2016’nın En İyi 25 Filmi

Acısı ve tatlısıyla geçen, dikkat çeken birçok yapımın beyaz perdeye yansıdığı bir senenin sonuna geldiğimiz şu günlerde 2016’ın en iyi 25 filmi ve yapımını sizler için derledik. Dramdan komediye, gerilimden korkuya kadar birçok farklı türde filmi içeren 2016’nın En İyi 25 Filmi listesi sizlerle… 1. Arrival (Dennis Villeneuve) Dünyanın 12 yerine uzaylı filolarının inmesi üzerine herkes panik içindedir. Ordu gelen uzaylıların […]

Acısı ve tatlısıyla geçen, dikkat çeken birçok yapımın beyaz perdeye yansıdığı bir senenin sonuna geldiğimiz şu günlerde 2016’ın en iyi 25 filmi ve yapımını sizler için derledik.

Dramdan komediye, gerilimden korkuya kadar birçok farklı türde filmi içeren 2016’nın En İyi 25 Filmi listesi sizlerle…

1. Arrival (Dennis Villeneuve)

Dünyanın 12 yerine uzaylı filolarının inmesi üzerine herkes panik içindedir. Ordu gelen uzaylıların dost mu yoksa düşman mı olduğunu anlamak için uzaylılarla iletişim kuracak birilerini arar. Sonunda bu önemli misyonu yerine getirmek için dilbilimci Dr. Louis Banks ve fizikçi Ian Donnelly görevlendirilir.

2. Captain Fantastic (Matt Ross)

6 çocuğunu Kuzeybatı Pasifik ormanlarında izole bir şekilde, kendi kurallarına göre yetişiren Ben, karısının ölümünden sonra şehre taşınmak zorunda kalır. Ben ve çocukları büyük şehrin karmaşasında bu güne kadar bildikleri birçok doğruyu sorgulayacak ve bu kaosa ayak uydurmak için ellerinden geleni yapacaktır.

3. The Handmaiden (Chan-wook Park)

Zengin kitap koleksiyoncusu amcasının yanında izole bir hayat süren Hideko, evlendiği zaman kendine geçecek büyük bir servetin varisidir. Bu serveti öğrenen ve kendini zengin bir Kont olarak tanıtıp Hideko’yu kendine aşık etme planlarında olan Fujiwara, fakir bir dolandırıcı kızla gizli bir anlaşma yapar. Bu anlaşmaya göre Sook-hee Hideko’nun baş hizmetçisi olarak göreve başlayacak ve Hideko’yu Kont’a aşık edecektir. Fakat olayların seyri kısa bir süre sonra değişecek, hiçbir şeyin görüldüğü gibi olmadığı ilginç gelişmeler yaşanacaktır.

4. Lion (Garth Davis)

Evinden kilometrelerce uzakta, Calcutta sokaklarında kaybolan 5 yaşındaki Hintli bir çocuk, Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilir. Bu olaydan 25 sene sonra Saroo, ailesinin ve geçmişinin izlerini sürmek üzere Hindistan’a geri döner.

5. Louder Than Bombs (Joachim Trier)

Trafik kazasında hayatını kaybeden ünlü fotoğrafçı Isabelle’in 3. yıl dönümünde, yıllardır ailesiyle irtibat içinde olmayan Jonah eve döner. Bu geri dönüş ile birlikte Jonah, uzun süredir konuşmadığı erkek kardeşi Conrad ve oğulları ile arasında iletişim sorunları olan baba Gene, aynı çatı altında bir araya gelecektir. Bu buluşma ise karakterlerin geçmişi, birbirlerini ve kendilerini sorgulamalarına sebep olacaktır.

6. Remember (Atom Egoyan)

Yahudi soykırımı mağdurlarından olan ve ailesini 70 sene önce kaybeden Zev, onları katleden Nazi bekçisinin yerini öğrenir. Bu bilgi ile birlikte Zev kıtalar arası yolculuğa çıkacak ve ailesinin intikamını almak için elinden geleni yapacaktır.

