11. Palto Film Günleri Başlıyor

Anadolu Üniversitesi Palto Film Günleri bu yıl 11. kez seyircileriyle bir araya geliyor.

  • 19PAYLAŞIM
  • 3150OKUMA
palto-film-günleri

İsmini usta yazar Gogol’ün Palto hikayesinden alan Anadolu Üniversitesi Palto Film Günleri bu yıl 11. kez seyircileriyle bir araya geliyor. 18 – 23 Aralık tarihleri arasında 11. kez Eskişehir’de sinemaseverlerle buluşacak olan etkinlik Anadolu Üniversitesi Palto Film Günleri, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi desteğiyle gerçekleştiriliyor.

18 Aralık Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da kapılarını sinemaseverlere açacak olan 11. Palto Film Günleri etkinliğinin açılış filmi, Fikret Reyhan’ın yönetmenliğini yaptığı Sarı Sıcak olacak. Filmin ardından Fikret Reyhan, filmin oyuncuları Mehmet Özgür ve Aytaç Uşun ile söyleşi de gerçekleşecek. Palto Film Günleri’nin açılış coşkusu film gösteriminin ardından Peyote’de SATTAS performansı gerçekleşecek.

Bağımsız sinema örnekleriyle yılın son zamanlarında Eskişehir’de sinemasal bir alan oluşturacak 11. Palto Film Günleri kapsamında bu sene 12 film Eskişehirli sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde Yerli Sinema, Belgesel, Cannes Seçkisi, Dünya Festivalleri ve Gece Yarısı kuşakları yer alıyor. Sarı Sıcak (Fikret Reyhan), Kar (Emre Erdoğdu), Blue (Sertan Ünver), Benim Varoş Hikayem (Yunus Ozan Korkut), Tutku Oyunu / L’amant double (François Ozon), Have a Nice Day (Jian Liu), Sevgisiz / Loveless (Andrey Zvyagintsev), Thelma (Joachim Trier), Kalp Atışı Dakikada 120 / 120 BPM (Robin Campillo) Jüpiter’in Uydusu / Jupiter holdja (Cornel Mundruczo), Djam (Tony Gatlif) ve ’93 Yazı / Summer of ’93 (Carla Simon) seyircilerin karşısına çıkacak filmler…

Bu yıl festivalin iletişim konsepti Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam kitabındaki “Sinemadan Çıkmış İnsan” tanımlaması üzerine kuruldu. Aksel Ceylan, Efe Kaptanoğlu ve Taylan Özgür Akçam tarafından geliştirilen proje için fotoğrafçı Kerem Çobanlı, sinemaya emek ve gönül vermiş oyuncuların fotoğraflarından bir sergi ortaya çıkardı.

Geleneksel hale gelen Palto Film Günleri atölye çalışmalarında bu sene G.O.R.A, Aşk Tesadüfleri Sever, Şans Kapıyı Kırınca gibi filmlerin ünlü görüntü yönetmeni Veli Kuzlu “Bu Görüntüleri Kim Yönetiyor” atölyesinde soruları cevaplayacak. 8 Saniye, Kabadayı gibi filmlerde kamera uçurmuş drone operatörü Ömer Gülas ise “Uçan Atölye” ile genç sinemaseverlerin ufkunu açacak. Seyircilerin herhangi bir seansa bilet alıp gişeye, yani askıya bırakması ile gerçekleşen “Askıda Bilet” uygulaması da, ekonomik zorluk çeken sinemaseverler gişeden biletlerini ücretsiz olarak temin edebilmesi için bu yıl da etkin olacak.

Vizyon Filmleri – 1 Aralık 2017

1 Aralık 2017'de gösterime girecek olan 9 filmi sizler için derledik. İşte haftanın filmleri...

3066

Sarı Sıcak Filmi 2. Kez Vizyona Giriyor

Fikret Reyhan'ın yönettiği Sarı Sıcak, üretim ilişkilerinin değişmesine paralel olarak sermayenin de el değiştirmesi ve bu değişimden etkilenen insanların hikâyelerini anlatıyor.

2702