Keyifle İzleyebileceğiniz 16 Etkileyici Kış Filmi

Karlarla kaplı sokakların, kapkalın kazakların, battaniye altında geçen zamanların, şömine yahut kalorifer yanına tünenerek içilen sıcak içeceklerin mevsimi kış… Şüphesiz kış aylarının en vazgeçilmez zaman geçirme yöntemlerinden birini film izlemek oluşturuyor. Kışın evinizin sıcacık ortamında tek başınıza yahut sevdiklerinizle izleyeceğiniz filmlerin tadı bir başka oluyor. Hele de bu filmler mevsime uygun kış filmleri ise… Sizler için […]

Karlarla kaplı sokakların, kapkalın kazakların, battaniye altında geçen zamanların, şömine yahut kalorifer yanına tünenerek içilen sıcak içeceklerin mevsimi kış…

Şüphesiz kış aylarının en vazgeçilmez zaman geçirme yöntemlerinden birini film izlemek oluşturuyor. Kışın evinizin sıcacık ortamında tek başınıza yahut sevdiklerinizle izleyeceğiniz filmlerin tadı bir başka oluyor. Hele de bu filmler mevsime uygun kış filmleri ise…

Sizler için kış aylarında geçen, evinizde ayağınızı uzatarak izleyebileceğiniz birbirinden etkileyici 16 film derledik.

Kimi sizi ağlatacak, kimi içinizi ısıtacak, kimi gerim gerim gerilmenize kimi ise korkudan battaniye altınıza girmenize neden olacak 16 kış filmi karşınızda:

1. Fargo (1996)

Coen Kardeşler’in senaristliğini, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği Fargo, kendi halinde bir araba satıcısı olan Jerry’nin karısını fidye için kaçırmak üzere iki adam tutması ile başlayan ve cinayetlere kadar uzanan karanlık bir macerayı konu alıyor.

William H. Macy, Frances McDormand ve Steve Buscemi gibi usta oyuncuların adeta oyunculuk dersi verdiği film, IMDB’nin En İyi 250 Film listesinin 167. sırasında yer alması ile de başarısını ortaya koyuyor.

Suç ve gerilim türünde yapılmış en iyi filmler arasında sayılan film, kış günlerinde sıkı bir suç filmi izlemeyi arzu edenlerin muhakkak şans vermesi gereken yapımlar arasında yer alıyor.

2.The Thing (1982)

Kışın korkutucu beyazlığını yansıtmada en başarılı filmlerden biri olan 1982 yapımı The Thing filmi, soğuğu iliğinize kadar hissettiğiniz kış günlerinde izleyebileceğiniz en ürkütücü filmler arasında yer alıyor.

Kült film mertebesine ulaşan ve IMDB En İyi 250 listesinin 173. sırasında bulunan yapım; 1982 kışında, Amerikalı bir araştırma ekibinin dokunduğu her şeyi kendi türünden bir canavara dönüştüren uzaylı bir güce karşı hayatta kalma mücadelesini konu ediniyor.

Kurt Russell’in başrolünde yer aldığı The Thing yapımının midesi sağlam olan kişilere hitap ettiğini de unutmadan belirtelim.

3. Uzak (2002)

Listemize oldukça başarılı bir Türk filmiyle devam ediyoruz. Nuri Bilge Ceylan’ın en önemli filmleri arasında yer alan, yerel ve uluslarası film festivallerinde, toplamda 31 ödül kucaklayan Uzak; karısı tarafından terk edilen bir fotoğrafçının varoluşsal bir kriz içine girmesini ve aynı zamanda, uzaktan gelen kuzeninin varlığına alışma çabalarını anlatıyor.

Eşsiz kar görüntüleri ile uzun süre akıllardan çıkmayacak olan Uzak, yalnızlık ve bireyin büyük şehir içindeki varolma çabasını en iyi aktaran yapımlardan biri olarak öne çıkmayı başarıyor.

Gerek görüntüleri, gerek oyunculukları ile kaliteli bir kış filmi arıyorsanız Uzak izlemeniz gereken başlıca filmler arasında!

4.Transsiberian (2008)

Sibirya Ekspresi adı ile Türk izleyicileri ile buluşan Transsiberian, gerilimi sürekli canlı tutan yapısı ile kış günlerinde izleyebileceğiniz en heyecan verici yapımlar arasında bulunuyor.

Çin’den Moskova’ya giden Trans-Siberya treniyle yolculuk eden Amerikalı bir çiftin trende karşılaştıkları esrarengiz yol arkadaşları sebebiyle kendilerini ölümcül bir kovalamaca içinde bulmasını anlatan Transsiberian, neo-noir tarzıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Soğuk kış günlerinde gerim gerim gerileceğiniz bir film arıyorsanız Transsiberian aradığınız yapım olabilir!

5. Serendipity (2001)

Kış soğuklarını eritecek sıcaklıkta bir yapım olan Serendipity (2001), yılbaşı döneminde aynı eldiveni almak için uğraşan ve eldivenin kimde kalacağını belirlemek için birlikte akşam yemeği yemeği yemeye karar veren, harika bir gece geçirmelerine rağmen hayatlarında başkaları olduğu için birlikte olma şansını kadere bırakan Sara ve Jonathan’ın eğlenceli ve romantik hikayesini anlatıyor.

