Evreni Güzel Star Wars

14 Aralık tarihinde gösterime giren Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi, yeni yıl ile beraber mercek altına aldığımız ilk film oluyor.

  • 19PAYLAŞIM
  • 3031OKUMA

Aslında Star Wars hayranlarının yeni nesil Star Wars filmlerinden neler beklediğini aşağı yukarı tahmin edebiliriz. Özellikle günümüzün üstün görsel teknolojileri sayesinde çok daha iyi planlanmış ve görsel açıdan tatmin edici sahneleri görmek en büyük dileklerimizden biri. Bu açıdan baktığımızda geçen yıl beyaz perdeye yansıyan Star Wars: Force Awakens(Güç Uyanıyor) beklentileri karşılayan bir filmdi. Ancak senaryo açısından Star Wars evreninin ilk filmi A New Hope ile olan inanılmaz benzerlikleri dikkat çekici durumdaydı, bilerek yaptıklarını da düşününce gerçekten hayal kırıklığı yarattığını belirtelim. Çünkü Disney, 1977’de çekilen ilk filmin aynısını farklı karakterler üzerinden tekrar çekmiş neredeyse. J.J. Abrams’a da selam olsun!

Peki ara hikaye olan Rogue One’ın özellikle eleştirmenler tarafından pozitif eleştirilerle karşılaşmasını neye borçlu Disney. Öncelikle, filmde Star Wars evreninin ne kadar uçsuz bucaksız olduğunun sinyallerini alıyor olmamız bile başlı başına işin bu açıdan doğru yapıldığını gösteriyor. Ayrıca görsel efektler ve görsel yönetmenlik açısından daha da yukarı çıkmış bir film Rogue One. Hikaye gelişiminin de eksik tarafları olduğunu kabul ediyoruz ancak Force Awakens sonrası onu da göz ardı edesimiz gelmiyor değil. Sürükleyicilik açısından problemleri minimum seviyede ve sonuna kadar sizi filmin içinde tutuyor.

Droidler Gerçek Kurtarıcılar

Star Wars evreninin temel taşlarından biri olan droid karakterlerden biriyle de Rogue One’da tanıştık, K-2SO. Filmin mizah yükünü çeken K-2SO filmin en eğlenceli sahnelerinin toparlayıcısı görevinde.

Özellikle dikkat çeken bir diğer karakter ise Mads Mikkelsen’in canlandırdığı Galen Erso karakteri. Filmin hikayesinin temel noktası olan Galen Erso’yu izlerken ne kadar doğru bir cast yapıldığını görüyorsunuz. Felicity Jones’un da Jyn Erso olarak iyi bir oyunculuk sergilediğini belirtmemiz gerekir. Hatta beklentilerin üzerinde bir performans sergiliyor. Ip Man’den bildiğimiz, dövüş ustası Donnie Yen’i Star Wars evreninde izlemek de ayrıca keyifli.

Görmek Bile Yeter Dedik, Bak Ne Oldu Şimdi

Filmin en can alıcı, en heyecan verici noktası, belki hikaye anlamında değildi ama kesinlikle onu tekrar yeni çekilen bir Star Wars filminde görmek, kabul edelim harikaydı. Sinema tarihinin en karizmatik karakterlerinden biri, Darth Vader! Göründüğü ilk sahnede ben ve benim gibi bir çok insanın filmi gülümsemeyle izlediğine, mutlu olduğuna eminim. Karanlık tarafı seçmedik ama seviyoruz yani, ne yapalım. Darth Vader’ın filmin içinde beklenenden daha fazla göründüğünü bilmek kimseyi üzmez diye de ekleyelim, öyle gerçekten.

Darth Vader

Filmden Notlar:

CGI teknolojisi ile filmde yer alan karakterler çok fazla sırıtmıyor. Gerçekleri gibi değiller elbette ama yine bu nedir demiyorsunuz.

Müzikleri açısından genel bir eleştiri var filme ama John Williams’ın elinden çıkan müthiş melodilerin üzerine farklı duyulan eserler tabii ki biraz değişik gelebiliyor kulaklara. Ancak filmin besteciliği görevini film gösterime girmeden çok kısa bir süre önce devralan Michael Giachhino’nun da kendini savunma hakkı var, bu kadar kısa sürede ne yapabilirdim diye.

Filmin Disney tarafından bazı bölümlerinin beğenilmemesi üzerine bazı sahnelerin tekrar çekildiğini hatırlatalım. Hatta son olarak filmi tekrar masa üstünde kesip biçip son haline getirdiklerini de düşünürsek yönetmen Gareth Edwards’ın iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz, bu kadarına katlanarak filmin arkasında durduğu için.

Sonuç olarak Rogue One’ı hala izlemediyseniz, kendisine bir şans verin diyoruz.

Vizyona giren filmler! (25 Mayıs 2018)

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi, Türkiye'nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisi ulan Vecihi'nin hayatını anlatan Hürkuş ve bu filmlerle birlikte toplam 9 film bu hafta izleyiciyle buluştu. İşte haftan

2856

Star Wars düellosuna Owen Wilson efekti!

Owen Wilson'ın sesi ışın kılıçlarını şenlendiriyor.

2254

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi”nde kimler var?

Star Wars'ın yeni filmi Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi'nde karakterlerin posterleri yayınlandı.

2706

Arabistan’da 35 yıllık yasak kalkıyor! Sinema halka açıldı

Suudi Arabistan’da 35 yıllık yasaktan sonra halka açık sinemada yayınlanacak ilk film Marvel'dan geliyor.

2408