Hayao Miyazaki’nin Yeni Filmi: Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka

Hayao Miyazaki’nin yeni filmi, Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka (How Do You Live?) olacak.

Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka filminin adı, ünlü Japon yazar Genzaburo Yoshino‘nun aynı adlı eserinden alınmış. Ünlü yazar, 1930’ larda yazmaya başladığı çocuk kitaplarında çocuklara liberal düşünceler aşılamayı hedeflemiş.

Kimitachi wa Dou Ikiru ka kitabında ise sınıflar arası eşitlik, sosyalist felsefe ve Marksist ekonomi gibi alt metinler yer alıyor. Kitaptaki hikayede kendi hayatını anlamlandırmaya çalışan bir çocuğun fikir muhasebesi konu ediniliyor. Sıkı anime tutkunların bileceği gibi, Miyazaki son filmi The Wind Rises’ın isim ve konusunu Tatsuo Hori’nin aynı adlı eserinden almıştı. Bu da Miyazaki’nin edebiyat dünyasıyla arasındaki yakın ilişkiye bir başka kanıt olarak gösteriliyor.

Hayao Miyazaki’nin yeni filminde, Koperu adında bir adam ve amcasının, Koperu’nun ruhen büyümesi üzerine nasıl yaşayacağını gözden geçirmeleri anlatılacak.

Miyazaki 1970’lerde Lupin III, Future Boy Conan ve Sherlock Hound gibi anime serileriyle üne kavuşmuştu. 1979 senesinde ilk filmi olan Lupin III: The Castle of Cagliostro’nun yönetmenliğini yaptı. 1984 yılında ise bir dostuyla Stüdyo Ghibli’yi kurmadan önce mangadan uyarladığı Nausicaä of the Valley of the Wind (Rüzgârlı Vadi) adlı filmi çekmeye başladı.

Ghibli ile birlikte Miyazaki, Laputa: Castle in the Sky(Gökteki Kale), My Neighbor Totoro(Komşu Totoro), Kiki’s Delivery Service(Küçük Cadı Kiki), Porco Rosso, Princess Mononoke(Prenses Mononoke), Spirited Away(Ruhların Kaçışı), Howl’s Moving Castle(Yürüyen Şato), Ponyo(Küçük Deniz Kızı Ponyo) ve 2013 yılındaki son filmi The Wind Rises(Rüzgâr Yükseliyor)’i çekti.

Ayrıca Spirited Away (Ruhların Kaçışı) 2001’de vizyona girmesinden bu yana en çok gişe hâsılatı yapan Japon filmi olma unvanını elinde tutmaktadır ve 2003 senesi Oscar töreninde Uzun Metrajlı En İyi Animasyon ödülünü kazanmıştır.

Hayao Miyazaki, Nice Yaşlara Büyük Usta

Miyazaki Dönüyor

Daha önce “Bıraktım” diyen ancak tekrar yeni bir filme hazırlandığını açıklayan Hayao Miyazaki’den ses var.

9338

Hayao Miyazaki, Nice Yaşlara Büyük Usta

Hayao Miyazaki bugün(5 Ocak) 76. yaşına ayak bastı. Biz de büyük ustanın en sevdiğimiz 5 eseriyle doğum gününü kutluyoruz.

5369

Koşun, La La Land Gösterimde!

Bu hafta gösterime giren filmler için küçük bir yolculuğa çıkıyoruz. En fazla heyecanlandığımız ise açık ara La La Land.

5828