Tereddüt Filmi Ödüle Doymuyor

Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği Tereddüt filmi ulusal ve uluslararası yarışmalardan ödül almaya devam ediyor.

Tereddut-Filmi-Odule-Doymuyor

Ülkemizde 16 Aralık 2017 tarihinde gösterime girecek olan yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun Tereddüt Filmi birçok festival ve yarışmadan ödülle dönmeye devam ediyor. Yolculuğunu Almanya’da sürdüren film, son olarak ülkenin en eski festivallerinden olan 25.Mannheim Türk Filmleri Festivali’nden En İyi Film ödülünü aldı. Film Almanya’da kasım ayı sonunda gösterime girecek.

Ödülün jüri kararında ise şu açıklama yapıldı: “Yönetmen ve aynı zamanda da senarist olan Ustaoğlu, geleneksel ve modern Türkiye’yi temsil eden, birbirlerinden bir hayli farklı iki kadının cinsel açıdan nasıl baskı altına alındığını ortaya koyabilmeyi ve böylelikle de erkek-agresif ve tatmin edilmemiş kadın cinselliğine bir kadın bakış açısı getirebilmeyi ikna edici bir şekilde başarmıştır. Bu iç çatışmaları baskılamanın ne kadar ağır sonuçları olduğunu etkileyici bir şekilde gözler önüne sergilemekte ve aynı zamanda da kadınları daha güçlü yapan çözümler bulmaya cesaretlendiriyor. Alman kameraman Michael Hammon’un çektiği yoğun resimlerde suskunluğun nasıl da boğulmaya ve ölüme götürebildiğini ve öte yandan da haykırmanın ve kurtuluşun nasıl da yepyeni bir yaşam anlamına geldiğini gözlemliyoruz. Bu vesileyle travmadan kısa yoldan çıkışın psikolojik yönü bir miktar idealize edilse de filmi en başından sonuna dek etkileyici ve dokunaklı hale getiren tutarlı dramaturjisi ve anlatımı jüriyi ikna etmiştir. Özellikle de travma içerisindeki Elmas’ı oynayan Ecem Uzun’un oyunculuk performansını bu noktada özellikle vurgulamak istiyoruz. Bu film bizim için gerçek bir World Movie (dünya sineması), Clair Obscur anlamında başarılı bir sanatsal aydınlık-karanlık oyunu ve uluslararası açıdan anlamlı bir mesajı olan bir filmdir. Bu nedenle bu sene film ödülünü Tereddüt filmi ile Yeşim Ustaoğlu’na verebilmekten dolayı mutluluk duyuyoruz.”

Geçtiğimiz yıl Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Uluslararası Yarışması’ndan ise En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan film, Ulusal Yarışma bölümünden de Film-Yön Derneği En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında ödüllerle dönmüştü.

Ulusal ve uluslararası alanda büyük başarı sağlayan ve çokça övgü alan film daha önce Batum Uluslararası ArtHouse Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü; İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale Ulusal Yarışması’nda En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Müzik Ödülü’nü; Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nden FIPRESCI Ödülü ile Genç Cadı Ödülü’nü; Bilkent Sinefest’ten En İyi Yönetmen Ödülü’nü; Sofya Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’nü; Uluslararası Kerala Film Festivali’nden En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini; Uluslararası Hayfa Film Festivali’nden de Jüri Özel Ödülü’nü almıştı.

Tereddüt Filmi Fragmanı

Antalya Film Festivali’nin ödülleri belli oldu

54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü Çinli yönetmen Wen Qi'nun yönettiği 'Melekler Beyaz Giyer' filmi aldı.

2723

54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Öne Çıkanlar

Bugün yapılacak kapanış töreni ile geride bırakacağımız Türkiye’nin ilk ve en köklü film festivali 54. Uluslararası Antalya Film Festivali büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

3203

Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Onur Ödülleri Verilecek

Bu yıl 54'üncüsü düzenlenecek Uluslararası Antalya Film Festivali'nde, Osman Sınav, Suzan Avcı, Necla Nazır ve Erkan Aktaş'a Onur Ödülü verilecek.

2730

54. Uluslararası Antalya Film Festivali Filmleri Açıklandı

21-27 Ekim tarihleri arasında 54'üncüsü düzenlenecek Uluslararası Film Festivali'nin resmi seçkisinde yer alan 13 film açıklandı.

2643