“O” (IT) Filmi Gişede Neden Başarılı Oldu?

Stephen King’in romanından uyarlanan yeni “O” (IT) filmi korku filmleri tarihinde gişenin en başarılısı oldu. Film bu başarıyı nasıl yakaladı?

Korku filmleri yıllardır gişede çok fazla öne çıkamıyor ancak yine de belli bir kitleye ulaşmayı başarıyor. Özellikle bazıları gişede yakaladığı başarılarla uzun soluklu serüvenlere de sahip olabiliyor. Bunlara örnek olarak yakın döneme ait Testere serisini, katil oyuncak bebek Chucky serisini, kırmızı yeşil kazağı ve bıçak elleri ile rüyalarımızın korku patronu Freddy’nin Elm Sokağı Kabusu serilerini sayabiliriz. Bu filmler, insanların korku sinemasına ve serilerine bağlı kalmasını fark yaratan karakterleriyle başardı. Ancak hiçbiri için gişede inanılmaz başarılar elde etti diyemiyoruz. Özellikle yeni dönemde.

“O” (IT) filminin de gösterime girmeden önce iyi bir gişe başarısı gösterebileceğini  1990 yılındaki Mini-TV serisinin o dönemki başarısını da göz önünde tutarak düşünüyorduk. Ayrıca korkutucu Pennywise’ın günümüz makyaj ve teknoloji şartlarının gelişmesiyle fragmanlarda gerçekten de başarılı bir şekilde yeniden uyarlandığına kanaat getirmiştik. Ancak filmin tüm zamanların en çok izlenen korku-gerilim türündeki filmi olması hakikaten büyük bir başarı oldu. Film vizyona girdiği ilk üç günde en fazla izlenen korku filmi oldu ve 123 milyon dolarlık hasılat elde etti. Ancak gişe başarısı bununla sınırlı kalmayan yapım üçüncü haftasında dünya çapında 500 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı ve William Friedkin imzalı uluslararası gişe hasılatı 441 milyon dolar olan The Exorcist’i geride bırakarak dünya çapında tüm zamanların en başarılı ve en çok izlenen korku filmi oldu. 44 yıllık rekoru kıran “O” (IT) şu anda ise 600 milyon doları geçmiş durumda. Filmin bütçesinin 35 milyon dolar olduğunu da düşünürsek Andy Muschietti imzalı film Warner Bros. Pictures için gerçekten çok karlı ve başarılı bir iş oldu ki filmin ikincisi için stüdyo hazırlıklarına da başladı.

Buradan sonra “O” (IT) filmi hakkında Spoiler olduğunu belirtmeliyiz!

Film hakkında öncelikle ilk övgü gerçekten yönetmen ve oyunculara yapılabilir ki hakikaten özellikle Pennywise’ı canlandıran Bill Skarsgård harika bir iş çıkarıyor. Genç oyuncular ise Pennywise karşısında müthiş bir savaş verirken tam anlamıyla ekip olmayı başarabilmiş olduklarını seyirciye hisettiriyor. Genç oyuncuların hepsi rollerini hakkıyla yerine getiriyor. Bill’i canlandıran Jaeden Lieberher kekeme bir çocuğu çok çok iyi yansıtıyor beyaz perdeye. Sophia Lillis çok zor bir hayat yaşayan Beverly’i hakkıyla oynuyor. Stranger Things ile parlayan Finn Wolfhard da Richie karakteri ile filmin esprili taraflarını sırtlanıyor ki film boyunca özellikle birkaç sahnede gülmemek için çok çabalamak gerekiyor. Filmde yer alan diğer genç oyuncular Jeremy Ray Taylor, Jack Dylan Grazer, Wyatt Oleff ve Chosen Jacobs da aynı seviyede oyunculuk anlamında parlıyor.

Filmde özellikle Pennywise’ın sahnelerinde kullanılan özel efektler ve anlık korku yaratıcı detaylar da başarılı bir şekilde hazırlanmış. Ayrıca Bill Skarsgård’ın Pennywise ile ortaya koyduğu mimik şölenini de övmek zorundayız. Filmin geçtiği zamanın 1988 yılı olduğunu düşünürsek yönetmen Andy Muschietti muazzam bir ton yakalamış diyebiliriz.

Film hakkında özellikle bir konuda eleştiri getirebiliriz; romandan uyarlama olmasının da getirdiği zaman sıkıntısı nedeniyle “kötü çocuk” tayfasının motivasyonunu anlamamız pek kolay olmuyor. Tamam, sıkıntılı ve problemli çocuklar olduklarını anlıyorsunuz filmi izlerken ama özellikle bazı detaylar çok abartılı geliyor, o kısımlarda maalesef filmin süresini de düşünerek çok üzerinde durmamışlar hissiyatına kapılabilirsiniz.

Bunun dışında filmin gişede başarılı olmasına pek de şaşırmıyoruz. Ayrıca sosyal medyanın filme olan tepkileri ve Warner Bros. Pictures’ın  tanıtım anlamındaki doğru çalışmaları filme bu gişe başarısını getirdi. İkinci film için de şimdiden heyecanlıyız.

“O” (IT) Filmi Konusu

Film, Derry ismindeki bir kasabada çocuklara korku salan şeytani bir yaratığın ve bu yaratığa karşı koyan bir grup çocuğun hikayesini anlatır. Pennywise ismindeki bu şeytani yaratık çocuklarla beslenmektedir ve çocukların karşısına onların korkuları ile çıkar.

“O” (IT) Fragman

“O” (IT) IMDB Puanı

7,8

Fatih Akın, Stephen King’in romanını sinemaya uyarlıyor

Paramparça filmiyle Altın Küre ödülü kazanan Fatih Akın, Stephen King'in Firestarter romanını beyaz perdeye uyarlayacak.

3290

Stephen King’in ‘The Outsider’ romanı ekrana uyarlanıyor

"The Outsider", "The Dark Tower"ın yapım şirketi tarafından ekrana taşınıyor

2667

Stephen King’in The Tommyknockers romanı sinemaya uyarlanıyor

Stephen King'in 1987'de yayınlanan ve Türkçe'ye Şeffaf adıyla çevrilen bilim kurgu ve korku türündeki romanı The Tommyknockers, James Wan ve Roy Lee tarafından beyaz perdeye uyarlanıyor.

2597

Stephen King’in The Bone Church öyküsü ekrana uyarlanıyor

Daha önce Mr Mercedes isimli kitabın ekrana uyarlamasıyla bir araya gelen Stephen King ve Chris Long şimide de King’in The Bone Church’ünde tekrar birlikte çalışmaya hazırlanıyorlar

2709