Cannes Film Festivali’nden Netflix’e Ambargo!

Cannes Film Festivali, Netflix filmlerinin festivalde yarışamayacağını açıkladı.

Avrupa’nın en önemli film festivallerinden olan Cannes, bu yıl için Netflix ambargosu koydu. Gelen son haberlere göre, sinemanın gözbebeği festivalde Netflix filmleri yer alamayacak.

The Hollywood Reporter’da yer alan habere göre, Netflix filmleri Cannes Fim Festivali’nde yarışamayacak. Cannes başkanı Fredry Fremaux geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada yasağın sebebinin Netflix’in filmlerini salonlarda göstermeyi reddetmesi olduğunu söyledi. Netflix’in sinema salonu yerine kendi sanal platformunda yayın yapması yasağın temelini oluşturuyor.

Fremaux; “Netflix insanları kırmızı halıyı çok sevdi ve diğer filmleriyle de yer almak istiyorlar. Ancak kendi sistemlerinin bizimkiyle uyuşmadığının farkındalar” dedi. Mayıs ayında gerçekleşecek olan bu yılki Cannes itibarıyla, yarışmaya katılan filmlerin Fransa vizyon tarihine sahip olması gerekecek. Netflix’in Cannes’da film göstermesine hala izin var ancak filmlerin prestijli Palme d’Or için yarışma hakları olmayacak.

Geçtiğimiz yıl Cannes’da yarışan Netflix filmleri; Bong Joon-ho imzalı “Okja” ve Noah Baumbach imzalı “The Meyerowitz Stories” olmuştu. Fransız sinemacıların yoğun tepkisiyle sonuçlanan bu durumda Netflix, filmlerin Fransa’da bir haftadan daha kısa bir süreliğine yayınlanması için geçici izinler almaya çalışmıştı. Böylece filmler Netflix’te yayınlandığı tarihle aynı zamana denk gelecekti. Fransa’nın katı kronoloji yasaları nedeniyle bu harekete izin verilmedi ve iki taraf bir anlaşmaya varamadı. Fremaux, o filmlerin daha sonra sinemada seyirciyle buluşacağını düşündükleri için yarışmaya katılm hakkı verdiklerini belirtti.

Cannes’ın bu sene getirdiği tek yenilik bu değil. Bu sene kırmızı halıda özçekim yasağı da mevcut. Festivalin prestijini korumak ve kalitesini artırmak amacıyla ünlü konukların kırmızı halı geçişinde özçekim yapmasına izin verilmeyecek. Bir diğer yenilik ise filmlerin galasından önce gerçekleşen basın gösterimlerinin de kaldırılmış olması. Artık basın mensupları filmleri özel gösterimde değil, galalarda izleyebilecek.

HBO’ya yeni dizi geliyor!

Geçmiş yıllarda çokça yankı uyandıran ‘Love’ filminin senaristiLesley Arfin ile Skate Kitchen filminin yönetmeni Crystal Moselle HBO’ya diziyapıyor.

1572

Çağatay Ulusoy’un Netflix dizisi ertelendi!

Netflix'in ilk Türk dizisi 'Hakan: Muhafız'ın (The Protector), Eylül ayında yayına girmesi beklenirken, Netflix yetkilileri diziyi beğenmediği için ertelendi.

2058

Netflix filmi The Angel’den fragman geldi

Netflix'in yeni filmi, başrolünde Marwan Kenzari'nin oynadığı The Angel'den fragman geldi

1859

Extinction’dan fragman

Ant-man filmlerinde de yer alan Michael Peña’nın yeni filmi Extinction'dan fragman geldi.

2142