Bu Hafta Sinema ve Dizi Dünyasındaki Gelişmeler

Her hafta olduğu gibi bu hafta da sinema ve dizi dünyasında olan gelişmeleri sizler için derledik.

  • 30PAYLAŞIM
  • 4939OKUMA
sinema-magazin

Box Office: Zirvenin Yeni Bir Sahibi Var

Türkiye gişe verilerine göre 19-21 Ocak haftasonunda box office listesinde zirve değişikliği mevcut. Vizyona girişiyle birlikte zirveyi kapan “Arif v 216”, bu hafta itibariyle zirveyi kaybetti. Geçtiğimiz hafta sonunda listede 3 yeni film kendine yer buldu. Bu hafta listenin ilk 3’ünde yerli komedi yapımları yer aldı.

Enes-Batur-Hayal-mi-Gerçek-mi

Listenin bu haftaki galibi Türkiye’nin en çok takipçisi olan Youtuber’ı Enes Batur başrollü yerli komedi Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi? oldu. Youtube üzerinden ünlü olmakla üniversite sınavına hazırlanmak arasında bocalayan bir gencin yükselişini konu alan yerli komedi, açılışını 454.373 seyirci ile yaptı.

Listenin 2. sırasında komedyen Cem Yılmaz ve sevilen oyuncu Ozan Güven’i, bir kez daha G.O.R.A. ile fenomen olarak rollerine döndüren Arif v 216 ye buldu. Tüm zamanların ocak ayında en iyi açılış yapan film olan “Arif v 216”, 3. hafta sonunda 432.371 seyirciye daha ulaştı. Böylece filmin toplam izleyici sayısı 3.754.653’e yükselmiş oldu.

Listenin 3. filmi de vizyonun yerlileri arasından çıktı. Gupse Özay’ın sevilen tiplemesi Zeliha’yı Zeliha’yı bu kez aşka değil kariyere koşarken gördüğümüz yerli komedi Deliha 2, 2. hafta sonunda 306.930 seyirciye ulaştı.

Suudi Arabistan Sinema Yasağını Kaldırdı, Gösterilen İlk Film Şaşırtıcı

Suudi Arabistan, sinema yasağını kaldırdı ve 35 yıl sonra gösterilen ilk film Emoji Filmi.

Emoji-Filmi

Emoji Filmi’nin oldukça kötü olduğu konusunda genel bir görüş birliğine rağmen popüler akıllı telefon simgelerinin etrafında yoğunlaşan film, ülke insanları için “sinema deneyiminin” dönüşüne öncülük ettiği için Suudi Arabistan’da birçok insanı mutlu ediyor.

Sinema yasağı, 1980’lerin başında, ülkenin dinsel olarak muhafazakar bir topluma doğru ilerlediği ve halkın eğlencesine hizmet ettiği ve kamusal alanlarda kadın ve erkeğin karışması nedeniyle İslamcıların baskısı nedeniyle uygulanmıştı. 32 yaşındaki Prens Muhammed bin Salman’a iktidar verildiğinden bu yana, sinema yasağı ve kadın sürücülerin yasağı da dahil olmak üzere pek çok kısıtlama hafifletmeye başladı.

Suudi Arabistan’ın uzun metrajlı çocuk filmi The Emoji Movie’yi gösterime sokmaya başladığı doğrulandı. İlk kalıcı sinemanın ise önümüzdeki mart ayı başlarında açılması bekleniyor ancak filmler, krallığın “ahlaki değerleri” doğrultusunda sansürlenmeye devam edecek.

The Tick’e İkinci Sezon Onayı Geldi

Amazon, süper kahraman dizisi The Tick’in ikinci sezonunu onayladı. Dizinin ikinci sezonu yarım saatlik 10 bölümden oluşacak, prodüksiyona bu yılın sonlarına doğru başlanacak. Yapımın prömiyeri ise 2019’da gerçekleşecek.

The-Tick

Başrollerini Peter Serafinowich ve Griffin Newman’ın paylaştığı The Tick, Firefly, Supernatural ve Gotham gibi dizilerde imzası bulunan Ben Edlund tarafından yaratıldı. Süper kahramanların sıradan kabul edildiği bir dünyada geçen dizi, bunlardan biri olan Tick’in hikayesine odaklanıyor. Bu evrende süper kahramanlarla sıklıkla karşılaşılsa da kötücül kahramanların soyunun tükenmesinin üzerinden çok geçmiştir. Ancak çok uzun zaman önce öldüğü zannedilen The Terror’ın dönüşüyle bu efsane yerle bir oluyor..

