Filmekimi 2017’de Dikkat Çeken 8 Film!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 29 Eylül-8 Ekim arasında gerçekleştirilecek olan Filmekimi'nden dikkat çeken 8 filmi listeledik.

  • 20PAYLAŞIM
  • 3325OKUMA

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl Vodafone Red sponsorluğunda 29 Eylül-8 Ekim arasında gerçekleştirilecek Filmekimi, her yıl olduğu gibi, dünya festivallerinde gösterilmiş, ödüller almış, eleştirmenlerin ve izleyicilerin ilgisini çekmiş ve merakla beklenen yeni yapımları içeren programıyla ekim ayının en çok konuşulan sinema etkinliği olacak. Biz de bu Filmekimi başlamadan önce gösterimi yapılacak filmler içinden 8 filmlik bir liste hazırladık. Programınızı yapın ve bu şahane filmleri kaçırmayın!

BORG/McENROE

1 – BORG/McENROE

Borg/McEnroe, Armadillo adlı belgeseliyle 2010’da Cannes’da ödül kazanan Danimarkalı Januz Metz’in yönettiği ilk uzun metrajlı filmin kadrosunda Shia Labeouf, Stellan Skarsgård, David Bamber, Tuva Novotny, Sverrir Gudnason yer alıyor.

Konusu

Asabi, fevri, heyecanlı John McEnroe; duygudan arınmış zen sükunetiyle dikkat çeken İsveçli Bjorn Borg’a karşı. Toronto Film Festivali’nin açılış filmi olan Borg/McEnroe, “buz ile ateş” olarak adlandırılan tenis efsaneleri Borg ile McEnroe’nun 1980 Wimbledon’daki 20 dakika süren meşhur tie-break’li unutulmaz final maçına odaklanıyor.

30 Eylül Cumartesi – Atlas 1 – 21:30

05 Ekim Perşembe – City’s / Salon 7 – 13:30

07 Ekim Cumartesi – Rexx / Salon 1 – 19:00

REBEL IN THE RYE

2 – REBEL IN THE RYE (ÇAVDAR TARLASINDAKİ ASİ)

Buffy’den Gilmore Girls’e birçok dizi ve filmde rol alan Danny Strong’un yönettiği ilk filminde başrol Mad Max:Fury Road’dan A Single Man’a rol aldığı filmlerde parlayan Nicholas Hoult canlandırıyor. Filmde usta aktör Kevin Spacey ile birlikte Laura Dern, Brian D’arcy James, Hope Davis, Zoey Deutch da yer alıyor.

Konusu

Amerikan edebiyatının en yetkin, edebiyat dünyasının en gizemli isimlerinden J.D. Salinger yıllarca gözlerden uzak durdu; okurlarının, hayranlarının ve öğrencilerinin ulaşamayacağı bir şekilde kendini dış dünyadan soyutladı. Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan Çavdar Tarlasındaki Asi, hem Salinger’ın kariyerinin hem de dünya edebiyatının başyapıtlarından Çavdar Tarlasındaki Çocuklar romanını yazışı ekseninde yazarın gençlik yıllarını ve pek de fazla bilinmeyen, ancak kendisine ağır bir travma kazandıran 2. Dünya Savaşı sırasında cephede geçirdiği günleri anlatıyor.

30 Eylül Cumartesi – City’s / Salon 7 – 13:30

01 Ekim Pazar – Atlas 1 – 21:30

03 Ekim Salı – Rexx / Salon 1 – 11:00

SUBMERGENCE

3 – SUBMERGENCE (DERİN SULAR)

Alman sinemacı Wim Wenders, merakla beklenen son filminde başrolleri Alicia Vikander ile James McAvoy’a emanet ediyor. Filmin kadrosunda ayrıca Celyn Jones, Audrey Quoturi, Alex Hafne bulunuyor. Film savaş muhabiri J.M. Ledgard’ın romanından beyazperdeye uyarlanıyor.

Konusu

San Sebastian Film Festivali’nin açılış filmi olan Derin Sular, Normandiya’da birbirine aşık olup tehlikeli görevler peşinde ülkeden ülkeye seyahat etmek zorunda kalan, ancak kader ve şartlar yüzünden bir türlü kavuşamayan bir hidrolik mühendisiyle bir biyo-matematikçinin romantik hikâyesini anlatıyor.

30 Eylül Cumartesi – Atlas 1 – 13:30

01 Ekim Pazar – Beyoğlu – 21:30

02 Ekim Pazartesi – City’s / Salon 7 – 19:00

05 Ekim Perşembe – Rexx / Salon 1 – 11:00

THE INSULT

4 – THE INSULT (HAKARET)

Ziad Doueiri’nin yönettiği, Lübnan’ın Oscar adayı olarak seçilen ve ilk gösterimini Venedik Film Festivali’nde yaparak burada başrolündeki Kamel El Basha’ya En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandıran Hakaret filminde rol alan diğer oyuncular Adel Karam, Rita Hayek, Camille Salameh, Diamand Bou Abboud.

Konusu

Hakaret, Lübnan’da siyasetten yargı sistemine uzanan ve derin bir toplumsal eleştiri getiren bir dram. Filmde Lübnanlı Hıristiyan Tony ile Filistinli inşaat ustası Yaser (El Basha) bir tamirat yüzünden kavgaya tutuşuyor. Tony, Yaser’e hakaret edince Yaser bir yumrukla karşılık veriyor; mesele mahkemeye düşünce bütün ülke ayağa kalkıyor.

