin vatandaşı olan Viktor Navorski, JFK hava limanına giriş yaptığı an pasaportunun geçersiz olması nedeniyle Amerika’ya girme hakkını kaybeder. Ancak ülkesi Krakozhia’da sivil savaş çıkmıştır ve ABD artık ülkesini resmi olarak tanımamaktadır. Bu nedenle ABD karasularına giremeyen adam, aynı sebepten ötürü kendi ülkesine de dönememektedir. Pasaport ve kimliği geçersiz olan Viktor’un yapabileceği tek şey dilini bile bilmediği bu ülkenin havaalanında yaşamayı öğrenmek olacaktır.

Tom Hanks’in ilginç konusuyla dikkat çeken Steven Spielberg imzalı filmdeki performansı filmin üzerinden 11 yıl geçmiş olsa da etkileyiciliğini koruyor. “Gitsem mi kalsam mı?” alt başlığı ile seyircinin merakını kamçılayan yapım, aktarmalı saatlerde uzun zaman geçirilen havaalanlarında halen tebessümle hatırlanan bir film..

 

Mesajınız Var

Kalabalık New York şehrindeki milyonlarca yalnız insandan biri olan Joe Fox, hayalini kurduğu kitapçıyı açmak üzeredir. Boş vakitlerini bilgisayar başında geçiren Joe, chat kanallarından birinde tanıştığı bir kadınla samimi bir dostluk kurmaya başlar. Kelly isimli bu kadın kendine ait kitapçısında çocuk kitapları satan sevimli ve içten bir kadındır. Zamanı gelip buluşmaya ve tanışmaya karar verdiklerinde ise şaşırtıcı bir sürpriz kapıdadır…

Mesajınız Var Hanks’in başrolünü Meg Ryan’la paylaştığı duygu dolu bir romantik komedi. Bu filmde Hanks’i biraz ukala ama altın kalpli bir adam olarak görüyoruz. Sevginin Bağladıkları filminde olduğu gibi bu yapım da de “en iyi aşk filmleri” listelerinin gözde yapımlarından…

 

Azap Yolu

Amerika’daki ekonomik buhran döneminde tetikçilik yaparak hayatını kazanan Michael Sullivan, John Rooney’nin hesabına çalışmaktadır. Fakat Rooney’nin oğlu, babasına kendisinden daha yakın olan bu adamı harcayacak türden dolaplar çevirir. Sullivan, hiç istemediği halde kendi oğlunun da olaya karışması sonucu tehlikeli bir açmaza düşer.

Tom Hanks’i tehlikeli bir suçlu olarak gördüğümüz nadir yapımlardan biri olan Azap Yolu, oyuncunun alışık olmadığı karakterleri bile ne kadar büyük bir başarıyla canlandırabildiğinin bir kanıtı.

 

Philadelphia

Eşcinsel olan yetenekli avukat Andrew Beckett, çalıştığı hukuk bürosunda AIDS olduğu fark edilince işten çıkarılır. Beckett, hukuk bürosuna dava açmaya karar verir. Başvurduğu avukatlarca bir süre reddedildikten sonra, en sonunda Joe Miller’ı tutmayı başarır. Miller ilk başta bu davayla ilgilenmekte isteksizdir; çünkü o bir homofobiktir ve Beckett’a karşı da önyargılıdır. Fakat Beckett sayesinde zamanla önyargılarını aşmaya ve korkularını yenmeye başlar. Beckett ise hayatı, gururu ve hakları için kıyasıya bir mücadeleye girmiştir ve adalet için savaşır.

Philadelphia müzikleriyle Oscar’ı hak etmiş, Tom Hanks’e de eşcinsel performansı ile  En İyi Erkek Oyuncu dalında ilk Oscar’ını kazandırmış etkileyici bir dram yapımı. Film aynı zamanda queer sinemasının öncü örneklerinden biri…

 

Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies)

James B. Donovan başarılı bir avukattır. Soğuk Savaş döneminde yaşamakta olan Donovan, günün birinde CIA tarafından işe alınır. Görevi gereği, CIA U-2 casus uçak pilotu Francis G. Powers’i serbest bırakmak ve ya da takas etmek için yoğun bir müzakere misyonuna atılır. Pilot Francis G. Powers, uçağı bir görev sırasında Sovyetler Birliği tarafından vuruluktan sonra yere iniş yapmak zorunda kalmıştır ve hemen tutuklanmıştır. Şu anda ise Amerika’da KGB istihbarat birimi ajanı olmakta suçlanarak tutuklanan Rudolf Abel’ın şirketinde kalmaktadır…

Tom Hanks’in başrolü üç Tony Ödülü ve iki Olivier Ödülü bulunan Mark Rylance ile paylaştığı dram-gerilim filmi Casuslar Köprüsü, dramatik bir hikaye ile seyircilerini yakalamayı başarıyor. Oscar ödülü kazanan filmin yönetmenliğini ise usta yönetmen Steven Spielberg üstleniyor.

2 Oscar’lı Tom Hanks “Bios”un vizyon tarihini aldı

Tom Hanks’in başrolünü üstlendiği bilim kurgu filmi “Bios” vizyon tarihine kavuşurken, Hanks’in bu filmde dünyada kalan son adamı canlandıracağı öğrenildi.

1652

The Post Vizyona Girmeye Hazırlanıyor

Steven Spielberg'in yönettiği dram türündeki The Post filminden ilk fragman yayınlandı.

2601

Tom Hanks Bios Filminde

Usta oyuncu Tom Hanks Bios adını taşıyan bir bilim kurgu filminin başrolünü üstlenecek.

1957

Spielberg Belgeseli Geliyor

Unutulmaz yapımların yönetmeni Steven Spielberg'ün uzun metrajlı belgeselinden fragman yayınlandı.

2016