Amazon tarafından açıklandığı üzere The Tick’in ilk sezonunun son altı bölümü 23 Şubat’ta yayınlanacak.

Box Office: “Arif v 216” Zirveyi Bırakmıyor

Türkiye gişe verilerine göre 12-14 Ocak haftasonunda box office listesinde zirve değişikliği yok. Vizyona girişiyle birlikte zirveyi kapan “Arif v 216”, bu hafta itibariyle de galibiyetini sürdürüyor. Hafta sonunda listede 3 yeni film kendine yer buldu.

arifv216

Tüm zamanların ocak ayında en iyi açılış yapan film olan “Arif v 216”, 2. hafta sonunda 782.598 seyirciye daha ulaştı. Böylece filmin toplam izleyici sayısı 2.874.598’e yükselmiş oldu. Listenin 2. filmi vizyonun tazeleri arasından çıktı. Gupse Özay’ın sevilen tiplemesi Zeliha’yı Zeliha’yı bu kez aşka değil kariyere koşarken gördüğümüz yerli komedi Deliha 2, ilk haftasında 348.689 seyirciye ulaştı. Listenin 3. filmi ise bol yıldızlı yerli komedi Aile Arasında oldu. Gülse Birsel’in senaryosunu üstlendiği, başrollerinde Engin Günaydın ve Demet Evgar’ın yer aldığı yerli komedi, 7. hafta sonunda da başarılı gidişatını sürdürerek 130.827 seyirci tarafından izlendi.

“Star Wars: Son Jedi” Gişe Liderleri Arasında

İkonik seri Star Wars’un yeni devam halkası hayal kırıklığına uğratmadı. Beyaz perdenin en uzun soluklu serilerinden biri olan Star Wars’un, yeni nesil kahramanlarla süren macerası, son devam halkasıyla da gişede başarı kazandı. Serinin 8. filmi olan Star Wars: Son Jedi, sinemada en yüksek gişe yapan 10. filmi oldu.

Dünya çapında 1 milyar 263 bin dolarlık gişe elde eden fantastik aile filmi Güzel ve Çirkin’i, 1 milyar 269 bin dolarlık gişesiyle geride bırakmayı başaran devam halkası, böylece gişe lideri olan ilk 10 filmin arasındaki ikinci Star Wars filmi oldu. Star Wars serisinin yeni nesil üçlemesinin ilk halkası Star Wars: Güç Uyanıyor da, 2 milyar dolarlık gişesi ile beyaz perdenin en çok gişe elde eden 3. filmi durumunda…

İlk 10’da iki filmi birden bulunan Star Wars haricindeki tek seri ise Yenilmezler serisi oldu. 2012 yılında vizyona giren Yenilmezler 1,5 milyar dolarlık gişesiyle 5. sırada yer alırken, devam halkası Yenilmezler: Ultron Çağı da 1,4 milyar dolarlık gişe ile 7. sırada bulunuyor. İlk sırada ise 2,7 milyar dolarlık gişe ile 2009 yapımı fantastik film Avatar yer alıyor. İlk sıradaki Avatar ile 2. sıradaki kült aşk filmi Titanik arasında 600,5 milyar dolarlık bir gişe farkı bulunuyor. Listenin ilk 3’ü 2 milyar dolarlık gişe rakamını aşarken, listenin gerisi bu rakama ulaşamamış durumda…

Carl Sagan’ın Cosmos’una İkinci Sezonuyla Geliyor

Fox ve National Geographic iş birliğinde hayata geçen ve ekran tarihinin en ses getiren yapımlarından birine dönüşen bilim belgeseli Cosmos: A Spacetime Odyssey, ikinci sezonuyla ekran yolculuğuna devam ediyor.
Carl Sagan’ın aynı adlı orijinal serisinden uyarlanan dizinin ikinci sezonu Cosmos: Possible World adıyla yayınlanacak ve 2019 yılının bahar aylarında izleyiciyle buluşuyor.

Cosmos

Cosmos: Possible World, ilk sezonda olduğu gibi ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tysontarafından sunulacak. Yürütücü yapımcı tarafında ise ünlü komedyen Seth MacFarlane’nin imzasını taşımaya devam ediyor. Kadroda ona Emmy ödüllü Ann Druyan, Brannon Braga ve Jason Clark eşlik ediyor.

Cosmos: A SpaceTime Odyssey, 2014 yılında Fox ve National Geographic kanallarında yayınlandığında dünya çapında 135 milyon izleyiciye ulaşarak National Geographic’in en çok izlenen yapımı olmayı başarmıştı. Dizinin yeni sezonu da her iki kanalda izleyiciyle buluşacak.

