Sosyal Medya Hakkında Yapılmış En İyi 10 Film

Sosyal medya hakkında bu zamana kadar yapılmış olan filmlerden en iyi 10 filmi bir araya getirdik.

  • 34PAYLAŞIM
  • 5548OKUMA
Sosyal-Medya-Hakkinda-Yapilmis-En-İyi-10-Film

Hollywood ile teknolojinin elele yürüdüğü bir sır değil. İster 1950’lerin bilim kurgu filmlerinde dış uzaydaki uzaylıların kullandığı ileri düzeyde silahlar olsun, ister özel efektlerdeki ilerlemeler olsun; ekranda ve film yapım sürecinde teknoloji anahtar bir faktör. Öyleyse günümüzde bu duruma internet ve sosyal medya da eklenmelidir.

Çoğu zaman internetin, filmlerdeki kahramanlar için potansiyel bir felaket içeren karanlık bir tarafı vardır. 1983 yapımı WarGames’i hatırladınız mı? Genç Ferris Bueller’in W.O.P.R’u hacklemesiyle az daha 3. Dünya Savaşı’nı başlatacaktı. Ve tabii ki acımasız 1995 yılı, Sandra Bullock’un oynadığı The Net filmi, ki karakterin kimliği tamamen ortadan kaldırılmıştı. Bununla birlikte daha fazla insan internete erişim sağlamaya başladıkça Hollywood, toplumun 7/24 internete bağlanarak sanal gerçeklik, e-mail, online chat odaları, bloglar, facebook ve twitter gibi sosyal medya siteleriyle her şeyi keşfetmeye başlamasıyla daha gerçekçi olay örgüleri ve belgesellere yönelmeye başladı.

Bunu doğrultusunda biz de sosyal medya hakkında yapılmış en iyi 10 filmi sizlerle paylaşmaya karar verdik. Patlamış mısırlarınızı hazırlayın ve aşağıda sizin için derlediğimiz filmleri izlemeye başlayın deriz.

1 – The Social Network

 The Social Network

The Social Network

Listenin başında ne olabilir? Nihayet The Social Network muhtemelen bizim jenerasyonumuzun en modern filmidir. Jesse Eisenberg’in başrolde Mark Zuckerberg’i canlandırdığı 2010 yapımı film kesin olarak facebook’un kuruluşunu yansıtmıyor olsa da, kesinlikle Zuckerberg’in kendisi iletişim ve modern çağın yabancılaşması için büyük bir metafordur. Az bir oranda kurgulanmış bir film olsa bile The Social Network, Aaron Sorkin tarafından yazılmış müthiş bir senaryoya, David Fincher tarafından kusursuz bir yönetime sahip.

2 – We Live in Public

We-Live-in-Public

We Live in Public

We Live in Public Silikon vadisindeki başarısından sonra Web 2.0’ın hayata geçmesiyle her şeyini kaybeden eski bir internet milyoneri olan girişimci Josh Harris’in hayatını anlatıyor. Gayet başarılı bir belgesel olan film izlenmeyi hak ediyor.

3 – Catfish

Catfish

Catfish

Catfish, 2007 yılının sonlarına doğru film yapımcısı Ariel Schulman ve Henry Joost’un, Ariel’in kardeşi Nev Schulman’ın yaşadığı rahatsızlık verici hayat tecrübesinden yola çıkarak inşa etmeye başladıkları 2010 yılında tamamlanmış bir film. Film yapımcıları projelerinin, hayatlarında yaşadıkları en rahatsızlık verici aylara neden olacağını bilmiyorlardı. Gerçek bir gerilim filmi olan Catfish, iyi bir filmin bütün yönlerini kendinde barındırıyor.

4 – Terms And Conditions May Apply

Terms-And-Conditions-May-Apply

Terms And Conditions May Apply

Terms And Conditions May Apply, online gizliliğin ortadan kalkmasını ve “ücretsiz” hizmetlerin gerçekte neye mâl olduğunu inceleyen bir belgesel film. İnsanlar Google ya da Facebook gibi şirketler için “Kabul Ediyorum” butonuna bastıktan sonra gerçekte ne düşünüyorlar? Cevap sizi çok şaşırtacak.

