Hayao Miyazaki, Nice Yaşlara Büyük Usta

Hayao Miyazaki bugün(5 Ocak) 76. yaşına ayak bastı. Biz de büyük ustanın en sevdiğimiz 5 eseriyle doğum gününü kutluyoruz.

  • 32PAYLAŞIM
  • 5366OKUMA

Ustanın eserleri içinde bir sıralama yapmak ne kadar doğru bilemiyoruz, birbirinden kıymetli, ilham verici filmleriyle hayatımıza çok büyük renkler katan Hayao Miyazaki’nin en sevdiğimiz 5 filmini sizlerle paylaşıyoruz, ancak bu demek değildir ki diğerleri biraz kötü. Hepsi güzeldir, hepsi…

Nausicaä

Nausicaä of the Valley of the Wind / Rüzgarlı Vadi – 1984

Ustanın aynı adlı mangasından filme dönüşen “Rüzgarlı Vadi”, insanlar tarafından kirletilmiş, doğası yok olmak üzere olan bir dünyada geçiyor. Günümüze de ışık tutan eserde, çevre bilicinin önemini özellikle gösteriyor Hayao Miyazaki. Büyük böceklerin, zehirli bitkilerin arasında az sayıda insanın tarım yaparak yaşadığı vadinin prensesi Nausicaä’ın dünyayı eski güzel günlerine döndürme hikayesini izlemediyseniz kaçırmayın!

Sheeta ve Pazu

Laputa: Castle in the Sky / Gökteki Kale – 1986

Miyazaki’nin yine ilk dönem yapıtlarından biri olan “Laputa: Castle in the Sky”, özel bir kristale sahip Sheeta ile Pazu isimli iki gencin hikayesini anlatıyor. Değerli taşın ve Sheeta’nın peşinde olan devlet ajanlarının ve korsanların takip ettiği kahramanlarımızın hedefi, kayıp bir medeniyetin merkezi olan Gökteki Kale’ye ulaşarak Sheeta’nın kim olduğunu bulabilmek.

My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro / Komşum Totoro – 1988

1988 yapımı “My Neighbor Totoro”, iki kız kardeş ile orman ruhları arasındaki hikayeye ışık tutuyor. Hastanede yatan annelerine daha yakın olmak için babalarıyla yeni bir eve taşınan iki kardeş, orman ruhlarıyla burada tanışıyor. Miyazaki’nin yaratıcı dünyasında keyifle kaybolacağınız, küçük kardeş Mei’nin tatlılığına hayran kalacağınız, Totoro’nun neden Miyazaki’nin stüdyosu “Studio Ghibli”nin maskotu haline geldiğini daha iyi anlayacağınız müthiş bir film.

Princess Mononoke

Princess Mononoke / Prenses Mononoke – 1997

İnsanların doğa karşısındaki acımasızlığını yüzümüze vuran Miyazaki, bu defa, acımasızca silahlar üreten ve ormanda yaşayan canlılara karşı kullanan insanları ele alıyor. Kendi üslubuyla yine fark yaratan bir hikaye ortaya koyan ustanın, ormanı koruyan doğaüstü canlılarına ve o canlılarla beraber ormanda yaşayan Prenses Mononoke’sine şapka çıkarıyoruz.

The Wind Rises

The Wind Rises / Rüzgar Yükseliyor – 2013

Amacı, dünyanın en iyi uçak mühendislerinden biri olmak olan Jiro Horikashi’nin hikayesini beyaz perdeye taşıyan film kurgusal bir biyografi. 2.Dünya Savaşı sırasında Japon’lar tarafından kullanılan Mitsubishi A6M Zero uçağının tasarımcısı olan Jiro Horikashi’nin yolculuğunu usta yönetmenin gözünden izliyoruz.

Hayao Miyazaki’nin Yeni Filmi: Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka

Hayao Miyazaki’nin yeni filmi, Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka (How Do You Live?) olacak.

3245

Miyazaki Dönüyor

Daha önce “Bıraktım” diyen ancak tekrar yeni bir filme hazırlandığını açıklayan Hayao Miyazaki’den ses var.

9335

Black Panther’den Türkçe Fragman

Marvel'ın merakla beklediğimiz Black Panther filminden şimdi de Türkçe altyazılı fragmanı yayınlandı.

43085

Wonder Woman Gösterimde

Merakla beklediğimiz Wonder Woman bugün gösterime girdi, kaçırmayın!

27909