“The Shannara Chronicles”tan İptal Haberi Geldi

Terry Brooks’un çok satan fantezi kitaplarından uyarlanan The Shannara Chronicles iptal edildi. 22 Kasım 2017’de on bölümlük ikinci sezonunu tamamlayan dizi üçüncü sezon onayı alamadı.

The-Shannara-Chronicles

2016 yılında MTV’de başlayan dizi kanalın en çok beğenilen ve en çok reyting alan dizisiydi. Bu başarısıyla ikinci sezon onayı aldı ve Spike TV’de gösterilmeye başlandı. Ne yazık ki burada ilk sezonu kadar başarılı bir reyting grafiği sergileyemedi ve geçtiğimiz günlerde iptal edildi. The Shannara Chronicles, Spike TV’nin iki dizisinden biriydi. Diğer dizi “The Mist” de iptalden kurtulamamıştı. Yapımcı Sonar Entertainment’ın diziyi başka bir kanala teklif edip etmeyeceği şimdilik bilinmiyor.

The Walking Dead Dokuzuncu Sezon Onayını Aldı

Robert Kirkman’ın çizgi romanından uyarlanan The Walking Dead, dokuzuncu sezonuyla ekran yolculuğuna devam ediyor. Uzun soluklu dizinin showrunner koltuğunda da değişikliğe gidiliyor.

The-Walking-Dead

Dizinin showrunner’ı Scott M. Gimple’ın yeni sezonda görevinden ayrıldığı açıklandı. Gimple’dan kalan koltuğu, senarist Angela Kang devralıyor. Gimple ise The Fear of the Walking Dead ve The Walking Dead markasının potansiyel içeriklerinin yürütülmesinden sorumlu olacak. Yaygın kanıya göre Gimple’ın görev değişikliği, dizinin reytinglerde yaşadığı düşüşün yanı sıra Chandler Riggs karakterinin ısırılması gibi gürültü koparan durumlardan kaynaklandı.

George Clooney’nin Yeni Dizisini Hulu Kaptı

Ünlü oyuncu ve yönetmen George Clooney’nin hem yönetmen koltuğunda hem de başrolünde yer alacağı Catch-22, Hulu platformunda yayınlanacak. Anlaşmanın tamamlandığı haberi, Hulu tarafından TCA’de doğrulandı.

George-Clooney

Altı bölümden oluşan Catch-22, Paramount Television ve Anonymous Content imzasıyla hayata geçiriliyor. Joseph Heller’in aynı adlı romanından uyarlanan dizinin senaryosu Luke Davies ile David Michôd’un imzasını taşırken yönetmen koltuğunda Clooney ve Grant Heslov var.

İkinci Dünya Savaşı’nda İtalya’da geçen dizi, orduda topçu olarak görev yapan Amerikan askeri Yossarian’ın hikayesine konu ediniyor. Hikayede Albay Cathcart karakterine hayat veren George Clooney, televizyondaki ilk deneyimi ER’ın ardından ilk kez ekran izleyicisinin karşısına çıkmış olacak.

Yönetici yapımcı olarak George Clooney, Grant Heslov, Richard Brown ve Steve Golin’in görev aldığı dizinin çekimlerine yılın ilk aylarında başlanıyor.

Türkiye’nin Oscar Adayı Ayla’nın Yapımcısı, Oscar Komitesine Dava Açtı

1950’li yılların tarihi atmosferinde geçen ve Kore Savaşı’na katılan astsubay Süleyman’ın burada Koreli bir çocuğu evlat edinmesini anlatan Ayla, 5 milyon 500 bin izlenme sayısıyla hem vizyona damgasını vurmuş hem de Hollywood’un da dikkatini çekmişti. Gerçek bir olaydan esinlenerek senaryosu yazılan film 2017 yılına damga vurmayı başarmış ve adından hayli bahsettirmişti. Şimdiyse film bambaşka bir konuyla gündemde.

Yiğit Güralp’in senaryosunu yazdığı, Can Ulkay’ın ise yönettiği Ayla, Oscar Ödülleri için Türkiye’den aday adayı olmuştu. Eğer film komiteden geçer oyu alsaydı ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalı için Oscar Ödülleri’nde Türkiye’yi temsil edecekti. Ancak film jüriler tarafından geçer notu alamadı ve Oscar adaylığını da elde edemedi.

