Yapay Zeka Teknolojisi Hakkında Yapılmış En İyi Filmler

Yeni bir gelecek doğuyor, günümüzde yapay zeka oldukça ilgi gören bir alan ve bu teknoloji üzerinde birçok çalışma yapılıyor.

  • 21PAYLAŞIM
  • 3423OKUMA

Henüz insansı robotlar bizim gibi dünya üzerinde dolaşmasalar da, bunun çok da uzak olmayan bir gelecekte meydana gelebileceğini biliyoruz. Hatta en son Facebook’un üzerinde çalıştığı yapay zeka çalışmalarında robotların kendi aralarında insanların anlayamadığı bir dil oluşturup, iletişim kurmaya başlayınca çalışmalar durdurulmuştu. Yapay zeka teknolojisi sinemada ise çok önceden konu alınmaya başlandı. Olaya bilim insanlarından daha farklı bir perspektiften bakan yönetmen ve senaristlerin ortaya koyduğu bu filmler başyapıt eserler arasında kendilerine yer bulmayı başardı.

İşte; aklımızın sınırlarını zorlayan yapay zeka teknolojisi hakkında yapılmış filmlerinden sizler için derlediklerimiz.

Not: Filmler IMDb puanlarına göre sıralanmıştır.

1. Metropolis (1927) IMDb: 8.3

İnsanlık artık ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır.
Dönemine göre mükemmel sayılabilecek bir şehir tasarımı vardır filmde ve kendisinden sonra gelen bütün bilimkurgu filmlerini etkilemiştir. Özellikle, filmin genel atmosferinden uzak, naif sonuyla ilgili eleştiriler almış olsa da, bu durum kesinlikle filme gölge düşürmez. Bilimkurgu sinemasının, bilimsel yönünün en büyük keşiflerinden biridir.

Tüm zamanların en başarılı bilimkurgu filmlerinden biri olarak kabul edilen 1927 yapımı Metropolis, endüstri çağının etkisini iyiden iyiye gösterdiği ve silahlanmanın hız kazandığı bir dönemde ünlü alman sinemacı Fritz Lang tarafından çekilmiş bir filmdir.

2. Her 2013 IMDb: 8.0

her

Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

3. Ex Machina 2015 IMDb: 7.7

Ex-Machina

Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. “Ava”adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.

4. Chappie 2015 IMDb: 6.9

Chappie

Yakın bir gelecekte geçen hikayede, mekanik robotlardan oluşan polis güçleri, devletin baskıcı tutumu ile sistemin yegane kolluk kuvveti haline gelmiştir. Ancak, insanlar gitgide usandıkları bu robotlara karşı koyma hazırlığındadırlar. Bu robot polislerden birisi, bir çete tarafından çalınır ve yazılımcı Deon tarafından yeniden programlanır. Deon ilk kez kendi adına düşünen ve hisseden bir robot yapmayı başarır. Chappie adını alan bu robot kısa süre içerisinde düzene ve insanlığa karşı bir tehdit olarak algılanacaktır.

5. TRON / Tron Efsanesi (2010) IMDb: 6.8

tron efsanesi

Kült bilgisayar oyunundan uyarlanan ilk filmin ardından, yenilenmiş ve göz kamaştırıcı görsel efektleri arkasına almış, 3D ileri teknoloji macerası TRON Efsanesi’nde, Kevin Flynn’in 27 yaşındaki teknoloji meraklısı oğlu Sam Flynn, babasının ortadan kayboluşunu araştırır ve kendini babasının 25 yıldır yaşadığı Tron’un dijital dünyasında bulur.

Kevin’in sadık arkadaşı Quorra’yla birlikte, baba ve oğul çok fazla gelişmiş ve son derece tehlikeli bir hale gelen, görsel açıdan üst düzey sanal alemde bir ölüm kalım yolculuğuna çıkarlar.

6. Transcendence / Evrim 2014 IMDb: 6.4

Transcendence

Will ünlü ve işinde oldukça başarılı bir bilim insanıdır. Terörist bir gruptan gelen teknolojik teklifi geri çevirmesinin ardından aniden öldürülür. Will’in karısı da bir bilim insanıdır ve kocasını kaybetmeye hiç niyeti yoktur. Tüm olanaklarını kullanıp adeta bir evrim niteliğinde, kocasının beynini bir şekilde süper bilgisayar haline getirerek bedenini olmasa da bilincini canlı tutmayı başarır. Fakat Evelyn’in yaptığı bu ileri teknoloji bilgisayar ve internet sayesinde kocasının beyni geleceği görmeye başlar ve yakın zaman da gelecek bir terörist saldırı hakkında karısını uyarır. Daha da kötüsü artık Will’i öldürenler onun hala yaşadığını bilmektedirler ve süper bilgisayar halinde ki Will’i tekrardan öldürmek için her şeyi yapacaklardır.

7. The machine / Ölüm Makinesi 2013 IMDb: 5.9

The machine

İki bilgisayar programcısı, insanlığa yardım etmesi için dizayn ederek yarattıkları yapay zeka parçasına aşık olurlar. Fakat savunma bakanlığı onların buluşunu çalar ve ona robotik bir silah olmayı öğretir. Böylelikle birçok şey yanlış gitmeye başlar.

Dizi Bonusları

1. Battlestar Galactica (2004–2009) IMDb: 8.6

battlestar-galactica-cas

12 Koloni’de yaşayan insanlar, düşmanları Saylonlar ile 40 yılı aşkın bir süredir barış içinde yaşamaktadır. Ancak Saylonlar’ın gerçekleştirdikleri sinsi saldırıyla, kolonilerin savunma sistemleri etkisiz hale getirilip nüfusun yoğunlaştığı tüm merkezlerin nükleer silahlar ile yok edilmesi her şeyin birdenbire değişmesine sebep olacaktır. Aslında Saylonlar, yıllar önce insanlar tarafından yapay zeka kullanılarak üretilmiş sofistike robotlardır. Ancak zaman içinde kendi zeka ve bilinçleri oluşmuş; efendilerine karşı örgütlenerek ilk İnsan/Saylon savaşının başlamasına neden olmuştur.

2. Person of Interest (2011-2016) IMDb: 8.5

Person-of-Interest

Bir milyonerin eski bir CIA ajanıyla bir araya gelerek işlenmesi muhtemel suçları, yaşanmadan önlemeye çalışacakları bir dizi.

Zengin bir adam olan Mr. Finch, suçları önlemeyi hedefleyen bir bilgisayar programı geliştirir. Ancak programı hayata geçirebilmesi için, bir başkasına ihtiyaç duyar. Kayıtlara göre ölü görünen eski CIA ajanı Reese, tam Mr. Finch’in aradığı adamdır.