Sense8 İle İçindeki Kişiyi Keşfetmeye Hazır Mısın?

Birleşik Krallık, Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago’yu mesken tutacak Sense8; her bölümde farklı bir karakteri ve şehri yakından tanıtıyor.

  • 35PAYLAŞIM
  • 5852OKUMA

Dünyanın herhangi bir yerinde, daha önce hiç görmediğin, dokunmadığın bir “ruhdaşın” olsa ne hissederdin? Aklında tam olarak bir resim oluşmadı mı? O zaman sana rehberlik edebilecek harika bir dizi var, Sense8! Dünyanın farklı yerlerinde, aynı gün doğmuş sekiz insanın hikayesi içinizi ısıtacak türden.

sense8

Dizideki renk geçişleri, karakter analizleri yeri geldiğinde sizi felsefeye, yeri geldiğinde sosyolojiye, yeri geldiğinde ise antropolojiyi araştırmaya yönlendirecek kadar derin.

sense8

Hayatımızdaki “Şunun yerinde ben olsam” sorunsalına çözüm yaratan bir yapım Sense8!

sense8

Dizide evrim sonucu farklılaşmış insanlar, Psycellium olarak adlandırılan büyük bir telepatik ağa erişebiliyorlar. Bu ağa ulaşabilen insanlara sensate deniliyor ve sensateler sekizer kişilik clusterlar içerisinde ortak bir zihni paylaşıyor.

sense8

Aynı cluster içerisinde bütün hisler, zevkler, acılar, anılar, bilgiler yani gerçek anlamda aklınızda ne varsa ortak. Cluster dışındaki sensateler göz teması kurduktan sonra birbirlerini telepatik olarak ziyaret edebiliyorlar fakat his paylaşımı sadece clusterlara özel.

sense8

Diziyi izlemek için en önemli nedenlerden birisi de, The Matrix’in yaratıcıları Wachowski Kardeşler’in imzasını taşıyor olması. Lilly ve Lana Wachowski, proje tasarımına ve yönetmenliğinin önemli bir kısmına imza attıkları bu projeyi kabul etme sebeplerini, “dizi mefhumunu kökünden değiştiren, devrimci bir iş yapma sevdası” olarak açıklamışlardı.

sense8

Gelin Ana Sekizlimiz Yani Cluster’ımızları Tanıyalım.

Nomi

sense8-nomi

SF’de yaşayan Nomi, trans bir birey, aktivisit ve hacker. Trans olduğu için ailesi tarafından reddedilen Nomi, sevgilisi Amenita ile beraber yaşıyorlar. Aynı zamanda iyi bir yazar olan Nomi, LGBT’yi insanları ayıran bir olgu olarak tanımlayarak yenilikçi bir karakter olarak ortaya çıkıyor.


Capheus

sense8-capheus

Çiçek Abbas’ımız Capheus tam bir Van Damme hayranı. Kırık-dökük olan minibüsü ile servis yaparak, hem AIDS hastası annesine en iyi ilacı almaya çalışıyor hem de Kenya’daki suç dünyasından uzak kalmaya çalıyor. Zaman zaman Polyannacılığa kaçsa da belki de dizideki iyiliği temsil eden tek kişi.


Kala

sense8-kala

Güzel ve zeki olan Kala, her ne kadar bir ilaç firmasında çalışıp bilim ile ilgilense de, kendi dinini ön planda tutan ve herşeyin amacının dinle alakalı olduğunu düşünen karakterimiz, ailesi için istemediği bir adamla evlenmek üzereyken Wolfgang ile olan bağlantısı işlerin seyrinin tamamen değiştirmesine neden oluyor. Hint kültürüne dair merak ettiklerinizi Kala’dan minik minik cevaplar alabilirsiniz.


Kavgaya gidecek olsam herhalde yanımda olmasını isteyeceğim ikili;

Wolfgang

sense8-wolfgang

Berlin’de yaşayan ve babası ile küçükken büyük sorunlar yaşayan, parçalanmış bir ailenin çocuğu olan Wolfgang suçla büyümüş ve gerçek bir suçlu olmuştur. Wolfgang’ın dünyada açamayacağı kasa, yapamayacağı soygun yoktur. Babasıyla yaşadığı sorunlardan dolayı sert ve düşmanlarına karşı acımasız biri olan Wolfgang daha sonra ise amcası ve amcasının oğlu ile arasında geçenler onu daha sert bir adam yapacaktır.


Sun

sense8-sun

Seul’da erkeklerin dünyasında ayakta kalmaya çalışırken sabahları bir iş kadını, akşamları ise babasına ve abisine olan nefretini yumruklarına aktaran bir yeraltı kickboxer.


Riley

sense8-riley

İlk önce genç Dj bir kız göreceksiniz, daha sonra çok daha fazlasını. Riley’nin başta tanıtılan marjinal kişiliğinin arkasındaki kocasını ve yeni doğmuş çocuğunu büyük bir trajediyle kaybetme hikayesi ise karaktere büyük bir derinlik katıyor. Esas oğlan Will ile aynı zihni paylaşıyorlar.


Lito

sense8-lito

Meksikalı bir film yıldızı. Dizide de bir aktörü canlandıran Lito, kariyerini, hayranlarını kaybetme korkusundan dolayı aslında gerçek kimliğini açığa çıkartamıyor. Sevgilisi Hernando ile yaşayan Lito, dizinin başlarında korkak birisi olduğu izlenimini verirken, ilerleyen bölümlerde aslında ne kadar da cesur birisi olduğunu göreceksiniz. Bu karakterle birlikte belki de bazı ünlülerin yaşadığı olayları, hisleri görebiliriz.


Gelelim dizinin Esas oğlanı Will’e

sense8-will

Dizinin esas oğlanı Will, babası gibi bir polis. Ama asla araştırmaktan ve sadece yapması gerekenin fazlasını yapmaktan çekinmiyor. 8 kişi arasında çocukluğunda sensate deneyimi yaşamış tek kişi. Riley ile olan bağlantı sahneleri ise biraz yanaklarınızı kızartıcak türden.


Daha önce Netflix tarafından yapılan açıklamada 3. sezonu iptal edilen dizi, hayranlarının yoğun ilgisine ve change.org’da yaptıkları kampanyaya, Netflix kayıtsız kalmayarak Sense8 için 2 saatlik film tadında bir final bölümünün çekileceğini duyurdu.

“Sense8″in final tarihi açıklandı

Netflix’te çok izlenen “Sense8” iki saatlik veda bölümüyle 8 Haziran’da ekranlara veda edecek.

2734

27 Yabancı Dizi Önerisi

Yeni bir yabancı dizi arayışındaysanız ve hangi yabancı diziye başlayacağınızı karar veremediyseniz, en iyi yabancı dizi önerilerini sizin için listeledik.

38199

Nathan Fillion Bu Kez The Rookie Dizisinde

ABC Stüdyoları tarafından yapılan Castle dizisinden tanıdığımız ünlü aktör Nathan Fillion, The Rookie dizisi ile yeniden izleyiciyle buluşacak.

5429