Oscar komitesinin filmi yeterince izleyip değerlendirmeye almadığını savunan filmin yapımcısı Mustafa Uslu, ABD’nin en ünlü avukatlarından biriyle anlaştığını ve konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı. Uslu’nun Akademi üyelerine dava açmasının sebebi olarak ise komitenin filmi izlemeden değerlendirme yapması gösteriliyor.

Mustafa Uslu konuyla ilgili şöyle bir açıklamada da bulundu: “Sadece Türk izleyicisi değil, Amerika da dahil gösterime girdiği 27 ülkenin izleyicisi Ayla’yı beğendi. Festivallerde üç salonda birden gösterilen tek film Ayla. Siyasi bir oyuna kurban gittiğimizi düşünüyorum. Komite, savaşlarda anne-babalarını kaybeden çocukların dramına kayıtsız kalamaz. Ayla değerlendirilirse Oscar’ın en büyük adayı olur.”

Serenay Sarıkaya, Bergen Rolü İle İlgili Konuştu

Dönemin arabeskinin parlayan yıldızı Bergen sadece 30 yıl yaşadı. İlk olarak konservatuvara giden sanatçı daha sonra oradan sıkılmıştı, tek istediği şarkı söylemekti. Bu nedenle okulu bırakıp sahneye çıkan Belgin, Norveç’in bir şehri olan Bergen’i sahne adı yaptı. Daha sonra ısrarla onu çiçek gönderen ve reddeden Halis ile tanıştı. Halin hem onun en büyük aşkı hem de en büyük kabusu oldu. Evlendiler ve her gün dayak yemeye başladı.

serenay-sarıkaya-fi

Daha sonra Halis’in de evli olduğunu fark etti. Adam ona tam bir tiyatro oyunu kurmuştu, her şey yalandı. Sahneye çıkmasını da istemiyordu. Sahnelerin bitmesi şartıyla evlendiler. Ancak şarkı söylemekten vazgeçemiyordu. Sonuç olarak kaçtı. Ama asla da kopamıyorlardı. En sonunda yüzüne kezzap atıldı Berger’in. Her şey devam etti Bergen’in ünü büyüdü. Ancan cani adam bu kez şarkı sevdasını sonsuza kadar engelleyecekti. “kurşunla”

İşte gerçekten trajik, arabeskin kendisi kadar kederli bu yaşam öyküsünün sinemaya gelme ihtimali var, ve yüksek de. Düşünülen ve konuşulan isim de Serenay Sarıkaya.

“Yılın Yıldızları Ödül Töreni”nde görüntülenen Serenay Sarıkaya’ya magazin muhabirleri bu haberi sordu.
“Böyle bir teklif geldi ama şu an net bir şey yok. Bergen çok sevdiğim bir kadın şarkıcı. Hikayesi beni çok etkiliyor. Daha önce kitabını okumuştum. Çok etkilendim” dedi.

Liam Neeson’dan Hollywood’taki Cinsel Taciz Suçlamalarına Kafa Karıştıran Sözler

Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez ismi Liam Neeson, bir İrlanda radyosuna verdiği röportajda kafa karıştıran sözler söyledi. Neeson, “Bazı insanlar var, ünlü kişiler… ve aniden bazı kadınların dizlerine falan dokunmakla suçlanıyorlar… ve birdenbire kariyerleri tepetaklak oluyor,” diye konuştu.

Liam-Neeson

İrlanda radyosu RTE’ye katılan ve konuyla ilgili görüşleri sorulan Neeson, “Bazı insanlar, ünlü insanlar aniden bazı kadınların dizlerine dokunmakla suçlanıyor ve aniden kariyerlerinden oluyorlar,” diyerek taciz iddialarının bir cadı avı etkisi yarattığını ifade etti.

Star Wars Evrenine Dair Bir Belgesel: The Director and the Jedi

Rian Johnson’un Star Wars evrenine yakından bir bakış, “The Director and the Jedi” SXSW Festivali’nde seyirci ile buluştu.

3350

Star Wars: Son Jedi 13 Aralık 2018’de Vizyonda

13 Aralık'ta vizyona girecek olan Star Wars: Last Jedi'dan gelen yeni posterler ile tarafını belirlemeye hazır mısın?

3777

Star Wars: The Last Jedi Filminden Sahneler

15 Aralık 2017'de vizyona girecek Star Wars: The Last Jedi filmindeki karakterleri ve set arkası fotoğraflarını sizin için derledik.

35574

Star Wars: Son Jedi Filminden Yeni Fragman

The Force Awakens ile yeniden başlayan Star Wars serinin 8. filmi The Last Jedi'dan yeni fragman yayınlandı.

2951