Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlatan Filmler

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yapılmış belgesel ve filmleri sizler için derledik.

  • 18PAYLAŞIM
  • 2933OKUMA

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete uğurlanışının 79. yıl dönümü. Atatürk’ü saygı, sevgi ve büyük bir özlemle anıyoruz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yapılmış belgesel ve filmleri sizler için derledik.

1. SARI ZEYBEK

Mustafa Kemal Atatürk

Can Dündar yarı belgesel niteliğindeki filmde, Atatürk’ün son 300 gününe şahitlik etmiş kişilerin anılarından ve yazdıklarından yararlanarak Atatürk’ü farklı bakış açılarıyla anlatıyor bize.

10 Kasım 1993 tarihinde gösterime giren ve müziklerinin Fahir Atakoğlu’nun ait olduğu film, ülkenin her köşesinde orta dereceli okullarda eğitim filmi olarak gösteriliyor.

2. MUSTAFA

Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk’ün 70. ölüm yıl dönümünde yayımlanan film yine Can Dündar’ın imzasını taşıyor.

O tarihe kadar Atatürk hakkında yapılan film ve belgeseller, belli bir dönem ve resmi bir dile tutsak kalınarak çekiliyordu, ‘Mustafa’ filmi ile bu tutsaklık kırıldı.

Can Dündar’ın bir belgesel tadında olan filminde, Selanik’ten Dolmabahçe’ye kadar olan hayatının her alanını mercek altına alarak, Atatürk’ü standart ölçülerin dışında askeri, siyasi ve insani boyutlarıyla ele alıyordu. ‘Mustafa’ rolünde başarılı oyuncu Yetkin Dikinciler’i görüyoruz.

3. VEDA

Veda

Zülfü Livaneli’nin yazıp yönettiği ve müziklerini bestelediği filmde Atatürk’ün gençlik halini Bartunç Akbaba, yetişkinlik halini ise Sinan Tuzcu canlandırıyor.

Türkiye büyük bir üzüntü içindeydi ama birinin üzüntüsü daha fazla, Salih Bozok. Atatürk’süz bir hayatı reddederek intihar edecek kadar.

Filmde Salih Bozok’un oğlu Muzaffer’e yazdığı mektupda, Ulu Önder’in çocukluğundan başlayarak, birbirleriyle olan arkadaşlıklarını, Atatürk’ün askeri kimliğini, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’i kurma yolunda yaptığı sayısız fedakarlığı ele alınıyor.

4. DERSİMİZ ATATÜRK

dersimiz atatürk

Senaryosunu, Şu Çılgın Türkler kitabının yazarı Turgut Özakman’ın kaleme aldığı, yönetmen koltuğunda Hamdi Alkan’ın ve başrollerini Halit Ergenç ve Çetin Tekindor’un paylaştığı filmde, ilkokul 5.sınıfta okuyan bir grup çocuğa, Atatürk’ün hayatını daha iyi tanımaları için bir araştırma ödevi verilmesini ve çocukların araştırma sonucu elde ettikleri bilgileri ele alıyor.

Bu film sayesinde Atatürk’ün yaşamına ve yakın tarihimize daha yakından bakma şansını yakalıyoruz.