Inside

Çoklu kişilik bozukluğunu konu alan bu kısa film, ABD’li Billy Milligan’ın hayatından esinlenerek hayata geçirilmiş. 1955 ABD doğumlu olan Billy Milligan, kişiliğinde 24 farklı karakter yaşatmıştır. 70’lerin sonlarına doğru tecavüz, insan kaçırmak ve hırsızlıktan tutuklanıp hapse gönderilmiştir. Ancak ABD mahkemelerince, bu suçların Milligan’ın içindeki farklı kişiliklerin işlediğine karar verilmiş ve hapishaneden akıl hastanesine gönderilmiştir. Bu, […]

  • 17PAYLAŞIM
  • 2720OKUMA

Çoklu kişilik bozukluğunu konu alan bu kısa film, ABD’li Billy Milligan’ın hayatından esinlenerek hayata geçirilmiş.

1955 ABD doğumlu olan Billy Milligan, kişiliğinde 24 farklı karakter yaşatmıştır. 70’lerin sonlarına doğru tecavüz, insan kaçırmak ve hırsızlıktan tutuklanıp hapse gönderilmiştir. Ancak ABD mahkemelerince, bu suçların Milligan’ın içindeki farklı kişiliklerin işlediğine karar verilmiş ve hapishaneden akıl hastanesine gönderilmiştir. Bu, ABD tarihinde çoklu kişilik bozukluğu nedeni ile beraat kararı verilen ilk dava olmuştur.

Hakkında “The Minds of Billy Milligan” adında bir kitap yazılmıştır. Ayrıca Warner Bros. tarafından, Leonarda Di Caprio’nun boşrolünde yer alacağı bir film çekilmektedir ve Leonarda Di Caprio bu film için “hayatımda hiç bir proje için bu kadar heyecanlanmamıştım” açıklamasını yapmıştır. Merakla bekliyoruz..