Julian Schnabel’dan Van Gogh yorumu

Basquiat, Before Night Falls ve The Diving Bell and the Butterfly gibi filmler ile sinemaya farklı bir soluk getiren Amerika'lı yönetmen Julian Schnabel, bu kez Vincent Van Gogh'un Fransa'nın Arles şehrinde, hayatının son dönemlerini geçirdiği bir film ile beyazperdeye geliyor.

Schnabel filmin bir dokümanter olmaktan ziyade, daha çok kendi yorumu ile Van Gogh’un bir ressam olarak geçirdiği buhran, varoluş sorgulaması ve sonsuzluğu özümseme gibi kavramların altını çizdiğini söylemiş. Film sayesinde ünlü ressamı çok daha fazla sanat severin yakından tanıma fırsatı bulacağını umduğunu söyleyen yönetmen bu filmin ressamın hayatının birebir bir yansıması olmadığına da vurgu yapıyor.

Son dönemde Richard Linklater’ın önderliğinde başlayan tuval üzerine yağlı boya sinema filmlerinin son halkası olan Loving Vincent’tan sonra At Eternity’s Gate ile ünlü ressamı tekrar hayatımızı sokuyor olacağız.

Bu heyecan verici filmde ressamı “Tabi ki başka kim oynayabilir ki?” dedirtircesine Willem Dafoe oynuyor. Yan rollerde de Oscar Isaac ve Mads Mikkelsen gibi sıkı oyuncular bulunuyor.

İşte At Eternity’s Gate’in dokunaklı fragmanı :

 

Kaynak: HT Sinema