Hollywood’un Hırçın Çocuğu Johnny Depp’i Yakından Tanımaya Ne Dersiniz?

Hayatını kendi kurallarına göre şekillendiren ve son yılların en ikonik Hollywood yıldızlarından birisini tanımaya ne dersiniz?

  • 42PAYLAŞIM
  • 6909OKUMA

9 Haziran 1963’te ABD’nin Kentucky eyaletinde dört kardeşin en küçüğü olarak doğdu, Florida’da büyüdü. Babası John, bir mühendisti, annesi Betty Sue ise garsonluk yapıyordu.

Jonny Depp Çocukluk

Annesinin 12 yaşında aldığı gitarla Küçük Johnny, müzisyenliğe ilk adımını attı ve rock müzikle ilgilenmeye başladı. 15 yaşında müzisyen olmaya karar verince okulu bıraktı. The Kids adlı müzik grubuyla çalarken grubun basçı ve vokalistinin kız kardeşi Lori Anne Allison ile henüz 20 yaşındayken, 24 Aralık 1983’te evlendi.

johnny deep gençlik

Daha sonra Six Gun Method adını alan grup Depp’in evliliği ile ilgili sorunları nedeniyle stüdyoya giremeden dağıldı. Sinema tarihi işte bu talihsiz olay sayesin de yetenekli bir aktöre kavuşacaktı. Yıldız oyuncunun yaptığı evlilik, grubuna pek yaramasa da kendisine büyük katkı sağlamıştır.

Zira, eşinin vasıtası ile tanıştığı Nicolas Cage, Johnny Depp’in sinema dünyasına girmesin de büyük katkı sağlayacaktır. Bu tanışmanın hemen arkasında, “Elm Sokağı Kabusu” isimli yapımda oynayan Depp böylelikle 21 yaşındayken ilk kez kamera karşısına geçti. 23 yaşına geldiğinde, iki yıl evli kaldığı eşi, Lori Anne Allison’dan boşanma kararı alan Deep, aynı yıl Oliver Stone’un Oscar ödüllü Vietnam draması Müfreze(Platoon)’de ufak bir rol aldı.

elm sokağı johnny depp

1987’de başlayan 21. Cadde (21 Jump Street)’de adlı dizide dedektif Tommy Hanson tiplemesiyle gençlerin sevgilisine dönüştü.

21 jump johnny depp

Edward Scissorhands(Makas Eller) filmi sayesinde hayatının dönüm noktalarından biri olan Tim Burton ile tanışması ile birlikte Hollywood’un kapılarını bir daha kapanmamak üzere açılmıştı.

Edward Scissorhands(Makas Eller)

johnny deep makas eller

Edward Scissorhands’i yaratan mucit, işini tam olarak bitiremeden ölmüş ve Edward’ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmak zorunda kalmıştır. Münzevi bir yaşam süren genç, Peg Boggs’in onu evine götürmesiyle birlikte topluma karışmaya başlayacaktır. Fakat kimi sürprizler içeren bu buluşma, üzücü olaylara da gebedir. Hüzünlü ve komik bir Frankenstein hikayesi olan yapımın yönetmenliğini, Tim Burton üstleniyor.

Klasikleşmiş bir modern çağ masalı olan Makas Eller, defalarca izlenebilecek türde bir film. Makas Eller ile birlikte Tim Burton ile Deep arasında adeta bir baba-oğul ilişkisi başlarken, ileride Burton’un oğlu Billy Ray’in vaftiz babası olacaktı.

tim burton jonny depp

Depp, henüz Oscar ödülünü alamamış olsa bile hayranlarının gönlünü her sene kazanmaya devam ediyor. Oynadığı karakterlere rollere öyle kaptırıyor ki kendisini, bedenini öyle değiştiriyor ki, sokakta görseniz büyük ihtimalle tanıyamazsınız. Hatta oyunculuğundaki üstün performansı sayesinde “ 1001 Surat Johnny” lakabı ile anılıyor.

johnny depp

Deep, sadece filmleriyle değil, yaptığı her şeyle gündeme damgasını vuruyor.