04 Ekim Çarşamba – Rexx / Salon 1 – 19:00

05 Ekim Perşembe – City’s / Salon 7 – 21:30

06 Ekim Cuma – Beyoğlu – 11:00

08 Ekim Pazar – Atlas 1 – 13:30

LET THE SUNSHINE IN

5 – LET THE SUNSHINE IN (İÇİMDEKİ GÜNEŞ)

Claire Denis’nin son filmi, başarılı ve güzel aktris Juliette Binoche’u karşımıza çıkarıyor. Usta Fransız oyunculardan kurulu olan kadrosu ile dikkat çeken filmde Xavier Beauvois, Philippe Katerine, Valeria Bruni-Tedeschi, Gérard Depardieu yer alıyor.

Konusu

Binoche’un canlandırdığı Isabelle, 50’li yaşlarını süren, duygularının hayatını yönlendirmesine izin veren, mutsuz ve kararsız bir sanatçıdır. Tanıştığı birkaç erkekle ilişki kurmayı dener, ancak bu adamların uyumsuzlukları, iletişim kazaları, tuhaf ve hatta komik durumlar onu yıldırır. Film günümüz dünyası ve ilişkilerinin zorluğuna mizahi bir yolla eğiliyor.

THE KILLING OF A SACRED DEER

6 – THE KILLING OF A SACRED DEER (KUTSAL GEYİĞİN ÖLÜMÜ)

Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un The Lobster’dan sonra İngilizce çektiği ikinci filmi olan ve 2017 Cannes En İyi Senaryo Ödülü’nü alan Kutsal Geyiğin Ölümü, Holywood’un iki önemli yüzü olan Colin Farrel ile Nicole Kidman’ı bir araya getiriyor.

Konusu

Film, başarılı bir cerrah ve babasının boşluğunu onunla doldurmaya çabalayan bir ergen etrafında dönüyor. Tuhaf ikili, aileleriyle tanıştığında işler daha da tuhaflaşıyor ve muzip bir tür Alacakaranlık Kuşağı hikâyesi ortaya çıkıyor. Lanthimos bedensel şiddetten doğan mizahı da her daim olduğu gibi filmine tatminkar miktarda eklemeye devam ediyor. Aileye, suçluluk duygusuna ve sınıfa dair, etkisinden kurtulması çok zor bir soğuk duş bu film.

29 Eylül Cuma – City’s / Salon 7 – 21:30

30 Eylül Cumartesi – Atlas 1 – 19:00

08 Ekim Pazar – Rexx / Salon 1 – 11:00

09 Ekim Pazartesi – Atlas 1 – 19:00

HAPPY END

7 – HAPPY END (MUTLU SON)

Günümüz sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olan Michael Haneke, Amour / Aşk’tan bu yana büyük bir heyecanla beklenen yeni filmiyle geri döndü. Geniş oyuncu kadrosu ile dikkat çeken filmde Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz, Fantine Harduin, Franz Rogowski, Laura Verlinden ve Toby Jones yer alıyor.

Konusu

Usta yönetmen, Mutlu Son’da işlevsiz aile, burjuva gerilimi, intikam, suçluluk ve bastırılmış duygular gibi her zamanki ilgi alanlarının yanına yenilerini de ekliyor. Odakta yine burjuva konformizmini her yönüyle yaşamaya çabalayan, dünyada olan bitene duyarsız bir aile var. Gelgelelim Avrupa eski Avrupa değil, şehirler onların soyut duvarlarla uzak tutmaya çalıştıkları “işgalci” göçmenlerle dolu. Haneke, Avusturya’nın Oscar adayı olan yeni filminde karanlık, rahatsız edici, öte yandan tuhaf bir mizah anlayışına da sahip bir sinema dili tutturuyor.

LUCKY

8 – LUCKY

Harry Dean Stanton’ın başrolü üstlendiği bağımsız Amerikan filmi ve  yönetmenliğini John Carroll Lynch üstleniyor. Dünya prömiyerini South by Southwest Film Festivali’nde yapan Lucky’de 15 Eylül 2017’de hayata veda eden Harry Dean Stanton ile birlikte yer alan isimler David Lynch, Ron Livingston, Ed Begley Jr., Tom Skerritt, ve Beth Grant.

Konusu

Sabahları güne yoga ve kahvaltıyla başlayan, ilerleyen yaşına rağmen ne sağlık ne de genel olarak hayata dair herhangi bir sorunla karşılaşmayan Lucky, bir ateisttir. Derken bir gün, bu “talihli günlerinin” de sona erebileceği aklına takılır ve Lucky’nin “aydınlanma” yolculuğu başlar.

01 Ekim Pazar – Atlas 1 – 11:00

02 Ekim Pazartesi – Beyoğlu – 19:00

03 Ekim Salı – Rexx / Salon 1 – 13:30

05 Ekim Perşembe – City’s / Salon 7 – 19:00

Filmekimi’nde yer alan diğer filmlere ve detaylara “buradan” ulaşabilirsiniz.

Filmekimi biletlerine de “buradan” ulaşabilirsiniz.

Toronto ve Venedik film festivallerinin programları belli oldu

Ödül sezonunun ipuçlarını taşıyan Toronto ve Venedik gibi iki büyük festivalin programları netleşti.

2604

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle 17-26 Kasım'da gerçekleştirilecek festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 9 film büyük ödül için yarışacak.

2891

Adana Film Festivali Kazananları Açıklandı

Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında ödül kazanan yapımlar ve isimler açıklandı.

3028

Filmekimi Ne Zaman Başlıyor?

Filmekimi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl Vodafone Red sponsorluğunda 29 Eylül-8 Ekim arasında gerçekleştirilecek.

3105