Ayla Filminin Gerçek Kahramanı Hayatını Kaybetti

"Ayla" filminin gerçek kahramanı Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği vefat etti.

  • 19PAYLAŞIM
  • 3119OKUMA
süleyman-dilbirliği

Gişelerde fırtınalar estiren “Ayla”nın gerçek kahramanı vefat etti. Filmde konu edilen Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

90. Oscar yarışında Türkiye’yi temsil edecek olan Ayla’da hikayesi beyaz perdeye aktarılan Koreli Kim’in manevi babası olan Süleyman Dilbirliği, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu. 91 yaşındaki Dilbirliği’nin ölüm sebebi ise çoklu organ yetmezliği olarak açıklandı. Dilbirliği, solunum ve böbrek yetmezliği tanılarıyla 12 Kasım tarihinden beri yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.

süleyman-dilbirliği

30 gündür aralıklı organ destek tedavileriyle takip ve tedavi altında tutulan Dilbirliği’nin son bir hafta süresince genel durumunda bozulma görüldüğü ve son 24 saat boyunca gelişen organ yetmezliği sebebiyle hayata gözlerini yumduğu belirtildi.

süleyman-dilbirliği

Birleşmiş Milletler’in yardım çağrısıyla Türkiye’den 17 Ekim 1950’de General Tahsin Yazıcı komutasında Kore’ye giden 5090 kişilik tugaydaki askerlerden biri olan Dilbirliği, ailesi öldürülmüş Koreli bir kız çocuğunu ölümden kurtarmış ve 15 ay boyunca bakmıştı. Türkiye’e dönmek zorunda kaldığında Ayla adını verdiği kız çocuğundan haber alamayan Dilbirliği, Ayla’yı tekrardan 60 sene sonra görebilmişti

Aile Arasında Sezonun En İyi Açılışına İmza Attı

Gülse Birsel'in senaryosuna imza attığı, Demet Evgar ile Engin Günaydın'ın başrollerini paylaştığı Aile Arasında, açılışını 504 bin seyirciyle gerçekleştirdi.

3171

Ayla Filmi Rekor Kırmaya Hazırlanıyor

Ayla Filmi, Recep İvedik 5'in elinde olan rekoru kırabilecek mi?

4004

Yol Ayrımı ve Mutluluk Zamanı’na Ayla darbesi

Box Office Türkiye rakamları açıkladı.

3024

Ayla Filmi Gişenin Zirvesinde

Box Office Türkiye rakamları açıkladı ve Ayla gişenin zirvesine yerleşti.

5079