7. Youth (Paolo Sorrentino)

İsveç Alpleri’nde kızı ve yönetmen olan en yakın arkadaşı Mick ile tatil yapan orkestra şefi Fred, Prens Philip’in doğum gününde çalmak üzere Kraliçe 2. Elizabeth’den davetiye alır. Fred’in bu daveti reddetmesi üzerine hem Fred hem de Mick geçmişe gidecek, hem geçmişlerini sorgulayacak hem de gelecek kaygılarına odaklanacaktır.

8. Florence Foster Jenkins (Stephen Frears)

Florence Foster Jenkins, New York sosyetesinin önemli isimlerindedir. Jenkins’in en büyük hayali, berbat bir sese sahip olmasına rağmen ünlü bir opera sanatçısı olmaktır.

9. Paterson (Jim Jarmusch)

New Jersey’de bir otobüs şöforü olan Paterson’ın hayatı hep aynı rutinde ilerlemektedir. Paterson otobüsüne binen yolcularla sohbet ediyor, cebindeki not defterine şiirler yazıyor, vardiyası bittiğinde evine gidip köpeğini gezdiriyor ve geceleri de karısıyla huzurlu dakikalar geçiriyordur. Eşinin ısrarları sonucunda  yazdığı şiirleri bastırmayı kabul eden Paterson, bir gün eşiyle eve geldiğinde köpeğinin şiirlerinin yazılı olduğu defteri tamamen parçaladığını görecektir.

10. Forushande (Ashgar Farhadi)

Tahran’da yaşayan ve Arthur Miller’ın bir oyununu sahneleme arifesinde olan tiyatro sanatçısı bir çift, oyunla birlikte hayatlarındaki birçok çalkantı ve yeni travmayla da yüzleşmek durumunda kalacaktır.

11. Hunt For The Wilderperson (Taika Waititi)

Yeni Zelanda’da koruyucu ailesi ile birlikte yaşayan Ricky’nin mutlu düzeni, üvey annesinin ölümü ile birlikte darmadağın olur. Yasalara göre çocuk esirgeme kurumuna geri gönderilmesi gereken Ricky’den ayrılmak istemeyen üvey babası, Ricky’i de alarak oğlanla ormana kaçar. Çocuk esirgeme kurumu yetkilerinin peşine takıldığı ikili, ormanda birbirinden komik maceralar yaşayacaktır.

12. Nocturnal Animals (Tom Ford)

Eski eşini terk etmesinin üzerinden tam 19 sene geçen Susan, bir gün posta kutusunda bir roman taslağı bulur. Bu roman taslağı, eski eşinin hiç yayınlamadığı gerilim romanına aittir. Kitabı okumaya başlayan Susan, geçmişi hatırlamaya ve hikayenin aslında eski eşinin kendinden alacağı intikamın sinyallerini veren sinsi bir tehdit olduğundan şüphelenmeye başlar.

13. Julieta (Pedro Almodovar)

8 senedir haber almadığı kızının en yakın çocukluk arkadaşı ile karşılaşan ve genç kadının kızını gördüğünü öğrenen Julieta, geçmişle ve hayatıyla yüzleşmeye karar verir.

14. The Lobster (Yorgos Lanthimos)

Yalnız insanların hiç hoşa gitmediği bir dünyada, tüm yalnızlar bir otelde toplanmaktadır. Çiftini bulmaları için tam 45 gün verilen yalnız bireyler, şayet bu süre içinde ruh ikizlerini bulamazlarsa hayvana dönüşecektir.

15. Spotlight (Tim McCarthy)

Boston Globe gazetesinin Spotlight köşesi takımı, Katolik Klisesi’nde yaşandığı iddia edilen bir taciz davasını araştırmaya başlar. Uzun süreli araştırmalar sonucu ekip, gizlenen birçok gerçeğe ulaşacaktır.

16. The Hateful Eight (Quentin Tarantino)

İç Savaş döneminde Wyoming’de başlayan oldukça şiddetli bir kar fırtınasının ardından, birbirine yabancı 8 adam sığınacak bir yer arayışana başlar. Ödül avcılarından suçlulara kadar, birçok farklı karakteri buluşturan bu macera; beklenmedik birçok olayın da başlangıcı olacaktır.