5 – #chicagoGirl: The Social Network Takes on A Dictator

#chicagoGirl: The Social Network Takes on A Dictator

#chicagoGirl: The Social Network Takes on A Dictator

Chicago banliyösündeki odasından sosyal medyayı kullanarak Suriye’deki devrime yardım eden genç bir kızın büyüleyici hikâyesi. Sadece Facebook, Twitter, Skype kullanan kız, Şam ve Humus’taki sosyal ağlarına sniper ve bomba atışlarından kurtulmaları için yardım ediyor. Devrim, Suriye diktatörlüğüne karşı mücadelesine devam ederken ağın vermesi gereken bir karar vardır: Hangisi daha etkili? Sosyal medya mı, yoksa AK-47 mi?

6 – Startup.com

Startup. com

Startup. com

2001 yapımı sürükleyici bir belgesel olan Startup.com internet girişimlerindeki başarının ve çöküşün hikâyesini anlatıyor. Film, 1999-2000 yılları arasında patlayan bir internet balonu olan e-ticaret sitesi govWorks (insanların faturalarını ödeyebildiği bir portal) ve onun kurucuları Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın hikâyesini inceliyor. İnternet üzerinden kendi girişimlerini başlatmak isteyenler için kesinlikle izlemeye değer bir film.

7 – The Pirates of Silicon Valley

The-Pirates-of-Silicon-Valley

The Pirates of Silicon Valley

Başrollerinde Noah Wyle ve Anthony Michael Hall’un yer aldığı fenomen teknoloji girişimcileri Steve Jobs ve Bill Gates’in gençlik dönemlerini konu alan 1999 yapımı film, bir klasik olmasa da, Jobs ve Gates’in hakimiyet elde etmek için giriştikleri savaşı açıkça tasvir ettiği için izlenmeye değer. Bunun sosyal medya ile ne ilgisi olduğunu sorabilirsin? O zaman kendimize soralım: Steve Jobs ve Bill Gates olmasaydı, ne konumda olurduk acaba? Muhtemelen iPhone’larımızdan Facebook durumumuzu güncellemiyor olurduk değil mi?

8 – Tron

Tron

Tron

1982 yılı yapımı olan Tron, o zamanlardan teknolojinin potansiyelini izleyicilere gösteren ve ilham veren şüphesiz klasik bir film. Henüz izlemediyseniz; Tron, kendini kendi yarattığı sanal dünyaya sarıp sarmalayan Jeff Bridges’in canlandırdığı karaktere odaklanıyor.

9 – Inside

Inside

Inside

2011 yapımı olan Inside, Intel ve Toshiba iş birliği ile yapılmış bir gerilim filmi. Twitter, YouTube ve Facebook gibi çoklu sosyal medya platformları üzerinden birçok parçaya ayrılmış halde bulunan film, 6 Eylül 2011 tarihinde bütün bir film olarak yayınlanmıştır.

10 – Disconnect

Disconnect

Disconnect

Film, birçok karakterin modern dünya ile mücadelesini konu alıyor: Cep telefonuna bağımlı hale gelmiş, ancak ailesiyle iletişim kuracak zamanı bulamayan bir avukat; bütün sırlarını internetten açığa vuran bir çift; sınıf arkadaşlarına siber zorbalık yapan yaramaz bir çocuğu yetiştiren eski bir polis; ve yetişkin sitelerinde canlı yayın yapan kızlarla ilişkin özel dosya haberi üzerinde çalışan hırslı bir gazeteci.

Vizyon Filmleri – 3 Kasım 2017

3 Kasım 2017'de gösterime girecek olan 6 filmi sizler için derledik. İşte haftanın filmleri...

3234

Bu Gece Evde Korku Filmi İzlemek İçin 5 Neden

Cadılar Bayramı’nda evde kalıp korku filmi partisi düzenlemeye ne dersiniz?

4148

Cadılar Bayramı’na Özel Korku Film Önerileri

Ülkemizde seküler bir kutlama haline Cadılar Bayramı için bir parti planınız yoksa, 31 Ekim akşamını korku filmleri eşliğinde bir Halloween gecesine dönüştürebilirsiniz.

4004

Vizyon Filmleri – 27 Ekim 2017

27 Ekim'de gösterime girecek olan 4 filmi sizler için derledik. İşte haftanın filmleri...

10031