Gençlik yıllarındaki uyuşturucu sorunu yüzünden başı birçok kez başı belaya giren Deep, 1994’te New York’ta bir apartmana çöp döktüğü için, 1999’da Londra’da bir paparazziyi dövdüğü için tutuklandı. Hatta bir dönem işlettiği The Viper Room adlı barda uyuşturucu ticareti yaptığı iddiası ile suçlandı.

Deep’in ilişki hayatı ise bir türlü yoluna girmiyor. İlk eşi  Lori Anne Allison’dan boşandıktan bir süre sonra Edward Makaseller’deki rol arkadaşı Winona Ryder ile sevgili olunca koluna Winona Forever(Sonsuza kadar Winona) diye dövme yaptıran sanatçı ayrıldıklarında dövmeyi sonsuza kadar şarapçı anlamına gelen “Wino Forever”e çevirdi.

johnny depp wino

Dünya magazin gündeminden düşmeyen Deep, 30 yaşındaki eşi Amber Heard’in kendisine şiddet uyguladığı iddiaları ile kamuoyunu epeyce meşgul etti. Amber Heard, düğünden 15 ay sonra eşinin alkollü olduğu bir gece, evdeki eşyaları kırdığını ve yüzüne cep telefonu fırlattığını iddia ederek boşanma davası açtı. Sonunda Deep’in avukatı Laura Wasser ile Head’in avukatı Samantha Spector taraflar adına 7 milyon dolar tazminat karşılığında boşanma anlaşmasına vardı.

 Amber Heard,

En son olarak ise Johnny Deep’in eski menajerlik firması The Management Group tarafından iddia ettiği harcamalar yüzünden magazin dünyasında tekrardan yerini aldı.

Deep’in iddia edilen yaptığı harcamalardan bir kısmı şu şekilde:

30 bin dolar aylık şarap masrafı,
40 kişilik çalışan kadrosunun aylık maaşı 300 bin dolar,
Arkadaşı Hunter S. Thompson’un cezanesi töreni için 3 milyon dolar.

Sadece bunlarla sınırlı kalmayan Deep, böcek, silah ve takma bıyık biriktiriyor, farklı dillerde tuhaf cümleler kurmayı seviyor, filmlerinin galalarında kendi sahneleri çıkınca gözlerini kapatıyor, otellere kayıt yaptırırken Mr. Satan takma adını kullanıyor ve arkadaşlarına da hediye olarak piranhalar gönderiyor.

johnny depp gitar

Müziğe olan aşkını hiçbir zaman kaybetmeyen Depp, Oasis’in Fade In-Out ve Fade Away (Warchild Version) şarkılarında gitar çaldı. Birçok kişi bunun bir mecburiyetten kaynaklandığı ve kayıt sırasında Oasis’in gitaristinin sarhoş olduğu rivayet edilse de, aktör söylentileri yalanlarcasına Çikolata filminde de gitarını tıngırdattı. Ayrıca Bir Zamanlar Meksika’da (Once Upon a Time in Mexico) filminin soundtrack’indeki dokuzuncu şarkı da kendisine aitti.

Yaşadığı onca olaylara rağmen oyunculuğunu her gün bir adım daha ileri taşıyan Johnny Deep’in filmlerinden sizler için derlediklerimiz.

1. Ed Wood

ed wood johnny depp

Ed Wood, kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre de filmleri son derece keyifli, nev-i şahsına münhasır kült bir yönetmen. Yapımda, Ed Wood’un ayrıntılı yaşam hikayesinden çok, en çok bilinen yapımlarını çektiği dönem ve film yapma konusundaki hırsı konu ediliyor.

2. Donni Brasco / Köstebek

Köstebek Johnny Depp

Joe Pistone işine ve teşkilatına sadık bir FBI ajanı. İşi gereği, altı yıldır mücevher hırsızlığı yapıyor ve Donnie Brasco olarak anılıyor. Sorun şudur ki, Pistone bir süre sonra oynadığı role inanmaya ve gerçekten de Donnie Brasco olmaya başlayacak. Mafyanın bağırsaklarında gezinmeye başlayan Pistone, gitgide kendini bu yeraltı kültürün içerisinde devinmeye başlayacak. Kim olduğunu unutmaya başlar başlamaz, tüm hayatını değiştirecek bir çıkmazın içerisine doğru sürüklenir.

