Uluslararası Zeugma Film Festivali Başlıyor

Kırkayak Kültür'ün bu yıl 6.sını organize ettiği festival bu yıl 22-26 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

sinema-magazin

Ortadoğu’dan Avrupa’ya dünya sinemasının ve Türkiye sınamasının en nitelikli ve bol ödüllü filmlerini Gaziantep’te sinema severlerle buluşturacak olan Uluslarası Zeugma Film Festivali için sayılı günler kaldı. Kırkayak Kültür’ün bu yıl 6.sını organize ettiği festival bu yıl 22-26 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

Bu yıl “hemşerilik, komşuluk ve birlikte yaşam” temasıyla düzenlenen festival, Gaziantep’te sinema kültürünün yerleşmesine katkıda bulunmak, sinemanın bir sanat olarak yaygınlaşmasına ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla düzenleniyor.
Gaziantep’te, kültür – sanat ve göç çalışmaları alanında çalışmalar yürüten Kırkayak Kültür Festival ekibi yaptığı çağrıda; “Yaşadığımız kentlere, göçle yeni gelenlerle, toplumsal uyum ve birlikte yaşam pratiklerinin, kültür ve sanatın evrensel gücüyle desteklenmesi gerektiğini, kültür ve sanatın; toplumların bir arada yaşamasını ve toplumsal uyumu kolaylaştıran, toplumun farklı kesimlerinin birbirlerine temas ettiği ortak alanlar olduğunu, bu temas noktalarını genişleten alanlarda çalışmalar yapmanın öneminin bilinciyle kurumsal çalışmalar yaptıklarını, dile getiriyor.

Festival kapsamında, Gaziantep’te Ortadoğu sinemasından Arapça filmler Türkçe altyazı ile yine Türkiye Avrupa sinemasından filmler de Arapça altyazıyla izleyiciyle buluşturulacak. Festival kapsamında gösterilecek filmler içerisinde, dünyada göç deneyimini konu alan filmlerin yanı sıra, farkı konulardan 26 uzun metrajlı film gösterilecek. KINO 2017 Alman Filmleri seçkisi kapsamında, 6 filmden oluşan bir seçki festivalde gösterilecek.

Usta yönetmen Aki Kaurismaki’nin son filmi Umudun Öteki Yüzü, efsane yönetmen Tony Gatlif’in son filmi Djam, Benim Varoş Hikayem, The Party, Kalp Atışı Dakikada 120, Tereddüt, İşe Yarar Bir Şey, Koca Dünya, Zer, Buğday ve Sarı Sıcak gibi pek çok filmin yer aldığı seçki ilgi çekici.

zeugma-film-festivali

Vizyon Filmleri – 10 Kasım 2017

10 Kasım 2017'de gösterime girecek olan 6 filmi sizler için derledik. İşte haftanın filmleri...

3220

Toivon Tuolla Puolen 10 Kasım 2017’de Vizyonda

Toivon Tuolla Puolen (Umudun Öteki Yüzü) filmi 10 Kasım 2017'de vizyona giriyor.

2849