17. Kubo and The Two Strings (Travis Knight)

Ailesiyle birlikte sakin bir hayat süren Kubo, geçmişten gelen intikamcı bir ruh sebebiyle kendini canavarlar ve tanrılarla dolu bir dünyada bulur. Kubo’nun kötü ruhları ve canavarları yenmesinin tek yolu; eski bir Samuray savaşçısı olan babasının o dönemlerde giydiği sihirli zırhı bulmasıdır.

18. I, Daniel Blake (Ken Loach)

Orta yaşlı, kendi halinde bir marangoz olan Daniel Blake, kötüye giden sağlığı sebebiyle çalışamaz duruma gelir. Devlet yardımı alamadığı için iş aramaya başlayan Daniel’in karşısına, sistemle tek başına mücadele eden bekar bir anne ve onun iki çocuğu çıkar.

19. Sing Street (John Carney)

1980’ler Dublin’inde yaşıyan ve aile problemleri sebebiyle babasının özel okuldan alıp devlet okulana yazdırdığı Conor, daha okulun ilk gününde oldukça ilginç karakterlerle tanışacaktır.  Okulda görür görmez aşık olduğu Raphina’yı etkilemek için bir müzik grubu olduğunu iddia eden Conor, kıza kliplerinde oynaması için teklifte bulunur. Yalanının ortaya çıkmaması için Connor’ın kısa bir süre içinde bir müzik grubu kurması gerekmektedir.

20. Deadpool (Tim Miller)

Kanser hastası olduğunu ve hastalığının tek tedavisinin Weapon X adlı bir programdan geçtiğini öğrenen Wade Wilson, sonunda bu programa katılmayı başarır. Program bünyesinde maruz kaldığı bir deney sonucunda yüzü tanınmayacak hale gelen Wade, aynı zamanda oldukça güçlü bir şifacılık yeteneği kazanmıştır. Yeni kazandığı bu güçle alter egosu Deadpool olmaya karar veren Wade, hayatını mahveden adamın peşine düşecektir.

21. A Monster Calls (Juan Antonio Bayona)

Annesinin ölümcül hastalığının üzüntüsüyle baş etmeye çalışan Conor, bir yandan da okulun zorba çocuklarının alayları ile uğraşmak durumundadır. Conor bir gece dev bir ağaç görüntüsündeki bir canavarla karşılaşır. Her gece kendisini ziyaret eden bu canavar, Conor’a birçok fantastik hikaye anlatacak ve küçük çocuğun yaşadığı zorlu dünyadan biraz da olsa uzaklaşmasına yardımcı olacaktır.

22. Albüm (Mehmet Can Mertoğlu)

Uzun yıllardır evli olan bir çift, artık bir çocuklarının olması gerektiğine karar verir. Kendi çocukları olmadığından bir bebek evlat edinen çift, bebeğin çevrelerince kendi çocukları olduğunu düşünmesini arzu eder. Bu sebeple sahte bir fotoğraf albümü hazırlamaya koyulan çift, hamilelikten doğuma kadar birçok evrenin mizansenini yapmak durumunda kalacak; bu da komik olaylara yol açacaktır.

23.Elle (Paul Verhoeven)

Başarılı bir iş kadını olan Michele, kendisine tecavüz eden adamı ararken kendini gerilim dolu bir kovalamaca içinde bulacaktır.

24.Allied (Robert Zemeckis)

1942 senesinde, Casablanca’da bulunan Alman elçisini ortadan kaldıramak için görevlendirilen Amerikalı bir adam ve Fransız bir kadının yolları keşisir. Çift kısa bir süre içinde birbirine aşık olup evlenir. İkilinin mutlu giden evlilikleri birbirlerinden sakladıkları büyük sırlar sonucu bir süre sonra sarsılmaya başlayacaktır.

25. Don’t Breath (Fede Alvarez)

Görme engelli zengin bir adamın evine hırsızlık amacıyla giren üç kişi, kısa bir süre sonra adamın göründüğü kadar kolay bir lokma olmadığını anlayacak ve adamın son kurbanı olmamak için kendilerini gerilim dolu bir kaçış macerasının içinde bulacaktır.

2016’nın En İyi 25 Filmi listemiz hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizin 2016 senesinde en çok beğendiğiniz yapımlar hangileri?

Haftanın Film Tavsiyeleri

Bu hafta kesinlikle izlemeniz gereken filmleri listeledik.

3623