Kader, tesadüfler ve aşk üzerine keyifli bir kış filmi izlemek istiyorsanız, Türkçe adıyla Tesadüf filmini kaçırmayın!

6. Untamed Heart (1993)

Kışın romantik ruhuna en çok yakışan filmlerden biri de genç Christian Slater ve Marisa Tomei’nin başrolünde oldukça başarılı performanslar sergilediği Untamed Heart. 90’lı yıllar ve 2000’lerin başında Türk kanallarında sıklıkla verilen film, aynı yol kenarı restoranında çalışan dışa dönük garson Caroline ve içine kapanık Adam’ın farklı ve duygu dolu aşk hikayesini aktarıyor.

Bizden tavsiye; replikleriyle, Nat King Cole’un Nature Boy şarkısının ezgileriyle ve kış ayınının en güzel görüntüleri ile aşka yeniden inanmanızı sağlayacak olan Untamed Heart filmini izlerken mendillerinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın!

7. A Tale of Winter (1992)

1992 yapımı bir Fransız filmi olan A Tale of Winter, kışın hüzünlü ve romantik ruhunu tüm hücrelerinizde hissetmenizi sağlayacak yapımlar arasında bulunuyor.

Türkiye’de Kış Uykusu olarak bilinen film; beş sene önce tutkulu bir yaz aşkı yaşayan ve bir hata sebebiyle birbirlerinin adreslerini ve iletişim numaralarını kaybeden Felice ve Charles’ın hikayesini aktarıyor. Felice artık annesi ve bu yaz kaçamağı ardından doğan kızı ile Paris’te yaşıyordur ve sevgisini kazanmak için uğraşan iki adama rağmen, hala aklı ve kalbi Charles’tadır.

Paris kışının en güzel yansımalarını aktaran yapım, soğuk kış günlerini sıcak bir aşk filmiyle ısıtmak isteyenlerin izlemesi gereken filmlerden.

8. The Ice Storm (1997)

Usta yönetmen Ang Lee’nin imzasını taşıyan The Ice Storm filmi, 1973 Connecticut’ında geçen ve iki ailenin Şükran Günü yaklaşırken alkolizm, cinsellik ve aldatma gibi deneyimlerle karşı karşıya kalmasını aktaran ilginç ve etkileyici bir aile dramı.

Kevin Kline, Joan Allen, Sigoney Weaver, Elijah Wood, Tobey Maguire ve Christina Ricci gibi eski ve yeni kuşak oyuncularla dolu olan ve Türkçe’ye Buz Fırtınası olarak çevrilen yapım, kış aylarında şans verebileceğiniz başarılı seyirlikler arasında yer alıyor.

9. Let the Right One In (2008)

İsveç’in soğuk ve karlı atmosferinde geçen oldukça vurucu ve farklı bir vampir filmi. Türkçe’ye Gir Kanıma adı ile çevrilen yapım, arkadaşları tarafından sürekli alay edilen küçük Oskar ve mahallesine yeni taşınmış olan, sonrasında vampir olduğunu öğreneceğimiz gizemli ve hüzünlü Eli arasındaki ilginç dostluğu aktarıyor.

Aynı zamanda filmin senaristliğini üstlenen John Ajvide Lidgvist’in kendi yazdığı romandan uyarlanan film; korkudan ziyade, iki karakter arasında gelişen bağa odaklanan, gizemli ve karanlık bir yapım.

Yönetmen Tomas Alfredson tarafından çekilen Gir Kanıma filminin eleştirmenlerden büyük övgü aldığı ve uluslarası çapta büyük başarı kazandığını da unutmamak gerek.

10.Dreamcatcher (2003)

Ünlü korku yazarı Stephen King’in romanından uyarlanan ve iliklerinize kadar karın ürkütücü beyazlığını hissetmenize neden olacak olan Dreamcatcher filmi, dört arkadaşın parazit gibi yayılan uzaylı organizmalara karşı verdiği gerilim ve korku dolu macerayı aktarıyor.

Morgan Freeman ve Jason Lee gibi usta oyuncuları kadrosunda bulunduran ve Türkçe’ye Düş Kapanı olarak çevrilen film, kış günleri sıkı bir korku filmi izlemek isteyenlerin tercih etmesi gereken filmler arasında.

11. Alive (1993)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan 1993 yapımı Alive, And Dağları’na çakılan bir uçağın içinde bulunan Uruguay rugby takımının hayatta kalma mücadelesini konu edinen oldukça etkileyici bir film.

Hayata tutunmak, mücadele ve zor kararlar vermek üzerine olan Alive, olayları kendiniz yaşıyormuş gibi hissettirecek ve gözyaşlarınızı tutmanızı zorlaştıracak yapımlar arasında.

