Sinemanın Dahi Çocuğu Quentin Tarantino

Sinemanın aykırı çocuğu Quention Tarantino'nun filmlerini sizler için listeledik.

  • 19PAYLAŞIM
  • 3098OKUMA
tarantino

27 Mart 1963’te Tennessee’de dünyaya gelen Quentin için tüm hayatını filmlere adamış biri desek hata etmiş olmayız. Nitekim çocukluğundan itibaren her türlü filmi izlemeye çalışan Tarantino, ileride kendine has bir sinema dünyası yaratacaktı.
1993’te ilk uzun metrajı Rezervuar Köpekleri ile sinema dünyasının büyük beğenisini kazanan Quentin Tarantino, alışılmışın dışındaki hikâye anlatışı, vahşeti iliklerimizde hissettiren kanlı sahneleri, kendine has diyalogları ve de en önemlisi kulağımızın pasını silen müzikleriyle adeta bir anda gönlümüzün başköşesine oturmuştur.

quintin-tarantino

Pekâlâ, Quentin Tarantino’nun bizlere bahşettiği ve her defasında hayran olmamıza vesile olan filmlerine göz atmaya ne dersiniz? Şiddet ve mizahın bir arada olduğu ve pop kültürüne yaptığı göndermelerle her daim adından söz ettirmeyi başaran usta yönetmenin filmlerini sizler için derledik.

Unutulmaz Tarantino Filmlerinden Sizler İçin Derlediklerimiz:

1. Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri – 1993)

rezervuar-köpekleri

Rezervuar Köpekleri orijinal bir soygun hikayesini konu alıyor. Büyük bir hırsızlık olayı için bir araya gelen bir ekip, birbirlerinin isimlerini bile bilmeyen, kendilerine takılan renk isimleriyle hitap eden bir grup hırsızdan oluşuyor. Soygunda yaşanan bir aksaklık nedeniyle kan gölüne dönen atmosferde polisten kaçmaya çalışan ekip, aralarında bir polis casusunun olduğunu öğreniyorlar ve bu kanlı mücadele fiziksel şiddeti de anbean artan psikolojik bir savaşa dönüşüyor. Büyük bir kısmı tek bir mekanda geçen klostrofobik filmin oyuncu kadrosu, Harvey Keitel, Tim Roth, Freddy Newandyke, Michael Madsen ve Quentin Tarantino gibi önemli isimlerden oluşuyor.

Dipnot: Rezervuar Köpekleri filminin bütçesi o kadar düşüktü ki filmde rol alan bütün oyuncular film boyunca günlük hayatta kullandıkları kendi takımlarını giymişler.

2. Pulp Fiction – (Ucuz Roman – 1994)

pulp-fiction

Yalnızca Tarantino filmografisinin değil dünya sinemasının da en iyilerinden biri olarak kabul gören ve şimdiden bir başyapıt olarak lanse edilmeye başlanan Pulp Fiction;

İki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahetekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.

Dipnot: 1964 model Chevelle Malibu’su gerçek hayatta Tarantino’ya ait ve film çekimleri sürerken araba çalınmış.

3. Jackie Brown (1997)

jackie-brown

Elmore Leonard’ın Rum Punch adlı romanından esinlenilerek, Quentin Tarantino tarafından senaryolaştırılan film, bir havayolu şirketinde kabin memuru olarak çalışan ve emekliliğine sayılı günler kalan Jackie Brown’ı odak noktasına alır. Jackie’i bu hikâyede özel yapan ise sıradan bir kabin memuru olması değil; silah kaçakçılarının ülkeler arası transferler için kullandıkları bir kurye olmasıdır. Tabii ki işler her zaman yolunda gitmez ve içinden çıkılmaz maceralar silsilesinin tam ortasına Jackie sayesinde bırakılmış oluruz.

4. Kill Bill Vol1-Vol2 (2003-2004)

kill-bill

Tarantino, Kill Bill’i hiçbir zaman iki film olarak lanse etmemiştir çünkü Kill Bill’i tek seferde çekmek isteyen usta yönetmen filmin çok uzun olacağını düşünerek ikiye bölmüştür. Herhalde Kill Bill için Tarantino’yu geniş kitlelere tanıtan filmdir desek hata etmiş olmayız.