3. Sleepy Hollow / Hayalet Süvari

Sleepy Hallow Johnny Depp

Ichabod Crane, kendini bulunduğu mevkinin düzenini sağlamaya atayan, esrarengiz bir adamdır. Bir gün yaşanan kanlı cinayet vakaları silsilesini çözmek ve sonlandırmak üzere Sleepy Hollow isimli bir kasabaya gönderilir. Tüm kurbanlar, kendilerine hiç merhamet gösterilmeden, kafaları bedenlerinden ayrılarak öldürülürler. Kasaba sakinleri bu cinayetlerin bir hayalet tarafından gerçekleştirildiğini düşünmeye başlar. Ichahold, yaşanan bu tuhaf olayların sonunu getirmeye kararlıdır.

4. Blow / Beyaz Şeytan

George Jung, küçük girişimci bir babanın oğludur. Ailesinin iki yakayı bir araya getirmekte ne denli zorlandığını görerek büyür ve bir yetişkin olarak asla maddi zorluklar yaşamamaya şartlar kendini. Kaliforniya’ya göç eder ve orada uyuşturucu işine bulaşır. Sonuç olarak, bir yandan maddi açıdan başarı, bir yandan da hapis cezası gelir. Kodeste tanıştığı biri, yeni yeni yaygınlaşmakta olan kokain pazarında birlikte iş yapmayı teklif eder. Serbest bırakılır bırakılmaz, George Jung ABD’deki kokain piyasasında büyük oynamaya başlar ve kısa sürede pazarın %85’ini elde eder.

Uyuşturucu Jung’a maddi anlamda çok şey getirse de, asla onarılamayacak şekilde başka birçok şeyi de ondan sonsuza dek almaktadır.

5. Charlie and The Chocolate Factory / Charlie’nin Çikolota Fabrikası

Charlie and The Chocolate Factory Johnny depp

Son derece sıra dışı bir yapıya sahip olan Willy Wonka’nın bir çikolata fabrikası vardır. Bu fabrikayı, kendisinden sonra bırakabileceği birini aramaya başlar. Bir değerlendirme yapabilmek için yarışma düzenler. Önce eğitecek sonra da zamanla yerini devredecektir. 5 çocuk seçer. Bunlardan birisi fakir bir aileden gelen Charlie’dir. Diğerleri ile birlikte çikolata fabrikasını gezerler. Charlie’nin orada görecekleri onu çok etkileyecek ve Wonka’nın hayal alemine çekecektir.

6. Public Enemies / Halk Düşmanları

public enemies

Olaylar Amerika’nın Büyük Bunalım yıllarında gerçekleşir ve dönemin en ünlü suçluları ve yeni oluşan FBI arasında yaşananlar anlatılır.

7. Pirates of The Caribbean Series / Karayip Korsanları Serisi

Jack Sparrow

Çılgın maceraları ile bilinen, kaptanları şahı ama bir o kadar talihsiz Jack Sparrow’un başından geçen olayları ele alır.

8. Alice in Wonderland / Alice Harikalar Diyarında

Alice in Wonderland

Linda Woolverton’ın çocuk kitabından uyarlanan yapım 17 yaşındaki Alice’in sosyeteye tanıtım partisinde beyaz bir tavşanı takip ederek kendini harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor. Aslında 10 sene öncesinde de ziyaret ettiği yeri ikinci ziyaretinde hatırlamıyor bile. Harikalar Diyarı’nda Alice’i karşılayanlar arasında koskocaman şapkasıyla Mad Hatter karakterini canlandıran Johnny Depp de mevcut.

9. Mortdecai

Mortdecai

Kibar galerici ve yarı zamanlı dolandırıcı Charlie Mortdecai (Johnny Depp) üstünde altın dolu olduğu söylenen bir Nazi banka hesabının numarası yazdığı çalıntı bir tablonun peşine düşer. Görevini tamamlamak için eşsiz çekiciliğinden yardım alan kahramanımız peşine birkaç sinirli Rus, İngiliz M15 ajanları ve uluslararası bir teroristi takacaktır.

