One Flew Over The Cuckoo’s Nest Play

One Flew Over The Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu) Ken Kesey taraından yazılan aynı isimli romandan 1975 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Milos Forman’ın üstlendiği film, bir mahkumun akıl hastanesindeki düzene karşı davranışlarını ve bu davranışların diğer karakterlere etkisini anlatır. 9 dalda Oscar’a aday gösterilen film; en iyi erkek oyuncu (Jack Nicholson), en iyi kadın oyuncu (Louise […]

  • 20PAYLAŞIM
  • 3273OKUMA

One Flew Over The Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu) Ken Kesey taraından yazılan aynı isimli romandan 1975 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Yönetmenliğini Milos Forman’ın üstlendiği film, bir mahkumun akıl hastanesindeki düzene karşı davranışlarını ve bu davranışların diğer karakterlere etkisini anlatır.

9 dalda Oscar’a aday gösterilen film; en iyi erkek oyuncu (Jack Nicholson), en iyi kadın oyuncu (Louise Fletcher), en iyi yönetmen (Milos Forman), en iyi film ve en iyi uyarlama dallarında Oscar’ı kazanmıştır. Böylece “Big Five” (Oscar’ın en önemli 5 kategorisine verilen isim) kazanan 3 filmden biri olmuştur. Diğerleri; It Happened One Night (Bir gecede Oldu) ve The silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) dir.