12. Stanno Tutti Bene (1990)

İşte karşınızda kış günlerinizde ailenizle keyif içinde izleyebileceğiniz, duygu dolu bir aile dramı! Efsanevi İtalyan oyuncu Marcello Mastroianni’nin, eşinin ölümünün ardından İtalya’nın farklı şehirlerine dağılmış çocuklarıyla yeniden bağlarını güçlendirmek için duygusal bir yolculuğu çıkan Matteo Scruro adındaki yaşlı bir adamı canladırdığı film; gerek verdiği mesajlar, gerekse de kullandığı güçlü sembolizm örnekleriyle unutulmayacak yapımlar arasında bulunuyor.

Guiseppe Tornatore’nin eşsiz görüntüleri ve ünlü besteci Ennio Morriocone imzasını taşıyan büyülü müzikleri ile baş döndüren ve Türkçe’ye Herkesin Keyfi Yerinde adıyla çevrilen yapım; aile, sırlar, yalanlar ve sevgi üzerine yapılmış en etkileyici yapımlar arasında yer alıyor.

13. Grumpy Old Men (1993)

Jack Lemmon ve Walter Matthau gibi iki usta oyuncuyu bir araya getiren ve Türkçe’ye İki Hınzır Adam olarak çevirilen Grumpy Old Men , çocukluk arkadaşı olan ve yıllar öncesine dayanan kişisel bir husumet sebebiyle sürekli birbiriyle atışan iki komşunun mahallerine yeni taşınan alımlı yeni komşu ile birlikte birbirine bir kez daha rakip olmasının komik ve sevimli hikayesini aktarıyor.

Minesota kışının en sempatik hallerini yansıtan ve birinci filmin başarısı ile birlikte devam filmi de çekilen Grumpy Old Men; soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bir dostluk hikayesi sunuyor.

14. Eight Below (2006)

Heyecanla izleyebilceğiniz bir kış filmi daha… 2013 senesinde kaybettiğimiz ünlü oyuncu Paul Walker’ın başrolünde olduğu filmde; Antartika’da araştırma yapan iki uzmanın yaklaşan kar fırtınası sebebiyle bulundukları yeri mecburi bir şekilde terk etmelerini ve bu sebeple eğitmenliğini yaptıkları kızak köpeklerini sonradan almak üzere kutuplarda bırakmak durumunda kalmalarını anlatıyor.

Köpeklerin altı ay boyunca oldukça zorlu koşullarda hayatta kalmaya çalışmasını anlatan film; mücadele, pes etmeme ve dostluk üzerine izlenebilecek en etkileyici filmler arasında yer alıyor.

Bembeyaz karlar arasında, birbirinden güzel Huskyleri izlemek ve Paul Walker’ı anmak için oldukça ideal bir yapım olan Eight Below filmi, aileniz ve dostlarınızla keyifle izleyebileceğiniz kış filmleri içinde bulunuyor.

15. Groundhog Day (1993)

Türkçe’ye Bugün Aslında Dündü diye çevrilen ve bugün kült filmler arasında sayılan Grounhog Day; bir hava durumu spikerinin istemeye istemeye Groundhog Day Festivali’ne (Dağsıçanı Festivali) gitmesi ve her sabah uyandığında kendini aynı günde, yani festivalin gerçekleştirildiği 2 Şubat gününde bulmasını anlatıyor.

IMDB’nin En İyi 250 Film listesinin 174. sırasında olması ile de dikkat çeken yapım; komedi, romantizm ve fantastik sinemayı oldukça başarılı bir şekilde sentezlemesi ile aileniz ve sevdiklerinizle izleyebileceğiniz eşsiz bir kış filmi olmayı başarıyor.

16. Smilla’s Sense of Snow (1997)

Peter Hoeg’in çok satan romanından uyarlanan ve Kopenhag’ın karlı atmosferinde geçen Smilla’s Sense of Snow filmi, 6 yaşındaki bir çocuğun çatıdan düşerek ölmesini ve herkes tarafından kaza olarak düşünülen bu ölümün bir cinayet olduğunu düşünen Smilla’nın olayı çözme çabalarını aktarıyor.

Gerilimi sonuna kadar canlı tutmayı başaran Smilla’s Sense of Snow yapımı, heyecan dolu dakikalar geçirmek isteyenler için kesinlikle doğru bir tercih.

Sekizbucuk.com notu: Filmler beğeni sırasına göre listelenmemiştir.

Vizyona giren filmler! (25 Mayıs 2018)

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi, Türkiye'nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisi ulan Vecihi'nin hayatını anlatan Hürkuş ve bu filmlerle birlikte toplam 9 film bu hafta izleyiciyle buluştu. İşte haftan

3045

Arabistan’da 35 yıllık yasak kalkıyor! Sinema halka açıldı

Suudi Arabistan’da 35 yıllık yasaktan sonra halka açık sinemada yayınlanacak ilk film Marvel'dan geliyor.

2548

Korsanlar Tanıtımlara Devam Ediyor

Karayip Korsanları: Salazar'ın İntikamı filminden yeni TV tanıtımı yayınlandı.

5509

Dunkirk’ten Kısa Tanıtım

Christopher Nolan'ın yönetmen koltuğunda yer aldığı Dunkirk filminin kısa tanıtım videosu yayınlandı.

15523