IŞİD’e Karşı Savaşan Ezidi Kürt Kadınları Girls of the Sun

Başrolünde Paterson’dan tanıdığımız Golshifteh Farahani’nin yer aldığı, IŞİD’e karşı savaşan Ezidi Kürt kadınlarını konu alan Girls of the Sun filminden ilk kare yayınlandı.

Girls-of-the-Sun

Fransız yönetmen Eva Husson‘un yönetmen koltuğunda oturduğu Girls of the Sun filminin çekimleri tamamlandı. Post prodüksiyon aşamasında olan ve Dünya prömiyerini büyük festivallerden birinde yapmaya hazırlanan Girls of the Sun’ın başrolünde yer alan Golshifteh Farahani‘yi Kürt bir kadın savaşçı olarak izleyeceğiz.

En son Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales ve Jim Jarmusch’un son filmi Paterson‘ın başrolünde izleme fırsatı bulduğumuz İranlı aktris Golshifteh Farahani’nin, “Güneşin Kızları” adlı bir Kürt kadın taburunun başkomutanı Bahar’ı canlandırdığı film; radikal aşırılık yanlısı kişiler tarafından ele geçirilen ailelerini ve istila edilen kasabalarını geri almaya çalışan Kürt ve Ezidi kadınların mücadelesini ekrana taşıyor.

Mon Roi filmindeki rolüyle Cannes Film Festivali’nden en iyi kadın oyuncu ödülüyle dönen Emmanuelle Bercot ise Mathilde isimli bir gazeteciyi canlandırarak; saldırıların ilk günlerini kapsayacak şekilde kadın savaşçılarla birlikte hareket edip onların zorlu yaşam koşullarını belgeliyor. Yönetmen Eva Husson, Suriye ve Irak’tan geçerken Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) askerleri tarafından rehin alınan ve kaçmayı başarıp geride kalan esirleri kurtarmak için IŞİD’e karşı silahlı mücadeleye girişen Ezidi Kürt kadınların; bu rehin alınma sürecinde yaşadığı istismar edilme, zorla alıkonulma, tecavüz gibi haberlerin kendisine film yapmak için esin kaynağı olduğunu belirtiyor.

Gösterim tarihi henüz belli olmayan Girls of the Sun filmini merakla bekliyoruz!