Lynch’i anlamaya çalışacağımız David Lynch: The Art Life Fragmanı Yayınlandı

Sinema dünyasının esrarengiz yönetmenlerinden biri olan David Lynch’i hayatını keşfetmeye çıkacağız, Jon Nguyen imzalı David Lynch: The Art Life Fragmanı yayınlandı. David Lynch’in hayatını konu eden David Lynch: The Art Life isimli belgesel ilk olarak Venedik Film Festivali’nde görücüye çıkıyor. Efsane yönetmenin çocukluk yıllarından, diğer sanat disiplinleriyle ilişkileri ve özellikle hayal gücüne dair hazırlanmış en kapsamlı belgesel olan The […]

  • 18PAYLAŞIM
  • 2898OKUMA

Sinema dünyasının esrarengiz yönetmenlerinden biri olan David Lynch’i hayatını keşfetmeye çıkacağız, Jon Nguyen imzalı David Lynch: The Art Life Fragmanı yayınlandı.

David Lynch’in hayatını konu eden David Lynch: The Art Life isimli belgesel ilk olarak Venedik Film Festivali’nde görücüye çıkıyor. Efsane yönetmenin çocukluk yıllarından, diğer sanat disiplinleriyle ilişkileri ve özellikle hayal gücüne dair hazırlanmış en kapsamlı belgesel olan The Art Life olacak.

Aynı zamanda tanınmış bir ressam olan Lynch, sanatını gerçekleştirirken meditasyon yapmayı da ihmal etmiyor. Resimler hayal gücünü en iyi dışa vurumlarından biri olurken filmlerini de bir tual edasıyla esrarengiz bir şekilde dolduruyor.

Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi ve American Film Institute’de eğitim aldı. 1977 yapımı siyah-beyaz filmi Eraserhead ile tanındı. Dune ve Blue Velvet ile artan başarısı 1990’lı yılların sonunda yönettiği Kayıp Otoban (Lost Highway) ile doruğa ulaşmıştır. Bunu ardından Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive) ve deneysel kısa filmleri geldi.

Filmlerinde kısık sesli gürültüler, çürümüş nesneler, bozulmuş karakterler ve polarize edilmiş karanlık dünyalar kurgulaması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Kariyeri boyunca aykırı fikirlerini kendine özgü, nesnellikten uzak ve sembolik anlatımıyla cesurca sinema perdesine yansıtan yönetmenin özellikle 2002 sonrasındaki son dönem filmleri, fazla kişisel olmakla eleştirilmiştir.