Ayla Filmi Almanya’da Krize Yol Açtı

Türkiye’nin Oscar aday adayı Ayla filmi, 17. Frankfurt Türk Film Festivali’nden son dakikada çekildi.

  • 26PAYLAŞIM
  • 4221OKUMA
ayla-filmi-zirvedeki-yerini-koruyor

Frankfurt Türk Film Festivali tarafından açılış filmi olarak belirlenen Ayla’yı izlemek için sinema salonunu dolduran kalabalık, son dakika kararıyla şok oldu. Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu’nun telefonla aradığını ve filmin gösterimine izin vermediğini bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi Başkanlığı’nın da devreye girmesine rağmen Mustafa Uslu kararından vazgeçirilemedi. Ayla’nın gösterimden çekilmesinden sonra Antalya Film Festivali’nde en iyi film ödülü alan Babamın Kanatları festivalin açılış filmi oldu.

Hollywood-Turk-Film-Festivalinde-Ayla-Filmi-Herkesi-Buyuledi

Bu arada bazı seyirciler, Ayla’nın festivalden çekilmesini protesto ederek sinema salonundan ayrıldı. Festival yetkilileri de duruma sert tepki gösterdi. Daha sonra ise filmin yapımcısından olayla ilgili şu açıklama geldi:

“Ayla filmimizin açılış değil kapanış filmi olması yönündeki arzumuzu; sebepleriyle birlikte; festival komitesine ilettik. Ancak komite, filmimizi festivalin açılış filmi olarak göstermekte ısrar etmişlerdir. Ayla, 7 Aralık’ta Avrupa ve Asya’da gösterime girecektir. Filmimizin haklarını korumak ve gişesine zarar vermemek adına festival yetkililerine ilettiğimiz duruma anlayış gösterilmemiş, kamuoyunda olumsuz algı yaratılmıştır. Festivalde Ayla’yı izlemeye giden seyircileri de mağdur etmişlerdir. Bizlerin dışında gelişen bu durum için izleyicilerimizden özür dileriz.”

Ayla Gişenin Zirvesindeki Yerini Koruyor

"Ayla" filmi on günde bir milyonu aşkın seyirci tarafından izlendi ve gişenin zirvesindeki yerini korudu.

3196

Ayla Filmi Gişenin Zirvesinde

Box Office Türkiye rakamları açıkladı ve Ayla gişenin zirvesine yerleşti.

5065

Ayla, Uluslararası Asya Film Festivali’nde Açılış Filmi Oldu

Los Angeles'ta düzenlenen Uluslararası Asya Film Festivali'nin açılışına Türkiye'nin Oscar adayı "Ayla" filmi damgasını vurdu.

3392

Ayla’ya İlk Ödül 11. Cape Town Uluslararası Film Festivali’nden Geldi

Türkiye’nin Oscar adayı Ayla, 11. Cape Town Uluslararası Film Festivali’nde ödül aldı.

2643