5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali

İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen ve 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nden yeni haberler gelmeye devam ediyor.

  • 20PAYLAŞIM
  • 3308OKUMA
5. uluslararası boğaziçi film

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen dolu dolu festival 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali son sürat sürüyor. Yılın ödüllü yerli yapımları da festivalin programını şenlendiriyor.

sarı-sıcak

Dünya prömiyerini yaptığı Karlovy Vary Film Festivali’nden FEDEORA – Jüri Özel Ödülü’yle dönen, 36. İstanbul Film Festivali’nin Sinemada İnsan Hakları bölümünden Mansiyon Ödülü’nü, ulusal yarışmasından ise Onat Kutlar Anısına Jüri Özel Ödülü, En İyi Senaryo ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan “Mavi Sessizlik” ve Uluslararası prömiyerini yaptığı Moskova Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan, 36. İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışmasında En İyi Film dahil olmak üzere En İyi Erkek Oyuncu (Aytaç Uşun), En İyi Görüntü Yönetmeni (Marton Miklauzic) ve En İyi Kurgu (Ömer Günüvar, Fikret Reyhan) dallarında ödülleri toplayan, en son Hollanda’da Rude Tulp Film Festivali’nden En İyi Yönetmen, Malatya Uluslararası Film Festivali’nden de En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mehmet Özgür) ödülleriyle dönen“Sarı Sıcak” olacak.

Woody Allen’ın Son Filmi İlk Kez Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde

Woody Allen’ın yönettiği “Wonder Wheel/Dönme Dolap, Türkiye galasını festivalde yapmaya hazırlanıyor.

Dünyanın dört bir yanından 107 filmin gösterileceği festivalin merakla beklenen filmlerinden biri de, Woody Allen’ın yazıp yönettiği “Wonder Wheel / Dönme Dolap” olacak. Amerika’da 1 Aralık’ta gösterime girmeye hazırlanan film, Türkiye galasını 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde yapacak ve 18, 21 ve 23 Kasım tarihlerinde seyirciyle buluşacak.

wonder wheel

Woody Allen’ı 2011’de çektiği “Whatever Works / Kim, Kiminle, Nerede?”den beri ilk kez New York’a geri döndüren film, gangsterlerle dolu 50’ler Amerika’sında yaşanan hüzünlü ve melankolik bir aşk hikâyesini anlatıyor. Özellikle Kate Winslet’ın, adının şimdiden Oscar kulislerinde sıkça anılmasını sağlayan performansıyla övülen film; “Apocalypse Now”, “Reds”, “The Last Emperor” gibi klasiklerle Oscar kazanmış Vittorio Storaro’nun büyülü ve şiirsel görüntüleriyle yılın unutulmayacak filmlerinden biri olacak gibi görünüyor.

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin açılış filmi “Suburbicon” olacak

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin açılış filmi, yılın merakla beklenen projelerinden “Suburbicon” olarak belirlendi.“Suburbicon”, festivalin açılış filmi olarak Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

“Confessions of a Dangerous Mind” (2002) ile başlayan yönetmenlik kariyerini eleştirmenlerden övgüler alan “Good Night and Good Luck” (2005), “Leatherheads” (2008), “The Ides of March” (2011) ve “The Monuments Men” (2014) gibi filmlerle sürdüren George Clooney’nin yönetmenliğini yaptığı 6. sinema filmi “Suburbicon”, bitmek bilmeyen bir banliyö kabusunu anlatıyor. Ethan Coen ve Joel Coen kardeşlerin senaryosunu yazdığı filmde Matt Damon, Julianne Moore ve Josh Brolin başrolleri paylaşıyor.

suburbicon

“Suburbicon” Filminin Konusu:

1950’li yıllarda geçen filmde, sakin ve sıradan insanların yaşadığı, huzurlu bir banliyö mahallesinde yaşayan Gardner Lodge’un trajik bir olay sonrası mahallenin ihanet, aldatma ve şiddet dolu gizemli bölgelerini keşfe çıkarak kabusun içine dalması anlatılıyor. Geçtiğimiz ay dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nden George Clooney’e Fondazione Mimmo Rotella Ödülü’nü, Julianne Moore’a ise Franca Sozzani Ödülü’nü getiren film, Coen kardeşler sinemasının etkisini ağırlığınca hissettirdiği, eğlenceli bir kara komedi.

Filmlerin gösterimi Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Progamının 6 Kasım’da açıklanacağı festivalin biletleri ise aynı gün mobilet.com’da satışa sunulacak.

Mavi Sessizlik

Bülent Öztürk’ün yazıp yönettiği filmin başrollerinde Teoman Kumbaracıbaşı, Roda Canıoğlu ve Korkmaz Arslan yer alıyor.

mavi-sessizlik

Mavi Sessizlik Filminin Konusu:

Eski güvenlik kuvveti mensubu olan Hakan, tedavi gördüğü askeri hastanede, hemşire Ayla’nın özenli bakımı sayesinde kâbuslarıyla savaşımında iyileşme belirtileri gösterir ve uzun süre sonra, kendisine takdim edilen şeref madalyası ve bir miktar para ile hastaneden taburcu olur. Evine döndüğünde ise eşi ve kızının kendisini terk ettiğini öğrenir.

Sarı Sıcak Filmi 2. Kez Vizyona Giriyor

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Açıklandı

Vizyon Filmleri – 8 Aralık 2017

8 Aralık 2017'de gösterime girecek olan 8 filmi sizler için derledik. İşte haftanın filmleri...

3245

George Clooney’in Yönettiği Suburcion Vizyona Girmeye Hazırlanıyor

Geçtiğimiz ay dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nden George Clooney’e Fondazione Mimmo Rotella Ödülü’nü, Julianne Moore’a ise Franca Sozzani Ödülü’nü getiren film, Coen kardeşler sinema

3745

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle 17-26 Kasım'da gerçekleştirilecek festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 9 film büyük ödül için yarışacak.

2881