10. The Longe Ranger / Maskeli Süvari

The Longe Ranger / Maskeli Süvari

Butch Cavendish, Vahşi Batı eyaletlerinde nam salmış azılı bir hayduttur ve çetesiyle işlediği cinayetler, yıllardır sürdürdüğü zulüm nedeniyle idama mahkum olmuştur. Tren yolu açılış töreninde halka ‘armağan’ olarak asılmasına karar verilmiştir, fakat onu kasabaya taşıyan tren vagonundan kaçmayı başarır. Peşine takılan bölge süvarilerini ise pusuya düşüren Cavendish’in önünde şimdi kimse kalmamıştır. Kendisini adalete adamış, gizemli maskeli bir süvari ve yüzü ‘savaş’ boyasıyla kaplı Kızılderili Tonto dışında.

11. Transcendence / Evrim

Transcendence

Will ünlü ve işinde oldukça başarılı bir bilim insanıdır. Terörist bir gruptan gelen teknolojik teklifi geri çevirmesinin ardından aniden öldürülür. Will’in karısı da bir bilim insanıdır ve kocasını kaybetmeye hiç niyeti yoktur. Tüm olanaklarını kullanıp adeta bir evrim niteliğinde, kocasının beynini bir şekilde süper bilgisayar haline getirerek bedenini olmasa da bilincini canlı tutmayı başarır. Fakat Evelyn’in yaptığı bu ileri teknoloji bilgisayar ve internet sayesinde kocasının beyni geleceği görmeye başlar ve yakın zaman da gelecek bir terörist saldırı hakkında karısını uyarır. Daha da kötüsü artık Will’i öldürenler onun hala yaşadığını bilmektedirler ve süper bilgisayar halinde ki Will’i tekrardan öldürmek için her şeyi yapacaklardır.

12. Black Mass / Kara Düzen

Black Mass

Güney Boston bölgesinin en azılı suçlularından biri ve aynı zamanda eyalet senatörünün de erkek kardeşi olan James “Whitey” Bulger İrlandalı bir mafya babasına dönüşürken Güney Boston sokaklarında birlikte büyüdüğü John Connolly başarılı bir FBI ajanı olmuş ve Boston ofisinin en önemli figürü haline gelmiştir. İkilinin yolları yıllar sonra ortak düşmanları olan İtalyan mafyasını ortadan kaldırmak için tekrar kesiştiğinde John, mafya liderini kendisiyle işbirliği yapmaya ikna edecektir.

13. Sweeney Todd / Fleet Sokağının Şeytan Berberi

Sweeney Todd

Sweeney Todd İngiltere’de berberlik yaparak yaşamını sürdüren, çok güzel bir eşi olan, hayata umutla bakan bir adamdır. Fakat kasabanın önde gelenlerinden birinin güzel eşinde gözü vardır. Yersiz bir suçlama ile hapse atılır ve ardından sürgüne gönderilir. Hayatı darmadağan olan Sweeney Todd kurtulup geri dönmek ve intikam almak için yemin eder. Yıllar sonra geri geldiğinde her şey çok değişmiştir fakat onu hatıralar içerisinde sabırla bekleyen biri vardır, Bayan Lovett.

Şeytan Berber Bayan Lovett’ın da yardımıyla suçluyu bulana kadar acımasız bir cellada dönüşecektir; bu arada kasabayı birbirinden güzel kek ve çörek kokuları kaplarken şüphelenmek kimsenin aklına gelmeyecektir.

Johnny Depp’in yeni filmi City of Lies’ten ilk fragman geldi

Johnny Depp'in çözülmemiş davalara bakan bir dedektife hayat verdiği City of Lies'ın yönetmen koltuğunda Brad Furmanoturuyor.

2275

Bu Hafta Sinema ve Dizi Dünyasındaki Gelişmeler

Her hafta olduğu gibi bu haftada sinema ve dizi dünyasında olan gelişmeleri sizler için derledik.

2846

Karayip Korsanları Vizyonda

Serinin 5. Filmi olan Karayip Korsanları: Salazar'ın İntikamı bugün gösterime girdi.

24077

Korsanlar Tanıtımlara Devam Ediyor

Karayip Korsanları: Salazar'ın İntikamı filminden yeni TV tanıtımı yayınlandı.

5401