Birbirinden farklı olağanüstü yeteneklere sahip kadınlar bir ölüm çetesinde ki çeşitli büyük suikastlerde aktif rol almışlardır. Bill tarafından yönetilen çeteden ayrılan eski ‘kara mamba’ lakaplı, ‘Gelin’ in eski takım arkadaşlarından ve Bill’den intikam almak için haklı sebepleri vardır. Bir arabada hissiz bir halde uyanan Gelin, düğün günü kendisine yapılanları anbean hatırlamaktadır. Şimdi sıra kendisine büyük kötülükler yapan bu ölüm çetesine karşı esaslı bir intikam planı yürütmeye gelmiştir.

Dipnot: Makyaj sanatçısının belirtiğine göre filmin iki partında toplamda 450 gallon(1700 litre) üzerinde sahte kan kullanılmış.

5. Death Proof (Ölüm Geçirmez – 2007)

death-proof

Tarantino filmografisinin en kıyıda köşede kalmış ancak en az diğerleri kadar övgüyü hak eden filmi olan Death Proof, ana temaya bağlı iki farklı hikâyeyi önümüze getiriyor.

Filmin ilk 1 saatlik bölümünde bir bardaki arkadaş grubunun içine dâhil olmaya çalışan ve o gece orada olanların hayatını hepten değiştirecek olan Dublör Mike (Kurt Russell)’ın yaşadığı ve yaşattıklarına şahitlik ederken, filmin ikinci yarısında ise ilk yarının aksine üç genç kızın Dublör Mike’a yaşattıklarına tanıklık etmekteyiz.

6.Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi – 2009)

soysuzlar-çetesi

Sinema dünyasının en vahşi yönetmeniyle 2. Dünya Savaş’ına gitmeye ne dersiniz? Çünkü Tarantino, yine bildiği yoldan gitmiş ve savaşın akışını kendince değiştirerek Hitler’den intikamını Inglourious Basterds içinde almıştır!

Alman kuşatması altındaki Fransa her zamankinden zor günler geçirmektedir. Savaştan hasar gören sivillerden sadece biri olan Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine tanık olmuştur. Bir şekilde bu can pazarından kurtulmayı başaran kadın Paris’e gidip burada yeni bir kimlikle, sıfırdan hayata başlar. Öte yandan Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen yahudi Teğmen Raine amacına ulaşmak için çeşitli planlar kurmaktadır. Shosanna, Teğmen Raine ve Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği bir sinema salonunda kesişecektir.

Başrollerini ise Brad Pitt ve Diane Kruger’ın paylaştığı film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

7. Django Unchained (Zincirsiz – 2012)

zincirsiz

Amerikan İç Savaşı’dan 2 sene öncesinde, Güney bölgesinde geçen film Köle Django’nun Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesiyle başlıyor. Django, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varmasıyla hayatı tamamen değişir ve bir ödül avcısına dönüşmesini konu ediyor.

Sinemanın dahi çocuğu, Oscarlı Quentin Tarantino’nun uzun süre üzerinde çalıştığı Spagetti Western türündeki projenin başrollerinde Jamie Foxx, Christoph Waltz yer alırken, Kerry Washington, Leonardo DiCaprio ve Samuel Jackson gibi yıldızlardan oluşan oyuncu kadrosu göz dolduruyor.

Dipnot: Jamie Foxx’un filmde kullandığı Tony isimli at kendisininmiş.

The Hateful Eight (Nefretin Sekizlisi – 2015)

the-hateful-eight

Karlı ve fırtınalı bir günde, cellât John Ruth yakaladığı kaçak Daisy Domergue’yu adalete teslim etmek için yola koyulmuştur. Ancak olumsuz hava şartları onların yolda birçok kez duraksamasına ve karda mahsur kalan Marquis Warren ile Chris Mannix’i yanlarına almasına neden olmuştur. Nihayetinde bu berbat havada yollarına daha fazla devam edemeyecek duruma geldiklerinde ise Minnie’nin dinlenme tesisini andıran küçük ama samimi mekânına sığınırlar.
Esasen tüm olaylarda tam bu noktadan sonra cereyan eder. Sığındıkları yer ne kadar güvenlidir ya da burada bir oyunla karşılaşmaları mümkün müdür?

Başrollerini daha önce çalıştığı ve her defasında da çalışmaktan büyük zevk aldığını söylediği Samuel L. Jackson ve Kurt Rusell’ın paylaştığı filmde, Jennifer Jason Leigh ise ustalarını aratmayacak bir performansla gözümüzün pasını silmeyi başarıyor.