Bollywood’un Göz Bebeği, Aamir Khan’ın En İyi 10 Filmi

Mutlaka izlemeniz gereken Aamir Khan filmlerini sizlerin için listeledik.

  • 26PAYLAŞIM
  • 4221OKUMA
aamir-khan

Bollywood sinemasının en ünlü oyuncularından olan Aamir Khan dünya çapında başarı yakalamış ve Hint sinemasını çok önemli boyutlara taşıyan , hem oyunculuğu hem de yakışıklılığı ile tam bir idol olmuş birisidir. Özellikle Hint sinemasıyla yakından ilgileniyorsanız Aamir Khan’ın bu filmlerini kaçırmak istemeyeceğinizden eminiz. Aamir Khan’ın kendimizce en beğendiğimiz ve mutlaka izlemeniz gerektiğini düşündüğümüz filmlerini sizler için listeledik.

1. 3 Idiots / 3 Aptal (2009)

3-idiots

Ülkenin en saygın mühendislik fakültelerinden birine kabul edilen 3 gencin dostlukları üzerine yoğunlaşırken, ezbere dayalı eğitim sistemini de komik bir titizlikle eleştiri yağmuruna tutan film, farklı düşünen ve sonuca farklı yollardan gitmek isteyen bireylerin düştüğü zorlu duruma ışık tutuyor.

2. Taare Zameen Par / Yerdeki Yıldızlar (2007)

yerdeki-yıldızlar

Aamir Kahn’ın yönetmen koltuğuna oturduğu film, tembel olduğu ve sürekli sorun çıkarttığı düşünülen bir çocuğun, sabırlı ve sevecen yeni öğretmeni ile tanışmasıyla değişen mizacını ve hareketlerinin arkasında yatan gerçek sebebin irdelenişini duygusal bir dille izleyiciye aktarmayı başarıyor ve ‘her çocuk özeldir’ mottosuyla bizlere ders veriyor.

3. Lagaan: Once Upon a Time in India / Bir Zamanlar Hindistan’da (2001)

talaan

Hindistan’da küçük bir kasabada baş gösteren kuraklık sebebiyle vergilerini ödeyemez hale gelen köylülerin, İngiliz sömürgesi altındaki topraklarını koruma mücadelesi anlatılıyor. Toprak sahiplerinden vergileri bir süreliğine ertelemelerini isteyen köylüler bir koşulla karşı karşıya kalır. Bunun için İngilizleri kriket maçında yenmelidirler.

4. PK (2014)

pk

“Doğru numara oldukça basit. Bizi yaratan Tanrı’ya inanın, ona güvenin. Kendi yarattığınız sahte tanrıları ise, yok edin.”
P.K. bir şehirdeki yabancının düşünceler komedisidir. P.K. daha önce kimsenin sormadığı sorular sorar. Bunlar masum, çocuksu sorulardır ama cevapları enteresandır. P.K.’nin masum gözlerini gören insanlar kendi monoton hayatlarını gözden geçirirler. P.K.’nin sadık arkadaşları ve dostları olur. Kırık kalpleri düzeltir, öfkeleri dindirir. P.K.’nin çocuksu merakı kendisi ve milyonlarca insan için manevi bir yolculuğa dönüşür.

5. Dangal (2016)

dangal

Ludhiana’nın bir köyünde yaşayan Mahavir Phogat adında eskiden güreşçi iki kızını da güreşçi olarak yetiştirmekte ve onları olimpiyatlara hazırlamaktadır. Ancak bu durum köydeki diğer insanlar tarafından dışlanmasına neden olur. Fakat kararından vazgeçmeyen Phogat tüm baskılara rağmen yılmaz ve kızlarının bir gün Hindistan’ı temsil edecek düzeye gelebilmeleri için elinden geleni yapar.

6. Fanaa (2006)

fanaa

Görme engelli ve hayat dolu bir kadın olan Zooni, arkadaşları ile birlikte Delhi’ye gezmeye gittiğinde Rehan (Aamir Khan) adında bir tur rehberi ile karşılaşır. Onları gezdirdiği zaman boyunca Rehan’ın şair ruhundan ve laf cambazlığından etkilenen Zooni, ona aşık olmaktan kendini alıkoyamaz. Çapkın olan Rehan, başta Zooni’yi de diğer kadınlar gibi görse de, zamanla onun derin ve anlamlı “bakan” gözlerine aşık olur. Rehan’dan ayrılmamaya karar veren Zooni, Delhi’de kalır. Rehan ise Zooni’nin gözlerindeki perdeyi kaldırmak için bir yol arar. Doktorun bunun mümkün olduğunu söylemesinden sonra, Zooni kalbiyle görüp aşık olduğu adamı gözleriyle görmek için sabırsızlanmaktadır. Ameliyattan sonra gözlerini açtığında, annesini ve babasını görür yanında. Rehan yoktur. Rehan’ın öldüğünü düşünen Zooni hayatına bir şekilde devam eder. Yıllar sonra kapısı çalındığında ise onu büyük bir şok beklemektedir.

