2018’de Oscar alan filmler Türkiye’de kaç gişe yaptı?

Siz sinema severlerin büyük merakla beklediği 2018 Oscar Ödülleri geçtiğimiz pazar gecesi sahiplerini buldu.

Ülkemizdeki sinema severler ödül alan filmlere ne kadar ilgi gösterdiğini merak ettik. Sizler için ödül alan filmlerin gişelerine baktık. İşte ödül alan filmlerin Türkiye’deki gişe rakamları;

İlgili resim

Suyun Sesi – The Shape of Water

(En İyi Film / En İyi Yönetmen / En İyi Film Müziği / En İyi Yapım Tasarım)

Vizyon Tarihi: 16 Şubat 2018

Ülkemizde ilk gösterimini Adana Film Festivali’nde yapan, ardından Filmekimi’nde de gösterilen Guillermo Del Toro imzalı The Shape of Water, 16 Şubat’ta da ülke genelinde 75 lokasyonda vizyona girdi. Halen gösterimi devam eden film ilk hafta sonunda yalnızca 16.690 seyirciyi salonlara çekerken, şimdiye kadar da toplamda 52.307 seyirci tarafından izlendi.

 

İlgili resim

Üç Billboard Ebbing Çıkışı Missouri

(En İyi Kadın Oyuncu / En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

Vizyon Tarihi: 2 Şubat 2018

Aralarında en iyi film de olmak üzere 7 dalda Oscar adayı olan ve bunların 2’sini kazanan Üç Billboard Ebbing Çıkışı Missouri, 2 Şubat’ta gösterime girdi ve ilk hafta sonunda 87 farklı lokasyonda 13.232 seyirci tarafından izlendi. En İyi Kadın ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını Frances McDormand ve Sam Rockwell’e kazandıran film, halen sinemalarda gösteriliyor ve şimdiye kadar toplamda 38.280 kişi tarafından izlendi.

 

Dunkirk ile ilgili görsel sonucu

Dunkirk

(En İyi Ses Kurgusu & Miksajı, En İyi Kurgu)

Vizyon Tarihi: 21 Temmuz 2017

Diğerlerine göre  dünya ile aynı anda vizyon gören Christopher Nolan imzalı Dunkirk, En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere 8 dalda Oscar adayıydı. Ancak bu adaylıklardan yalnızca 3’ü, o da teknik dallarda ödüle döndü. Diğer ödüllü filmlere nazaran, daha yüksek bir gişe rakamına sahip olan film, ilk hafta sonunda 90.062 seyirci tarafından izlenirken, toplamda 347.705 izleyici sayısına ulaştı.

 

Get Out / Kapan ile ilgili görsel sonucu

Get Out / Kapan

(En İyi Özgün Senaryo)

Vizyon Takvimi: 21 Nisan 2017

Ödül sezonunun en tartışmalı filmlerinden Kapan, 5 milyonun altındaki bütçesi ile beklenmedik bir kar ederken, Oscar adayı filmler içerisinde de en çok kazandıran film oldu. Ancak tabii ki ülkemiz için bu geçerli değil.

En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu dallarında da aday olan film, yalnızca senaryo ödülünü eve götürebildi. Gösterime girdiği ilk hafta sonu 14.482 seyirci tarafından izlenen Kapan, 4 hafta vizyonda kaldığı süre içerisinde ise toplam 42.685 seyirciye ulaştı.

 

Lady Bird / Uğur Böceği ile ilgili görsel sonucu

Lady Bird / Uğur Böceği

Vizyon Tarihi: 2 Mart 2018

Yine ödül sezonunda ismini bolca duyduğumuz Lady Bird, 5 dalda aday olmasına rağmen geceden eli boş dönenlerden. Geçtiğimiz hafta sonu vizyona giren film, ilk üç gününde 6.809 seyirci tarafından izlendi ve şu anki toplam seyirci sayısı; 12.058.

 

Darkest Hour / En Karanlık Saat ile ilgili görsel sonucu

Darkest Hour / En Karanlık Saat

(En İyi Saç Makyaj ve En İyi Erkek Oyuncu)

Vizyon Tarihi: 2 Şubat 2018

6 dalda Oscar adayı olan En Karanlık Saat, heykelciklerden yalnızca iki tanesini evine götürebildi. En İyi Saç Makyaj ve En İyi Erkek Oyuncu (Gary Oldman) ödüllerini alan film, gösterime girdiği ilk hafta sonunda 10.139 seyirci tarafından izlenirken, dört haftada 26.395 seyirci sayısına ulaşabildi.

Not: Tüm rakamsal verilerde boxofficeturkiye.com sitesinin rakamları kaynak alınmıştır.

Kobe Bryant Oscar aldı

NBA'in efsanevi oyuncularından olan ve 2016'da jübile yapan Kobe Bryant, 90'ıncı Akademi Ödülleri (Oscar) gecesinde, "Dear Basketball" (Sevgili Basketbol) adlı yapım ile "En İyi Kısa Animasyon" ödülün

3287

2018 Oscar Ödüllerini kazananlar belli oldu

2018 Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda, Jimmy Kimmel'in sunumuyla gerçekleştirilen 90. Oscar Ödül Töreni'nde kırmızı halı rüzgarından sonra Oscar kazananlar da açı

2716