7. Ghajini (2008)

ghajini

Christopher Nolan’ın meşhur filmi Memento’nun Bolywood uyarlaması olan Ghajini, iyi kötü birçok eleştiri alsa da değerli bir film. Her filminde bambaşka tiplemelerle görmeye alıştığımız Aamir Khan ise bu sefer Memento’nun Leonard’ı.

Sanjay Singhania kısa süreli hafıza kaybı yaşayan, 15 dakikada bir bildiği tüm şeyleri unutan bir adamdır. Onu bu hale getiren olay 2006 yılının Ocak ayında gerçekleşmiştir. Hindistan’ın en ünlü iş adamlarından biri olan Singhania nişanlısı Kalpana’nın evine geldiğinde onun öldürülmüş olduğunu görür. Kalpana’nın katilleri Sanjay’ın kafasına demir bir sopayla vururlar. Aşık olduğu kadını ve hafızasını kaybeden Sanjay intikam yemini eder. Yaşama amacı, 15 dakikada bir kaybolan anılarıyla, Kalpana’nın katili olan Ghajini’yi bulmaktır.

8. Dhoom 3 (2013)

‘İnancım demir gibi güçlüdür her adımda.’

dhoom-3

Abartılı ve yer yer komik olan aksiyon sahneleriyle tam da hayal ettiğiniz bir Hint filmi. Ancak Aamir Khan ve Abhishek Bachan’ı birlikte izlemek bile yeterli.

Babasıyla birlikte sirkte gösteriler yapan Sahir (Aamir Khan), illüzyon ve sihirbazlıkta ustalaşmıştır. Sirkin maddi sıkıntılar yaşamasından sonra bankadan kredi çeken Iqbal Khan bu borcu ödeyemez ve sirk kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Bankanın baskısı üzerine intihar eden Khan, Sahir’i yapayalnız bırakmıştır. Bu olaydan sonra intikam almaya karar veren Sahir yıllar boyunca bunun planlarını yapar ve büyük bir sirk açar. İlginç bir yöntemle intikam almaya başlayan Sahir’in karşısına Dhoom’un diğer filmlerinden tanıdığımız polis Jai Dixit (Abhishek Bachchan) ve yardımcısı çıkacaktır. Sirkte çalışmaya başlayan Aaliya ise Sahir’e yardım ederken aralarında duygusal bir ilişki de başlar.

9. Talaash (2012)

talaash

Gerilimi had safhada hissetmeye ve ayakları yere sağlam basan bir polisiyeye hazır mısınız?

Polis müfettişi Surjan(Aamir Khan) oğlu Karen’i bir kaza sonucu kaybettiğinden eşi Roshini(Rani Mukerji) evlilikleri bitmek üzeredir. Bu sırada Bollywood yıldızı Arman Kapoor’un şüpheli bir trafik kazası yüzünden ölümü üzerine Surjan Singh soruşturmaya başlar. Genelevde çalışan Simran(Kareena Kapoor) sayesinde derinlerde saklı kalmış gerçekler bir bir gün yüzüne çıkmıştır. Çıkan gerçekler bazıları için azap dolu günlerin başlangıcı, bazıları içinse huzura ermenin mutluluğu olacaktır…

10. Dil Chahta Hai / Kalbin Arzusu (2001)

Dil-chahta-hai

Birbirinden ayrılmayan üç çocukluk arkadaşının aşka dair farklı fikirleri ve bakış açıları vardır. Bir tanesi aşk hakkında fazla konuşmaz, diğeri şıpsevdinin tekidir, bir tanesi ise çapkınlık peşinde koşan iflah olmaz bir adamdır. Günün birinde başlarına öyle bir şey gelir ki, her biri ayrı paydalarda gezen bu arkadaşlar kendi ilişki yumaklarına dolanır kalırlar.

Aamir Khan Secret Superstar Filmi İçin Türkiye’de

Bollywood aktörü Aamir Khan, 4-7 Ekim tarihleri arasında Türkiye’ye ziyarette bulunacak.

2951